Leishmania

Güncelleme tarihi: May 12


Bu hafta sizlerle, özellikle içinde bulunduğumuz bahar ve yaz aylarında daha dikkatli olmamızı gerektiren, 'vektörü' yani taşıyıcısı sinekler (tatarcık) olan bir hastalığı inceleyeceğiz.


Anahtar kelimeler: (leishmaniasis, leishmania nedir, leishmania köpek, leishmania tedavisi, leishmania vektörü, leishmania aşısı, leishmania belirtileri, leishmania bulaşıcı mı, leishmania bulaşma)Leishmania hastalığı; özellikle belirli tür keneler, kum pireleri ve tatarcık sinekleri gibi kan emen sinekler aracılığı ile bulaş riski oldukça yüksek olan bir hastalıktır. Kan emici vektör hastalığı taşıyan konakçıdan emdiği kanı, sağlıklı konakçıya geçirebilir. İnkübasyon yani kuluçka evresi bazen aylar hatta yıllar sürebilir. Vektör mikrobunun ilk yayılıp yerleştiği yer ısırılan bölgedeki makrofajlardır. Makrofaj; ölü hücrelerin ya da vücuttaki yabancı maddelerin yutulmasından sorumlu hücrelerdir. Böylelikle karşımıza iki seçenek çıkar; ya bu aşamada bağışıklık kazanılır ya da hastalık iç organlara doğru seyir göstermeye başlar.


(https://www.petmania.com.tr/kopeklerde-leishmania-enfeksiyonu/)


Bu hastalığın iki formu bulunmaktadır; Kutanöz (Deri) formu ve Viseral (Organ) formu.


Kutanöz Leismaniasis semptomları;


Dermatitler

Ağrılı ülser ve nodüller

Tüy kaybı

Deride yaralar ve lezyonlar


Viseral Leismaniasis semptomları;


Kilo kaybı ve iştahsızlık

Deri lezyonları dışında en sık rastlanan visceral belirtidir uzun vadede böbrek yetmezliğine bağlı olarak kusmada görülür.

Kaslarda zayıflama

Dışkıda kan

Burun kanaması

Halsizlik

Çok su içme, çok idrara çıkma


Elbette hemen hemen her yazımda önemle belirttiğim gibi bu semptomlar başka bir çok hastalıkta görülebildiğinden birincil önceliğiniz paniklememek ve derhal en yakın veteriner kliniğine başvurmak olmalıdır.Öte yandan bu ve benzeri hastalıklar bizlere düzenli paraziter uygulamaları yaptırmamızın ne kadar önemli olduğunu vurgular. O nedenle sineklerin ve benzeri kan emici vektörlerin çoğaldığı bahar ve yaz aylarında mutlaka evcil hayvanınızın parazit uygulamalarını düzenli yaptırmalısınız, hatta yeşillik bölgelerde gezdirirken parazit önleyici 'delthametrin' içerikli tasmalardan faydalanabilirsiniz.

Bu hastalık sadece klinik belirtileri göz önünde bulundurmak suretiyle %100 teşhis edilemeyebilir çünkü bazı köpekler dışardan bakıldığında sağlıklı görülebilir. O nedenle başvurduğunuz klinikte hekiminiz bir çok farklı yönteme başvurarak süreci yönetmek isteyebilir. Yüzde yüz tanı veren bir test bulunmamakla birlikte elbette çeşitli yöntemler mevcuttur:


Laboratuar testleri; kültür ve mikroskobik test, Serolojik yöntem, Moleküler ve Ksenodiyagnoz. Zaten belirttiğim gibi hekiminiz size en iyi teşhis, tanı ve tedavi sürecini sunacaktır.


(https://www.petmania.com.tr/kopeklerde-leishmania-enfeksiyonu/)


Daha evvel ki yazılarımızda da belirttiğimiz üzere uyuz, Leishmania gibi parazit kaynaklı hastalıkların önüne geçebilmek için hasta sahiplerinin de düzenli aşı takvimine uymaları haricinde dikkat etmesi gereken başka noktalarda mevcut. Güçlü hücresel bağışıklığa sahip olan köpeklerde enfeksiyon oluşmazken, belirtiler bazen ısırılmadan 3 ay ila 7 yıl arası bir süreçte ortaya çıkarak kronikleşebilir.  1. Hayvanın barındığı alanın hijyenine dikkat edilmesi

  2. Düzenli bir şekilde tüylerin kontrolü ve taranması

  3. Özellikle yaz aylarında 15 günde bir hayvan deri sağlığına uygun şampuanlarla yıkanması

  4. Gezintiden döndüğünüzde tüylerin arasının kontrol edilmesi


Bu ve bunun gibi çok basit ama hayati önem taşıyan önlemler alarak dostunuzun sağlığını koruyabilir, yaşam kalitesi ve süresini artırabilirsiniz.


Şu ana kadarki tüm çalışmalarda ve klinik verilerde nihai çözüm olarak ötenazi yoluna gidilmiş fakat artık tıbbın gelişmesiyle beraber yurtdışı menşeili bazı ilaçlar bilhassa deri odaklı leishmania'da güzel geri dönüşler verebiliyor, yani sakın umudunuzu yitirmeyin, etik olarak buradan ilaç ismi vermeyi doğru bulmuyoruz ancak veteriner hekiminiz size en doğru tedavi planlamasını yapacaktır. Evcil dostlarımızı yaşatabilmek için tüm tıbbi gelişmelerin takipçisi olan hekimlerinizle beraber artık tedavi edilme oranı yükselen bir hastalık olduğunu bilerek yol haritanızı çizebilirsiniz.


Hepinize dostunuzla beraber mutlu ve sağlıklı günler dilerim.Konu anlatımında kullanılan görüntülerin sahibi 'Petmaina' Veteriner Kliniğidir. Konuyla alakalı ekstra incelemelerde bulunmak için buraya tıklayarak kendi web sitelerini ziyaret edebilirsiniz.