Sevimli Dostlarımız Kediler Hakkında Merak Edilenler


Kedilerin dilleri neden tırtıklı?


Kedilerin dil yapısı alışılagelmişin dışındadır. Kedilerin dilinin üzerinde papilla adı verilen kıvrık, sert ve minik dikensi yapılar bulunur. Bu yapılar, dilin orta kısmında uç kısımlara oranla daha uzundur. Dikenlerin yapısında keratin vardır. Keratin şeffaf bir yapıya sahiptir ve dayanıklı olduğu için kedilerin dilleri üzerindeki dikenler oldukça güçlüdür. Papillaların anatomik özelliklerinden biri de yapısal olarak ağız arkasına yani boğaza dönük olmalarıdır. Kedi dili üzerinde bulunan dikenler ve bu dikenlerin yapısı kedilerin hayatta kalmaları, avlanmaları ve beslenmeleri için oldukça önemlidir. Avını yakalayan kediler kemiklerin üzerindeki etleri papillalar aracılığı ile sıyırabilmekte ve avlarından maksimum besini alabilmektedir. Fakat ev kedileri için dil yapıları ne yazık ki sorun çıkarabilmekte ve yaramaz kedilerin ip yutabilme ihtimalini artırmaktadır. Bu nedenle dikkatli olunmasında fayda vardır.Kedilerin dili antibakteriyel mi?


Bu sorunun yanıtı için kedi dilinden ziyade kedi tükürüğüne odaklanılması daha doğru bir yaklaşım olacaktır. Kedilerin tükürüğünde antijenleri nötralize eden antikorlar bulunur. Antikorlar antiseptik özellik taşımaz; bakterilerin varlığına tepki verebilirler ancak antiseptikler gibi doğrudan değil, dolaylı olarak enfeksiyonu önleyebilirler. Kedi tükürüğünde bakterilerin hücre duvarına zarar veren lizozim enzimleri bulunur. Bu enzimler kedilerin bağışıklık sisteminin bir parçasıdır ve ağız içindeki bakterilerin ölmesine yardımcı olur. Kedilerin tükürüğünde aynı zamanda doğal bir antibakteriyel ajan olarak görev yapan peroksidaz enzimi bulunur. Kedilerin tükürüğü, bakteri de içerir. Bu nedenle kedilerin dilinin ya da tükürüklerinin tam anlamıyla antibakteriyel özellik taşıdığını söylemek mümkün değildir. Kediler yaralarını yalarlar ancak bu davranış tüylerine yapışan kanı temizleyerek doğadaki avcılardan kokularını gizlemelerine olanak sağlar; yaygın kanının aksine enfeksiyonu %100 engelleyemez.


Kedilerin dillerinin yararları aşağıdakiler gibi sıralanabilir:

- Kedilerin dilleri temizlenmeye yardımcı olur,

- serinlemeye yardımcıdır,

- dilleri ile tat alabilirler,

- su içmeyi kolaylaştırır,

- kedilerin dil yapısı yavrular ve anne arasında bağ kurulmasını sağlar.Kedilerin zeytin aşkı gerçek mi?


Kediler zeytin yeme konusunda ciddi manada kendilerini kontrol edemezler. Bu konuda zeytine düşkünlükleri, zeytinin yapısında bulunan, kedilerin çok sevdiği kedi nanesine benzeyen bileşiktendir. Zeytin kokusu aldığında, keyif reseptörleri aktif olan kediye çok fazla vermeden ödül maması şeklinde ara ara zeytin verebilirsiniz.Kediler onlara dokunduktan ya da öptükten sonra kendini neden hunharca yalar?


Kediler, üzerlerine sizin dokunmanız sonrası farklı bir koku sindiğini düşündüklerinde bu durumu değiştirmek için kendilerini yalayabilirler. Ayrıca zaten gün içerisinde kendilerini yalayarak düzelttikleri tüylerinin şeklini bozmadığınız ne malum :DGeceleri neden hayalet görmüş gibi koştururlar?


Bu durum tamamen genleriyle alakalıdır. Kediler evcil de olsa avcı hayvanlardır. Doğada gündüzleri uyuyarak enerji depolarken geceleri avlanmaya çıkarlar. Hava karardığında sağa sola atlamaları, koltuğundan tepelerinden inmemeleri de bu durumdan dolayıdır.Neden musluktan akan su daha cezbecidir?


Temiz ve taze su içmeyi herkes sever ama kediler bir başka sever! Su kabındaki su her ne kadar günlük değişse de akan su hışırtısı onların su içme isteğini ve oyun oynama arzusunu fazlasıyla arttırıyor.Yatağı varken neden en olmadık yerlere kıvrılırlar?


Kediler avcı oldukları kadar çoğu zaman av pozisyonuna da düşerler. Evet evdeki kedimizin bu duruma düşme şansı yoktur fakat bazı hareketleri genetik olarak beyinlerine işlemiştir. Küçücük ayakkabı kutusuna ya da dekoratif mobilyaya girip saklanmasının nedeni onların kendilerini dar alanda güvende hissetme isteğinden kaynaklanmaktadır.Kediler de bizler gibi rüya görüyor mu?


Bazen keyifli ve mırıldanır şekilde onları uyuyor görüyoruz ama akıllardaki soru onlar da bizim gibi rüyalarında bir şeyler görüyorlar mı? Derin uykularında mırıldanmaları, bıyıklarını oynatmaları, kuyruk sallamaları, nefes alışverişlerinin değişimleri onların da rüya gördüğüne birer işaret!


Kedilerin en güçlü duyu organları hangisidir?


Bu soruya genelde koku alma olarak cevap verecek olsanız da aslında, asıl cevap duymalarıdır. Koklama güçleri oldukça yüksek olsa da bundan daha güçlü olan kulakları ne kadar mükemmel canlılar olduklarının ispatı olsa gerek. İnsanların duyamadığı birçok sesi rahatlıkla duyan kedi, kulakları ile hem avını hem de tehlikeleri duyabilir.

Kedilerin kuyruğu neden sallanır?


Kedi kendini rahatsız hissettiğinde kuyruğu hafif titremeye başlar. Eğer kuyruğun tamamı dikleştiyse ve şiddetle sallanıyorsa bu çok heyecanlandığını gösterir.Kediler neden kuyruğunu titretir?


Bir sebebi atlamadan önce dengesini sağlamak içindir. Diğeri ise avının dikkatini dağıtmak içindir. Eğer av hareketsiz kalırsa kedi ona odaklanamaz, kuyruğunu sallar ve avın hareketlenmesini sağlar.Kedi kuyruğunu bir o yana, bir bu yana sallıyorsa bu ne anlama gelir?


Yumuşakça bir o yana bir bu yana sallanan kuyruk memnuniyet göstergesidir. Kedi sessizce oturuyor ve kuyruğunu hızlıca sallıyorsa bir şeye odaklanmaya çalışıyordur. Eğer kuyruk şiddetle kamçı gibi sallanırsa kedi öfkelenmiştir. Bu sıkıntısının ve üzüntüsünün belirtisidir. Kuyruk bir hızlı bir yavaş sallanıyorsa, bu da kararsız kaldığı anlamına gelir.


Kedinizin kuyruk hareketleriyle ilgili daha fazla bilgi öğrenmek istiyorsanız buraya tıklayabilirsiniz!Kediler neden ayaklarımıza sürtünür?

Kedi kafasını veya çenesinin yanlarını size, mobilyaya veya herhangi bir nesneye sürtüyorsa, bu bölgesini işaretlemek için koku bıraktığını gösterir. Kafasının önündeki, ağız çevresindeki ve çenesindeki dokular feromon isimli bir kimyasal salgılar ve sürtünmeyle karşı tarafa geçer. Kediler kokuların ne kadar zaman önce bırakıldığını anlar ve buna göre tehlikeye karşı dikkatli olurlar.Kediler neden yuvarlanırlar ve karınlarını açarlar?


Nadiren de olsa insanları böyle selamlarlar, bir kedinin sahibine yapacağı en büyük iltifattır. Bu hareket kedinin sizi ne kadar çok sevdiğinin ve sizin yanınızda ne kadar mutlu olduğunun göstergesidir. Karnını tamamen açması kendini son derece güvende hissettiğini belirtir, çünkü karnı en zayıf noktasıdır. Okşanmayı veya oyun oynamayı istiyor olabilir. Eğer karnı açık uyuyabiliyorsa bu size olan güveninin doruğa vardığına işarettir.


Kedilerin sevgisini daha başka nasıl gösterdiklerini öğrenmek için buraya tıklayabilirsiniz!Kedilerin hafızası var mıdır?


Kedilerin hafızası köpeklerinkinden 200 defa daha güçlüdür. Bu hafıza seçicidir ve sadece işine yarayacak bilgileri saklar.Kediler neden tehdit edildiklerinde hırlar ve tıslar?


İnanması zor ama yılanları taklit ederler. Kedinin tıslaması neredeyse yılanınkinin aynısıdır ve yılan doğadaki en ürkütücü yaratıklardan biridir. Aslında tıslamak hayvanlar dünyasında çok yaygındır. Kedi tısladığında ağzını yarım açar, üst çenesini geri çeker ve yüzünü buruşturur. Bu sırada nefesini o kadar hızlı bırakır ki yakınındaysanız rüzgarını hissedebilirsiniz. Bu şiddetli nefese tükürükler eşlik eder. Hemen hemen her zaman düşmanı püskürtmede işe yarar.Kediler renkleri görür mü?


Eskiden kedilerin renk körü olduklarına inanılırdı, ama şimdi biliniyor ki bazı renkleri ayırt edebiliyorlar. Temelde dünyayı mavi ve yeşilin tonlarında görürler. Aslında renklere pek dikkat etmezler. Bu, doğada yaşamlarını sürdürebilmeleri için gerekli bir özellik değildir.


Kedilerde kusma ne anlama gelir?


Kedilerde kusma sıkça yaşanan bir durum. Genelde yalanmadan kaynaklı yuttukları tüyleri kusan kedilerde bu durum doğaldır ve herhangi bir sorunu işaret etmez. Ancak bunun aksine, kedilerde kusmanın ciddi sorunların belirtisi olabileceğini unutmayın.


Eğer kediniz sürekli, bir kez kustuysa ve daha sonra yemek yemeye devam ediyorsa, davranışlarında herhangi bir sorun görünmüyorsa bu durum normaldir. Böyle bir şey ile karşılaşmanız halinde paniğe kapılmanıza gerek yok. Bu durum kedilerin mide hareketlerinden kaynaklı ortaya çıkan doğal bir durumdur.

Kusma aşağıdaki durumlar ile birleşiyorsa kesinlikle kedinizi acil bir şekilde veteriner hekim kontrolünden geçirmeniz gerekebilir:

  • Sık kusma

  • İshal

  • Dehidrasyon

  • Kilo kaybı

  • Açlık

  • Ateş

  • İştah kaybı


Kedinin plastik eşyaları yalaması ne anlama gelir?


Kediler anlamlandırılamayan bir şekilde plastik eşyaları yalama eğiliminde olabilirler. Bu durum pek çok kedide görülür ve oldukça normal kabul edilir. Sebebi ne olduğu bilinmese de, bazı plastiklerin kokusu kedilerin ilgisini çekmekte. Eğer kediniz bunları yutmuyorsa veya kendine zarar vermiyorsa, plastik eşyaları yalaması herhangi bir sorun yaratmayacaktır.


Kediler neden suyu sevmez?


Kediler oldukça gizemli hayvanlardır. Suyu sevmemelerinin nedeni tam olarak bilinmiyor. Bazı araştırmalara göre, ıslanmış tüylerin kedinin ağırlığını artırması nedeniyle kedi için iyi bir deneyim olmadığından bahsedilse de, bu durumu destekler nitelikte net bir kanıt bulunmuyor. Bazı kediler ise su ile oynamaktan çok hoşlanabiliyor. Özellikle sıcak iklimlerde büyüyen kediler oldukça iyi yüzücüler olabiliyor.Kedimin ateşi çıktığını nasıl anlarım?


En doğru yöntem anal olarak ateş ölçer yardımı ile kedinizin ateşini ölçmektir. Normalde 36-37 arası bir sıcaklıkta olur. Ateşleri çıktığında halsiz ve isteksiz olurlar. (Kediniz eğer normal dışı davranışlar gösteriyorsa mutlaka bir sıkıntısı ya da bir hastalığı söz konusudur. Yakın ilgi ve kontrolünüzde bulundurmalısınızdır.) Ateşi çıkan kedilerin genellikle burunlarında bir kuruma olur. Ama kedi nezlesinde salgı arttığı için bu yanıltıcı olabilir. En doğru yöntem ateş ölçer ile ölçmektir. Ateş ölçeri kullanırken bir miktar krem kullanmanız kedinizin sıkıntısını bir nebze azaltacaktır.


Kedilerin ateşini ölçmek için başka ne gibi yöntemler var, merak ediyorsanız buraya tıklayabilirsiniz!Deterjan kediler için zararlı mıdır?


Oldukça zararlıdır. Özellikle temizlik yaparken kedileri temizlik yapılan bölgeden uzak tutmalısınız. Mümkünse kumaştan kedi ürünlerini sabunla yıkamalısınız. Öte yandan sağlık sebepleri ile tuvaletinin mutlaka bir miktar çamaşır suyu ile yıkanması gerekir ve çamaşır suyunun kokusu geçtikten sonra kap kullanıma sunulmalıdır. Yoğun kokulu ya da keskin (çamaşır suyu, kezzap) deterjanlar kapalı yerlerde tutulmalı, kedilerin erişemeyeceği yerlerde bulundurulmalıdır.Kedimin ağzı çok kokuyor. Nasıl önleyebilirim?


Kedinizin ağız kokusu açlıkta, ağız içi hastalıklarda, diş problemlerinde, sindirim bozukluklarında ve bazı viral, bakteriyel, sistemik hastalıklarda ortaya çıkar. Hastalıklar ortadan kaldırılırsa koku da bitecektir. Eğer kedinizin bir hastalığı yok, genel durumu iyi ve yemesinde de bir problemi yoksa ağız kokusu genellikle diş taşlarının sonucunda ortaya çıkar. Veteriner hekiminize götürerek diş taşlarını kontrol ettiriniz, o size ne zaman temizlenmesi gerektiğini söyleyecektir.


Ağız kokusu diş eti iltihabından da kaynaklanıyor olabilir, detaylı bilgi için buraya tıklayabilirsiniz!Erkek kedim çiş yaptığı zaman çok koku oluyor. Sebebi nedir?


Erkek kediler erişkinliğe ulaştıkları dönemde ve sonrasında işaret bırakmak için evin her tarafına ağır kokulu idrar bırakırlar. Bu kokunun sebebi testislerden salgıladıkları testesteron hormonudur. Bu hormon onun çiftleşmesini ve üremesini sağlar.Kedimi yıkamamda bir sakınca var mı?


Elbette zorunlu kaldığınızda kedinizi yıkayabilirsiniz. Ancak kediler temizliklerine düşkün hayvanlardır ve sürekli yalanarak kendi temizliklerini yaparlar. Gereksiz yere ve sürekli yıkanan kedilerin yalanarak temizlenme alışkanlığının ortadan kalkabileceği ihtimalini göz önünde bulundurun.Kedi çimi nedir, ne işe yarar?


Kediler kendilerini yalayarak temizlerler, ancak yalarken yuttukları tüyler midelerinde biriktirerek, tüy topakları oluşturur. Kediniz midesindeki tüy yumaklarını çıkartmak için evdeki çiçekleri, yeşillikleri, otları yemek isteyecektir. Kedi çimi, kedinizin sindirim sistemini düzenleyerek, sağlıklı gelişimine katkıda bulunacaktır.


Kedi diş bakımı, göz bakımı ve kulak temizliği nasıl yapılmalıdır?


Yavru kedilerde diş fırçalama alışkanlığı küçük yaştan alıştırılması gerekmektedir. Basit bir fırça ve macun ve haftada bir kez fırçalamak yeterlidir. Gözlerde akıntı yoksa bir parça pamuklu suyla silip sonra pamukla veya pamuklu bezle silebilirsiniz. Çapak varsa ayrıca alınması gerekebilir. Kulak içlerinde koyu akıntı varsa kulak uyuzu olabilir. Bir parça pamuğa bebe yağı damlatarak kulağın içlerine doğru girmeden dairesel hareketlerle temizleyiniz, kulak kanalı içine asla hazır pamuklu çubukları kullanmayınız.


Bir kedi günde ne kadar mama yer?


Kedinizin ağırlığına göre değişir.

- 1.5-2.5 kg arasındaki kediniz için 20-30 gr/gün mama verilmelidir.

- 2.5-4.5 kg arasındaki kediniz için 30-50 gr/gün mama verilmelidir.

- 4.5-6.5 kg arasındaki kediniz için 50-70 gr/gün mama verilmelidir.Yavru kediyi nasıl beslemeliyiz, beslenmesi nasıl olmalıdır?


- Güvenilir mama markası kullanmak gerekir.