Muhabbet kuşu bakımı ve sağlığı

En son güncellendiği tarih: Şub 15


Muhabbet Kuşu Bakımı Hakkında Temel Bilgiler


Papağangiller (psittaciformes) grubunda yer alan, ülkemizde sıklıkla yetiştirilen kafes kuşlarıdır. Yine papağangiller (psittaciformes) grubuna ait evde beslenen en ufak üyeler muhabbet kuşlarıdır. Ömürleri ortalama 8 yıl olup çok daha uzun yaşayan bireyler de bilinmektedir.Kuşun Psikolojik Sağlığının Korunması


Muhabbet kuşları oldukça zeki ve sosyal hayvanlardır. Her canlı gibi muhabbet kuşları da zihinsel anlamda bir uğraşı içerisinde olma ihtiyacına sahiplerdir. Papağangiller (psittaciformes) doğada günlerinin büyük bir bölümünü diğer grup üyeleri ile etkileşim kurarak geçirirler. Gerekli sosyal ihtiyaçlar ve zihinsel aktivite sağlanmaz ise bu kuşlarda psikolojik problemler görülebilir.


Muhabbet kuşları sahipleri ile derin sosyal ilişkiler kurabilirler. Kuşun yeterli sosyal etkileşim ve zihinsel uğraşı ihtiyaçları karşılanamayacağı zaman iki veya daha fazla kuş sahiplenilmesi önerilir.

Kuş sahibinin kuş ile dengeli ve yeterli etkileşim kurması önem taşır. Aynı zamanda kuşa radyo sesi dinletilerek veya kafes oyuncaklar ile zenginleştirilerek kuşun zihnini meşgul etmesi sağlanabilir. Çeşitli boyut ve özelliklere sahip oyuncaklar mevcuttur ancak oyuncaklar kuşu yaralamamalı veya kuş tarafından parçalanıp yutulabilecek nesneler olmamalıdır.


Kuşun ev içerisinde serbest dolaşması psikolojisi açısından oldukça gerekli bir durum iken ev kazalarına yol açabilir. Ev kazaları için mutlaka önlem alınmalıdır.
Uygun Kafes


Kafes seçilirken kafesin yapıldığı malzemeye dikkat edilmelidir. Boyanmış ya da nikelajlanmış telleri kemiren kuşlar, uzun vadede zehirlenebilirler. Boyanmamış veya nikelajlanmamış kromajlı tellerden yapılmış kafesler tercih edilebilir.

En, derinlik ve yükseklik bakımından 45cm x 45cm x60 cm ölçülerinde kafesler tercih edilebilir.


Çeşitli boyut ve özelliklere sahip, takılıp çıkarılabilen tünekler, yemlikler ve suluklar bulunur.


Banyo yapmaktan hoşlanan kuşlar için uygun çevresel koşullar altında kafese takılıp çıkarılabilen kuş banyoları yerleştirilebilir.


Genellikle kuşun ağız yapısına uygun suluklar ile doğal materyallere yakın tünekler önerilir. Ağzı geniş ve dikdörtgen şeklinde olan suluklar kuşun su içmesini zorlaştırır iken ağzı biraz daha dar ve derin suluklar kuş için su içmeyi kolay hale getirir.

Kafeste yavruluk bulundurulması kuşların dinlenme ihtiyacını gidermek ve üreme dönemlerinde yumurta ve yavrularının barındırılması için oldukça önemlidir. Yavruluk seçilirken yavruluğun tabanında yumurtaları bir arada tutacak bir folluk (hafif çukur alan) bulunmasına özen gösterilmelidir.


Evde kuşun kafesinin yeri oldukça önemlidir. Kafes hafif ışık alan bir yerde bulundurulmalı, sigara dumanı, temizlik malzemeleri kokusu, yemek buharı, yüksek sesler gibi kuşu olumsuz etkileyecek durumlardan uzak bir yere konmalıdır.


Muhabbet kuşları cereyana karşı hassastır, mutlaka cereyandan ve soğuktan korunmaları gerekir. Aynı zamanda direk güneş ışığına maruz kalması da da kuşun sağlığını olumsuz etkiler.Kafes Temizliği


Altlık Değişimi: Kafes tabanı üzerine doğal yani ağartılmamış kağıt havlular örtülmelidir. Takılıp çıkarılabilen kafes tabanları altlık temizliğini hayvan sahibi için daha kolay hale getirir. Altlık değişimi günlük olması önem taşır.


Kapsamlı Kafes Temizliği: Kapsamlı kafes temizliğinin aylık olarak yapılması önerilir. Temizlik için kuşu olumsuz etkilemeyecek dezenfektanlar kullanılmalıdır, temizlik esnasında kuş başka bir odaya alınarak dezenfektan buharından korunması sağlanmalıdır.


Kapsamlı temizlik için uygun dezenfektanlar ticari ürünler olarak piyasada bulunabileceği gibi çamaşır suyu da kullanılabilir.


5 litre kadar suya 150 ml kadar çamaşır suyu eklenerek kafes bu karışımın içerisine batırılarak 5-10 dakika kadar bekletilir. Daha sonrasında kafesin duru su ile durulanması ve kurulanması gerekir.


Kafes içerisindeki yemlikler, suluklar, yavruluk, tünekler ve oyuncaklar ayrı eten sıcak sabunlu su ile yıkanıp mutlaka duru su ile durulanmalıdır. Kafes ekipmanları kurulanmadan kullanılmamalıdır.


Tüp şeklindeki sulukların içerisi diş fırçası ile temizlenebilir.


Kuş sahibi birden fazla ekipman bulundurularak bir yemlik veya suluk kururken diğerini kuşun kullanımına sunabilir.


Kafes etrafına temizlenmesi kolay kumaştan örtü serilmeli, örtü ve civardaki dışkı birikimleri mutlaka temizlenmelidir.


Not: Bu yazım gıda, vitamin-mineral desteği önerisi içermez. Bun öneriler için mutlaka veteriner hekiminize danışınız.Kaynakça:

TC Anadolu Üniversitesi Yayını No 2371/Açık Öğretim Fakültesi Yayını No 1368 Temel Klinik Bilgisi/ Prof. Dr. ARİF KURTDEDE, Prof. Dr. Aziz Arda SANCAK, Doç Dr. İrem GÜL SANCAK/ Ünite 7 Kafes Kuşları ve Egzotik Hayvan Kliniği

507 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör