Hayvan Sağlığında Umut Veren Bir Yöntem; Mezenkimal Kök Hücre Tedavisi (Röportaj)


Sevgili Vet Sözlük takipçileri; bildiğiniz üzere sizlerle hayvan dostlarımızın hastalıkları üzerine yazılar paylaştığımız gibi tıptaki son gelişmeleri, en ileri tedavi tekniklerini de araştırıyoruz. Bugün sizlerin karşısına çok kıymetli veteriner hekim arkadaşlarımızın yaptıkları, Türkiye'de adeta çığır açan bir tedavi yöntemi ile ilgili bilgilendirici bir sohbet ile çıkıyoruz. "Mezenkimal Kök Hücre" tedavisini tüm detayları ile öğreneceğiniz bu söyleşi hasta sahipleri için büyük bir umut olacak. Söyleşimizi Veteriner Hekim Gizem Bektaş ile gerçekleştirdik.


Gizem Bektaş; Uludağ Üniversitesi Veteriner Fakültesi mezunu bir veteriner hekimdir. Kariyerini Mezenkimal Kök Hücre üzerine TEKGEN Sağlık Hizmetleri’nde 'VetStem' alanında devam ettirmektedir. TEKGEN Sağlık Hizmetleri, 2016 yılında kurulmuş bir Biyoteknoloji şirketidir. Moleküler biyoloji, genetik ve hücre kültürü alanında araştırmalar yaparak ulusal ve uluslararası kuruluşlar ile iş birliği içerisindedir. Türkiye’de üretilmemiş ürünler üreterek, tüm dünyaya üretimi sağlama planı üzerine kurulmuş bir firmadır. VetStem ise, evcil dostlarımız için mezenkimal kök hücre üretimi amacıyla kurulmuş devlet destekli bir KOSGEB projesidir.


Umuyoruz ki bu ve bunun gibi önemli tıbbi gelişmeler hem hasta sahiplerine hem hekimlere güzel ufuklar açacaktır.


Gizem hanım öncelikle bize ve okurlarımıza vakit ayırıp değerli bilgilerinizi bizle paylaştığınız için sonsuz teşekkür ederiz.


O halde ilk sorumuzla başlayalım;1-) Mezenkimal kök hücre tedavisi nedir bizlere açıklar mısınız?