Muhabbet Kuşlarında Beslenme Nasıl Olmalıdır?


Muhabbet kuşlarında beslenme genelde ihmal edilen bir konudur ve muhabbet kuşlarında çoğu sağlık sorunun (ishal, sindirim sistemi bozukluğu, yağlanma, kilo alma, karaciğer yağlanması, besin eksikliği, bağışıklık sisteminin zayıflaması gibi) sebebi beslenmede yapılan hatadır. Ev ortamındaki muhabbet kuşlarında beslenmede de, hayvanımızın sağlığı için doğadakine benzer bir beslenme tercih edilmelidir.


Tropikal iklim kuşağında yaşayan muhabbet kuşları otçul hayvanlardır. Doğada buldukları tohumlar, sebze ve meyveyle beslenirler.Tohumlar


Tohumlar muhabbet kuşları beslenmesinin %40-60'ını oluşturur. Piyasada çok sayıda tohumun ve gıdanın bulunduğu pelet yemler ve karışık yemler mevcuttur. Pelet yem ve karışık yemlerin bileşiminin en büyük kısmını tohumlar oluşturur. Muhabbet kuşu beslenmesinde en çok kullanılan tohumlar: Kanarya tohumu, ak darı, sarı darı, siyah darı, kırmızı darı, keten tohumu, nijer tohumu,aspur ve yulaftır.

Pelet Yemler


Pelet yemler çoğunlukla içerisinde bir muhabbet kuşu için gereken proteini , karbonhidratı, yağı, vitaminleri ve mineralleri içerir çünkü bu pelet yemlere vitaminler ve mineraller önceden eklenir. Ancak sadece tohumdan oluşan karışık yemlerde bu durum böyle değildir. Piyasada, beslenmedeki vitamin ve mineral açığını kapatmak için suya veya yeme eklenen çok sayıda ürün bulunmaktadır. Beslenmeyle alakalı takviyeleri veteriner hekiminize danışmadan kullanmamanızı şiddetle tavsiye ederiz.


Karışık tohum içeren ballı kraker adı altında kuşunuzun severek tüketebileceği çeşitli ürünler mevcuttur. Ballı krakerin yanında çeşitli meyvelerle ve sebzelerle beslenmeyi desteklemek kuşunuzun sağlığı için daha yaralı olacaktır.


Meyveler ve Sebzeler


Sadece pelet yemle ya da tohumla yapılan besleme doğru değildir. Pelet yemlerin ve tohum yemlerin içerisinde bulunan proteinlerin, karbonhidratların ve yağların sindirilmesi için lif gereklidir. (Bazı pelet yemler yüksek lif içeriğine sahip olduğu için meyve ve sebze verirken lif içeriği dikkate alınmalıdır.) Dolayısıyla meyveler ve sebzeler günlük diyete eklenmelidir. Meyveler ve sebzeler lif içeriğinin yanında, içerdikleri vitaminlerden ve minerallerden dolayı hayvanın sağlığını olumlu yönde etkileyecektir.Hangi Meyveler/Sebzeler Muhabbet Kuşlarına Verilebilir ?

Meyveler: Elma, muz, kayısı, karpuz, kavun, böğürtlen, ahududu, yaban mersini, kiraz, üzüm, kivi, portakal, şeftali, armut, ananas ve erik.


Sebzeler: Ispanak, pancar, kereviz sapı, lahana, karnabahar, brokoli, biber, turp, haşlanmış patates, havuç, marul, semizotu, roka, tere, salatalık verilebilir.


Meyveler ve Sebzeler Muhabbet Kuşlarına Nasıl Verilmelidir ?


Meyveler ve sebzeler, kimyasallardan arındırmak için iyice yıkanmalı ve özellikle sebzeler yıkandıktan sonra bir peçete yardımıyla kurulanarak verilmelidir. Aksi takdirde ishal oluşumuna sebep olabilir. Aynı şekilde salatalık gibi çok su içeren sebzeler az miktarda verilmelidir çünkü yüksek su içeriğinden dolayı muhabbet kuşunda ishale sebep olabilir.


Meyveler ve sebzeler kuşun büyüklüğüne uygun küçük parçalara bölünmelidir ve ayrı bir yemlikte, tabakta veya kafesin telleri arasına sıkıştırılarak verilebilir. Meyveler ve sebzeler, özellikle sıcak iklimlerde birkaç saatten fazla olmamak üzere kafeste bırakılmalıdır, aksi takdirde bozulabilirler. Vereceğimiz meyvelerin çekirdekleri ayıklanmalıdır.


Meyveler ve sebzeler tatları nedeniyle bazı muhabbet kuşları tarafından tohum içeren yemlere göre daha çok tüketilebilir. Meyveler ve sebzeler muhabbet kuşlarının günlük diyetinin %35-40'lık kısmını geçmemelidir. Dolayısıyla küçük porsiyonlar halinde ve taze halde muhabbet kuşumuzun tüketimine sunulmalıdır.Muhabbet Kuşlarına Verilmemesi Gereken Meyveler ve Sebzeler


 • Avokado kuşlar için zehirlidir ve asla bir kuşa sunulmaması gerekir.

 • Greyfurt, taze hurma, avokado ve limon

 • Soğan, sarımsak, patatesMuhabbet Kuşlarında Kalsiyum İçin Verilecek Besinler Nelerdir ?


Muhabbet kuşlarının kalsiyum ihtiyacını karşılamak veya kalsiyum takviye etmek için mürekkep balığı kemiği (sübye kemiği) sık tercih edilen ve kolay bulunabilecek bir üründür. Mürekkep balığı kemiği muhabbet kuşlarında kalsiyum ihtiyacını karşılamanın yanında muhabbet kuşunun uzama eğilimi gösteren gagasının uzamasını sınırlandırır.


Kalsiyum kaynağı olan yumurtayı haşladıktan sonra yumurta kabuğu da kullanılabilir ancak verilmeden önce karıştırıcı yardımıyla toz haline getirilmelidir. Toz haline getirilen yumurta kabuğu yemin içine karıştırılarak verilebilir.


Muhabbet Kuşlarına Sindirimi Kolaylaştırmak İçin Kum Verilmesi


Muhabbet kuşları da diğer kanatlılar gibi kursağa sahiptir. Doğada, kursaktaki yemin küçük parçalar haline getirilmesi için kuşlar gagaları ile kumu kursaklarına alarak yedikleri yemin öğütülmesini sağlarlar. Beslenmede besinler kadar iyi bir sindirim de önemlidir. Bu nedenle, kafeste yetiştirilen muhabbet kuşlarına kum verilmelidir. Kum, mama ve yeme karıştırılarak kafesin bir bölümünde tek başına ve sürekli olarak yemlikte veya mamalarda bulundurulmalıdır. Aksi takdirde sindirim sorunlarına sebep olabilir.


Muhabbet Kuşlarında Probiyotik ve Prebiyotik Kullanımı


Prebiyotik ve probiyotik muhabbet kuşlarının bağışıklık sistemini güçlendirir, besinden yararlanmalarını sağlar, ağırlık artışını artırır, kabızlık ve ishal gibi problemlerinin tedavisinde kullanılır. Probiyotik ve prebiyotik hakkında daha detaylı bilgi almak için buraya tıklayınız!Muhabbet Kuşlarında Su


Muhabbet kuşlarına içme suyu verilmelidir ve kuşların suyu her gün değiştirilmelidir. İçme suları, çeşme suyuna göre kuşumuza daha dengeli mineral içeriği sağlar. Özellikle yüksek klor içeren sular kuşlarda zehirlenmeye yol açabilir.

Suluğa konulan su, tohum kabukları gibi artıkları içermemelidir.Muhabbet Kuşlarına Yem Alırken ve Yem Verirken Dikkat Edilmesi Gerekenler


Karma (karışık tohum ya da pelet) yemlerden kullanıyorsanız yemi alırken açık yem yerine özellikle havaya temas etmeyen paketli yemleri seçmelisiniz. Çünkü açık yemlerde yemin içindeki yağların bozulması sonucu raf ömrü kısalabilir. Bunun yanında açık yemlerde mantar üremesi ile birlikte oluşan mikotoksin dediğimiz zehirli maddeler kuşumuzun sağlığına zarar verebilir.


Karışık yem seçerken muhabbet kuşumuzun yaşı ve türü göz önüne alınmalıdır. Kuşunuzun tüketimi doğrultusunda yem kabına yem konulmalıdır ve yem günlük olarak değiştirilmelidir. Konulan yem tohum içeriyorsa kuşunuz tohumların kabuğunu ayırarak tüketecektir. Kuşunuzun ayırdığı kabukları üfleyip kaptan uzaklaştırdığınızda kuşunuz altta kalan yeme daha kolay ulaşabilir.


Muhabbet Kuşlarına Hangi Gıdaları Vermemeliyiz ?

 • Kafein içeren içecekler (kahve, çay)

 • Asitli içecekler

 • Tuzlu gıdalar

 • Şekerli gıdalar (çikolata, şekerli içecekler vb.)

 • Unlu gıdalar (ekmek, kek, pasta, börek vb.)

 • Patlamış mısır

 • Süt ve süt ürünleri

 • Çiğ et

 • AlkolSon Paylaşımlar

Hepsini Gör