Stres Hayvanlarda Hastalık Sebebi Olabilir mi? Addison Hastalığı

Bu hafta sizlerle semptomları oldukça yavaş gelişen, nadir görülen ama hayati tehlikede yaratan bir hastalığı inceleyeceğiz;

Hipoadrenokortisizm - Addison hastalığı


Çoğu köpek sahibinin deneyimlemediği ya da hiç duymamış olduğu bu hastalık adrenal bezlerde hormon üretimini etkiler. Adrenal bez; böbrek üstü bezi, böbreğin üst ucunda yerleşmiş endokrin bir organdır. Hormon sentezleyen bezlere endokrin bezler denir ve endokrin sistem içerisinde faaliyet gösterirler. Dolayısıyla endokrin; hormonlar ve etkileri ile ilgili her şeydir.

Bu hastalık adrenal bezlerin salgıladığı glukokortikoid ve mineralokortikoid seviyesinin düşmesiyle ortaya çıkar.Glukokortikoid; stres durumunda salgılanan streoid hormonlardandır.

Mineralokortikoid; adrenal kortekste üretilirler, tuz ve su dengesini etkiler. Sodyum ve Potasyumun elektrolize edilmesinde kullanılırlar. Eğer mineralokortikoid seviyesi düşerse metabolizma ve sodyum potasyum dengesi alt üst olur.Bunun yanı sıra; böbrekler, kardiyovasküler sistem, sindirim ve sinir sistemi etkilenebilir. Hipofiz bezi tümörü, ACTH üretilememesi gibi etkenlerde hastalığın ortaya çıkmasına sebebiyet verebilir. Hastalık çok yaygın görülmemekle beraber dişi köpeklerde rastlanma olasılığı daha fazladır.

Yapılan araştırmalarda yatkınlık gösteren ırklar ise; Danua, Beyaz Terrier, Bazı Retriver cinsleri ve Collie