Muhabbet kuşu bakımı ve sağlığı

Güncelleme tarihi: Şub 15


Muhabbet Kuşu Bakımı Hakkında Temel Bilgiler


Papağangiller (psittaciformes) grubunda yer alan, ülkemizde sıklıkla yetiştirilen kafes kuşlarıdır. Yine papağangiller (psittaciformes) grubuna ait evde beslenen en ufak üyeler muhabbet kuşlarıdır. Ömürleri ortalama 8 yıl olup çok daha uzun yaşayan bireyler de bilinmektedir.Kuşun Psikolojik Sağlığının Korunması


Muhabbet kuşları oldukça zeki ve sosyal hayvanlardır. Her canlı gibi muhabbet kuşları da zihinsel anlamda bir uğraşı içerisinde olma ihtiyacına sahiplerdir. Papağangiller (psittaciformes) doğada günlerinin büyük bir bölümünü diğer grup üyeleri ile etkileşim kurarak geçirirler. Gerekli sosyal ihtiyaçlar ve zihinsel aktivite sağlanmaz ise bu kuşlarda psikolojik problemler görülebilir.


Muhabbet kuşları sahipleri ile derin sosyal ilişkiler kurabilirler. Kuşun yeterli sosyal etkileşim ve zihinsel uğraşı ihtiyaçları karşılanamayacağı zaman iki veya daha fazla kuş sahiplenilmesi önerilir.

Kuş sahibinin kuş ile dengeli ve yeterli etkileşim kurması önem taşır. Aynı zamanda kuşa radyo sesi dinletilerek veya kafes oyuncaklar ile zenginleştirilerek kuşun zihnini meşgul etmesi sağlanabilir. Çeşitli boyut ve özelliklere sahip oyuncaklar mevcuttur ancak oyuncaklar kuşu yaralamamalı veya kuş tarafından parçalanıp yutulabilecek nesneler olmamalıdır.


Kuşun ev içerisinde serbest dolaşması psikolojisi açısından oldukça gerekli bir durum iken ev kazalarına yol açabilir. Ev kazaları için mutlaka önlem alınmalıdır.
Uygun Kafes