Yeni Doğan Kedilerin Bakımı

Güncelleme tarihi: Nis 8


Yeni doğan kediler nasıl beslenmeli? Yeni doğan kedilerin tuvalet eğitimi nasıl olmalı? Yeni doğan kedilerin yatağı nasıl olmalı? Yeni doğan kedilerin tırnak bakımı nasıl olmalı? Yavru kedilerin tırmalama sorunu nasıl aşılır? Yeni doğan kedilerde aşı nasıl olmalı? Yavru kedilerde ağız bakımı nasıl olmalı? Bu yazımızda sizler için bu soruları cevaplandıracağız.


Bebek kedilerin bazıları ne yazık ki şanssız doğabiliyorlar. Anne hayatını kaybedebiliyor, bırakıp gidebiliyor ama iyi insanlar var ki buldukları bebeğe bakmak istiyorlar, veteriner kliniğine götürüyorlar, sahiplenmek istiyorlar. Peki bu miniklerin bakımını nasıl yapmalıyız?


Yeni Doğan Kediler Nasıl Beslenmeli?


Yavrularımızın nasıl besleneceğini bilmek önemlidir çünkü yanlış beslenmeleri onların hayatını kaybetmelerine sebep olabilir. Annesi varsa 1,5 ay emzirmeli, annesi yoksa ve süt anne de bulunamadıysa süt tozu verilmelidir. Süt tozu anne sütüne benzer nitelikte üretilmiştir. Örneğin laktoz oranı azdır ve protein, besleyici vitamin oranı fazladır.


Süt tozu olarak kedi devam sütü adı altında genellikle veteriner kliniklerinde satılan çeşidi almak daha faydalı olacaktır. Kedilerin sindirim sistemi hassastır. Doğduktan bir hafta sonra laktozu sindiren enzimler oluşmaya başlar fakat yavru büyüdükçe yavrunun laktoza karşı hassasiyeti artar ve yavru laktozu sindiremez. Bu da yavruda gastrointestinal rahatsızlıklara, ishal, kabız gibi sorunlara sebep olabilir. Bu yüzden de süt tozları, laktoz miktarı az olacak şekilde, anne sütüne benzer nitelikte üretilir. Anne sütü verilmesi önceliğimizdir. Kedilere verilmemesi gereken yiyecekler hakkında merak ettikleriniz için buraya tıklayın! Peki, süt tozunu nasıl kullanacağız?


Süt tozunu ılık suyla karıştırıp bebek maması kıvamına getirin. Kediniz bir aylıktan küçükse kedinizi bir şırıngayla, bir aylıktan büyükse biberonla besleyin. Yavrumuz annesini emdiği gibi emmek isteyecektir, o yüzden onu insan gibi tutmayın zira sırt üstü yatırdığımız takdirde yavrumuzun hava yutmasına ve sütün onun akciğerlerine kaçmasına sebep olabiliriz. Yüzüstü şekilde kolunuza tutunmasını sağlayın, annesini emer pozisyonda olsun ve kafasını tutarak şırıngayla besleyin. 5-10 dakika şırıngayı tutun, o doyduğunda istemeyecektir.


Peki, kaç haftalık olduğuna göre beslenme sıklığı ve süresi değişir mi?

Evet değişir, birlikte bakalım.

0-1 haftalık kediler her iki saatte bir, 1-2 haftalık kediler iki üç saatte bir, 2-3 haftalık kediler üç dört saatte bir, 3-4 haftalık kediler dört beş saatte bir, 4-5 haftalık kediler beş altı saatte bir beslenmelidir. 5-8 haftalık kediler için yaş mamayı yavaş yavaş süt tozuyla karıştırın ve 1,5 aydan sonra kuru mamaya geçin.Yeni Doğan Kedilerin Tuvalet Eğitimi Nasıl Olmalı?


Tuvalet eğitimi de en az beslenme kadar önemlidir. Yeni doğanların dışkılama sistemi gelişmediği için kendileri dışkılayamazlar. Anneleri makat bölgelerini yalar ve mesanelerini (idrar torbasını) uyarır. Peki anneleri yoksa biz nasıl dışkılamayı sağlayacağız? Öncelikle yavrumuzu besliyoruz. Hemen sonrasında ılık suyu alıyoruz ve pamuğu suya batırıyoruz. Midesine pamukla masaj yapıyoruz, gaz çıkarmasını sağlıyoruz. Makat bölgesini de pamukla ovalıyoruz ve yavrunun dışkılamasını sağlıyoruz. Tabii mama yediği her andan sonra tuvaletini yapmaması, sorun olduğunu göstermez. 4-5 saatte bir dışkısını, 2 saatte bir idrarını yapabilir. İlk aydan sonra da kuma geçilir.


Yavru kediler kumun tadına bakmak isteyebilirler; başta bu çok normaldir fakat sürekli tekrar ediyorsa veteriner hekiminize danışmayı ihmal etmeyin. Yavru kediler ilk aşamada kum kabının yerini bulmakta ve kumun üstüne çıkmakta zorlanabilir. Onlar için bu konuda çözümler üretin ve onlara sabırla yaklaşın. Örnek verecek olursak kedimizi kuma götürelim ve patilerini kumuna sürtelim ki alışsın. Kum kabını her zaman temiz tutmaya özen gösterelim, kediler kirli yere dışkılamak istemezler. Kumunu her zaman ulaşabileceği yere koyalım ve olabildiğince mama kabından uzakta tutmaya çalışalım.Yeni Doğan Kedilerin Yatağı Nasıl Olmalı?


Yavrular için yumuşak alanları tercih etmeliyiz eğer varsa doğal kumaşlar ve battaniyeler onlar için daha sağlıklı ve rahat olacaktır. Kediler sıcağı çok severler. Bu konuyu önceki yazılarımızda da konuşmuştuk. Doğdukları ilk zamanlar annelerinin sıcaklığını arayacaklardır bu yüzden yanlarına sıcak su torbası koyabiliriz. Annenin kalp atışını duyuyorlar hissiyatı olması için duvar saatinin sesi de onları mutlu eder bu yüzden yanlarına duvar saati koymak, kardeşlerinin yokluğunu hissettirmemek adına yanlarına uyku arkadaşı oyuncaklardan koymak güzel olur. Ayrıca ilk bir ay vücut ısılarını düzenli şekilde kontrol etmeliyiz.


Yeni Doğan Kedilerin Tırnak Bakımı Nasıl Olmalı?


Yeni doğan kedilerin tırnakları yetişkinler gibi ölü doku ve canlı doku olarak ikiye ayrılmaz; daha çok canlı dokudan oluşur, bu yüzden onların tırnaklarını kesmek daha zordur. Tırnaklarının uç kısmından küçük küçük kesmeliyiz zira çok fazla kesersek canlarını yakabilir hatta kanamaya sebep olabiliriz.


Yavru Kedilerin Tırmalama Sorunu Nasıl Aşılır?


Kediler oyun oynamayı çocuklar gibi çok seven canlılardır. ''Ağaç yaşken eğilir.'' sözü bu konuda can buluyor çünkü biz yavrumuzu nasıl eğitirsek büyüdüğünde de aynı davranışları sergilemesi olağandır. Onunla oynarken elimizi tırmalamasına veya ısırmasına müsaade etmeyelim. Evet, belki küçük olduğu için canınızı çok yakmıyor olabilir ama büyüdüğünde size veya evdeki miniklere ciddi ve kalıcı zararlar verebilir, bunu oyun haline getirebilir. Bu yüzden ona oyuncaklar, tırmalayabileceği, ısırabileceği nesneler vermeniz daha uygun olur.Yeni Doğan Kedilerde Aşı Nasıl Olmalı?


Yavru kedilerde aşı en önemli konudur. Olası sağlık problemlerinin kapısını kapatır, yavrumuzun daha sağlıklı ve kaliteli yaşamasını sağlar. 12. haftaya kadar yavru kediler anne sütünden aldıkları antikorla enfeksiyonlara karşı pasif bağışıklık kazanırlar. 12. haftadan sonra düzenli olarak aşılara geçilmelidir. Yavru kedilerde özellikle anne sütü almamış olanlarda bağışıklık çok düşüktür, bu nedenle onları süt anne harici başka kedilerle beraber aşıları tamamlanana kadar aynı ortamda tutmamaya gayret edin ve ilk 45 gün onlara steril ve kaliteli eldivenle dokunun. Bu konu hakkında daha detaylı bilgilere ulaşmak için “Kedilerde ve köpeklerde aşı takvimi” adlı yazımızı okuyabilirsiniz.


Yavru Kedilerde Ağız Bakımı

Yavru kedide, kalıcı dişlerin çıkması doğum sonrası üçüncü haftada başlar. 3,5 aylık olduktan sonra süt dişlerinin yerini kalıcı dişler almaya başlar. Bu süreç yavru kedilerde 3,5 aylıktan başlayacağı gibi ortalama olarak 10 ay; gelişimi yavaş kedilerde ise 1 yaşına kadar sürebilir. Bu dönemde diş kaşınması meydana gelebilir. Ona ısırabileceği oyuncaklar vermek iyi olacaktır zira sizi ısırarak kaşıntısını geçirmeye çalışabilir. Oyuncaklar sayesinde dişlerini kaşıyabilir. Yavru kedilerde diş değişimi ve gelişiminde halsizlik, hafif ateş, fazla ağız kokusu meydana gelebilir. Bu durumda veteriner hekiminize danışmalısınız. Yaklaşık altı aylıkken tüm kalıcı dişler yerlerini alır. Yetişkinde otuz, yavruda yirmi altı diş bulunur. Kedilerin ağız bakımına erken zamanlardan itibaren özen göstermek gerekir. Özen gösterilmediği takdirde bu, ağızda bakterilerin birikmesiyle oluşabilecek periodontal hastalıklara sebebiyet verebilir.


Biz sorularımızı cevaplandırdık fakat sokakta yavru kedi gördüğünüz zaman yapmanız gereken şey onu en yakın veteriner kliniğine ya da hayvan hastanesine götürmektir. Kediniz için veteriner hekiminize danışmayı ihmal etmeyin. Unutmayalım ki her kedi özeldir ve farklıdır.