Yavru Köpeklerde Tuvalet Eğitimi


Yavru köpeklerde tuvalet eğitimi ne zaman başlar? Yavru köpek tuvalet eğitimi nasıl olur? Yavru köpek tuvalet eğitim malzemeleri nelerdir? 2 aylık, eve yeni gelen köpeğe tuvalet eğitimi nasıl verilir? Bu yazımızda bu soruların cevaplarını vermeye çalışacağız.Tuvalet eğitimi dediğimiz şey, aslında vücudun fizyolojik temellerine dayalı bir olguyu doğru zamanda, doğru yere yönlendirmektir. Tıpkı bebeklere, belirli bir yaşa geldiklerinde verilen eğitim veya yönlendirme gibi, sahiplendiğimiz köpeklerin de bu tarz bir yönlendirmeye ihtiyacı vardır. Bu tuvalet alışkanlığını oluşturmada öncelikle fizyolojik nedenleri bilmek gerekir.


Köpeklerin, yavruluk döneminde sindirim sistemi kısa olduğu için sık tuvalete çıkma ihtiyaçları doğar. 2 aylık bir köpek yavrusu için bu ihtiyaç sayısı, yaklaşık olarak, idrara çıkma için 7-8, kakaya çıkma için de 4-5 seferdir. İdrar hareketle tetiklenir, oyun sırasında veya sonrasında yavru bu ihtiyacı duyabilir. Dışkılama ise öğün verildikten sonra gerçekleşir. Sindirim sistemine giren öğün, bu sistemi uyaracak ve peristaltik hareketlerin başlamasına sebep olacaktır. Dolayısıyla tetiklenen peristaltik hareketlerle bir önceki öğün, dışkı olarak atılmak istenecektir.


Eğitimin nasıl verileceğiyle ilgili detaylara girmeden önce önemli bir iki nokta daha mevcut, bunlardan ilki; tuvalet eğitiminin mutlaka köpekle beraber yaşayacak veya yaşayan bireyler tarafından verilmesidir. Köpekle beraber yaşayan bireyin bu eğitimi öncelikle kendisinin öğrenmesi, sonra da köpeğini bu konuda yönlendirmesi ve eğitmesi köpek-sahip arasındaki ilişkiyi güçlendirecektir. Bir diğer husus ise köpeğin tuvalet eğitimine ne zaman başlaması gerektiğidir. Bu çok sorulan sorunun cevabı; köpek eve geldiği andır. Köpeğin, sahiplenilip eve getirildiği andan itibaren eğitimi başlamalıdır. Böylelikle zaman kaybetmeden, doğru bir yönlendirmeyle eğitim başarılı olabilir.


Köpek eve geldiği anda, eğitim oluşturulmadan önce planlanması gereken bazı durumlar mevcut. Kendi çalışma programınız, yaşam ritminiz, köpeğinizi besleme ritminiz ve köpeğinizi muhafaza edeceğiniz şartları göz önünde bulundurarak eğitimi vermeniz gerekir. Bu sayede siz de köpeğiniz de yaşadığınız ortak hayatın ritmine ayak uydurmaya başlarsınız ve bu rutine alışmanız kolaylaşır.


Anne ve kardeşlerle, doğru zaman diliminde, yeteri kadar sosyalleşmiş (2 aylık veya biraz daha büyük) bir yavru köpek, eğer daha aşı programı tamamlanmamışsa kafese yönlendirilir. Aşıları daha tam olmadığı için dışarda gezmesi, sağlığı açısından tehlike yaratabilir, bu yüzden aşı programı tamamlandıktan sonra dışarı yönlendirmeye geçilmesi daha sağlıklı olacaktır.


Kafese yönlendirmede olduğu gibi, köpeği sınırlı bir alana yönlendirme köpekte kurgulamayı kolaylaştırır, nereye tuvaletini yapacağını bilir ve öğrendiğinde orayı kullanmaya devam eder. Köpek, tuvaletini yapması için sınırlı bir alana alıştırılmazsa, kafasında kurguyu sağlayamaz ve evin içinde istenmeyen yerlere tuvaletini yapabilir. Bununla alakalı iki senaryo oluşabilir:

  1. Sizin görmediğiniz bir anda, evin içinde bulunmadığınız bir ortamda tuvalet yaptıysa ve üstünden zaman geçmişse yapılması gereken, orayı tuvalet alanı olarak benimsememesi için, güzelce temizlemek, idrar ve dışkı kokusunun kalmamasını sağlamaktır. Kafeste/sınırlı alanda tuvalet eğitimine devam etmek gerekir. Yapılan hatanın üzerinden zaman geçtiği için köpeğinizi uyarmanızın bir faydası olmayacaktır, çünkü bu uyarmayı tuvaletle bağdaştırmayacaktır. Anlık uyarmalar köpeğinizin yaptığı hatayı anlaması için daha faydalıdır. Köpeğinizin burnunu idrara ya da dışkıya sokmak, şiddet uygulamak köpeğinizde ciddi davranış bozukluklarına yol açar! Bunun en sıkıntılı sonuçlarından biri kaprofaji olarak bilinen dışkı yeme alışkanlığıdır. Köpek, dışkılama yapmanın ve sahibinde gelecek olan sert tepkinin korkusuyla kendi dışkısını yaptıktan sonra yer. Bu durum köpeğin hem mental sağlığı hem de bedensel sağlığı için oldukça zararlıdır.

  2. Köpeğiniz sizin görebildiğiniz bir şekilde sınırlı alan dışında bir yere tuvalet yapıyorsa devam etmemesini sağlamak için yüksek sesle ‘şşşşş’ sesi çıkarabilirsiniz. Bu sayede yanlış bir şeye anında müdahale ettiğiniz için bu yaptığının yanlış olduğunu anlayacaktır. Yine bundan sonra da kafeste/sınırlı alanda tuvalet eğitimine devam edilmelidir.


Sınırlı alan veya kafeste örnek bir yerleştirme aşağıdaki gibi olmalıdır:

  • köpeğin yatması için bir yatak

  • mama ve su kabı

  • tuvalet pedi (ped örtüsü)


Bu yerleştirmede yatağı kafesin/sınırlı alanın kapısının yanına koymakta fayda vardır. Köpekler, sahipleriyle veya çevredeki olaylarla kolaylıkla etkileşim kurabildikleri yerlerde uyumayı severler, bu yüzden yatağı kafesin kapısına yakın koymak onların oryantasyona uyumunu kolaylaştıracaktır.

Yatağın üstüne sevdiği oyuncaklarını koyabilirsiniz, onlarla kafeste zaman geçirmek kafese alışmasını sağlayacaktır.

Köpekler, içgüdüsel olarak yattıkları ve yemek yedikleri yerin en uzak noktasına tuvalet yapma eğilimindedir. Bu sebeple, kafeste bu üç gereçin konumlandırılması önemli rol oynar. Tuvalet pedini, yatak ve kaplardan en uzak uca koymak köpeğin pede alışmasını kolaylaştıracaktır.


Köpeğin hayat boyu pede tuvalet yapması hatadır, pede yönlendirme aşı programı tamamlandıktan sonra bitirilmeli ve dışarı yönlendirme başlamalıdır. Ayrıca, bir köpeğin küçük ırk olması onun köpek olduğu gerçeğini değiştirmez. Dolayısıyla her köpekle ihtiyaçları aynı şekildedir. Dışarı çıkmaya, sosyalleşmeye, tuvalet ihtiyacını karşılamada dışarı yönlendirilmeye hakları vardır. Uzun süre tuvalet pedi kullanılması durumunda evde serili olan halı, kilim gibi örtüler, köpekler tarafından tuvalet pedi ile bağdaştırılabilir ve bunların üzerine tuvalet yapma görülebilir.


Köpek, kafesin içindeki tuvalet pedine tuvaletini yaptıktan sonra kafesten çıkarılıp evin içinde gezdirilmelidir, tuvaletini yaptıktan sonra bu gezdirme sırasında interaktif diyaloglar kurulmalıdır. Evin içinde 45 dakika gezdikten sonra kafese geri konmalıdır. Tekrar tuvalet yaptığında aynı işlem tekrar edilmeli, evin içinde 45 dakika tur atılmalıdır. Bu sayede köpek, evin içinde serbestken tuvalet ihtiyacının olmadığına kanaat getirecek ve buna alışacaktır.


Pede veya dışarıya tuvalet yaptıktan sonra köpeğe sözlü veya mamalı ödüllendirme yapılmamalıdır. Biz her ne kadar bu ödülü “doğru yere yaptığı için” versek de köpekler bunu “çiş/kaka yaptığı için” ödüllendirilmiş olarak algılayabilir. Bunun sonucunda da eve gözünüzün önünde tuvaletini yapıp sizden ödül bekleyebilir. Yukarıda bahsedilen interaktif diyalog, dolayısıyla ödüllendirme değil, normal sohbet etme veya oyun oynamadır.Kaynakça:

https://www.youtube.com/watch?v=lwIsfXalJvc

https://www.youtube.com/watch?v=dElsPTPK0sk

135 görüntüleme0 yorum