Lazerler Kedilerin Dostu mu, Düşmanı mı?Kedilerin lazerlere olan merakına herkes şahit olmuştur. İnsanlar dışarıdan bakınca bu davranışı bir oyun zannedebilirler ancak bir kedinin lazeri kovalaması ile bir kaplanın ceylanı kovalaması arasında hiçbir fark yoktur. Kediler gizlenmeyi iyi bilen, sessiz hareket edebilen ve gerektiğinde avına saldırmaktan çekinmeyen avcılardır. Önünde hareketli kırmızı bir nokta gören kedinin zihninde doğal avlanma güdüsü tetiklenir. Sinek veya fare gibi hareketli ve küçük varlıklar da bu güdüyü tetikleyebilir.Dezavantajları

1- Anksiyete/Stres

Lazeri sık sık kovalayan kedilerde görülebilecek en büyük sorun anksiyetedir hatta bu öyle bir büyük bir sorundur ki lazer ile yapılan egzersizlerin tüm avantajlarını tersine çevirebilecek güçtedir.

Kediler bir topu kovaladıktan ya da bir böceği yakaladıktan sonra anksiyete sorunu yaşamazken neden lazeri kovaladıktan sonra anksiyete sorunu yaşarlar? Bunun cevabı lazer kovalamanın kediler için kazanılamaz bir oyun ve ödülsüz bir eylem olmasıdır. Bir topu kovalayan kedi için ödül topun yakalanmasıdır aynı şekilde bir böcek ya da bir oyuncak için de bu geçerlidir ancak lazeri kovalayan bir kedi tüm uğraşlarına rağmen lazer noktasını somut bir hedef olarak yakalayamayacağı için avlanamadığını düşünecektir.

Tüm avlanma yeteneklerini kullanan ama bir türlü avını yakalamayı beceremeyen kedilerde zamanla anksiyete ve hüsran/hayal kırıklığı duyguları baş gösterir. Bu duygularda kedilerin davranışlarına yansır ve kedilerin daha agresif olmasına yol açar. Bu agresifliği aynı evde yaşadığı insanlara, diğer hayvanlara hatta kendisine zarar vererek (kendini tırmalama, kendini dişleme) gösterir.


2- Yaralanma

Lazer işaretleyiciler kedilerin kovaladıkları diğer oyuncaklar gibi belirli bir kütlesi ve hacmi olan hedefler değillerdir dolayısıyla lazeri kontrol eden insanlar lazeri farkında olmadan kolayca tehlikeli yerlere (saksılar, sivri masa kenarları, devrilebilecek eşyalar vb.) yöneltebilmektedirler. Bu durumda kediler her ne kadar kıvrak olsalar da ellerinde olmadan kendilerine zarar verebilirler.

Çoğu insanın tahmin edebileceği üzere lazerin doğrudan göz çevresine ve yüze tutulmaması gerektiği bilinen bir gerçektir ancak yine de yazımda değinmeden geçmek istemiyorum.Avantajları

1- Egzersiz

Lazer kovalamak yüksek miktarda enerji harcanmasını sağlayan bir egzersizdir. Obeziteye yatkınlığı olan veya kilolu kediler için lazer kovalama egzersizleri vücuttaki kas oranının artmasını veya korunmasını sağlayabilir.


2- Zihinsel Aktivite

Lazer kovalamak kedilerde avlanma güdüsünü tetiklediği için kedilerin avlanırken kullandıkları problem çözme ve hızlı karar verme yetenekleri tekrarlanmış olur. Lazeri ulaşılması güç yerlere yönlendirmek, kedileri lazere ulaşmak için karşısına çıkan engelleri aşmaya teşvik eder böylece kedinin yeteneğini kullanabileceği bir alan oluşur.Lazer egzersizi yaparken nelere dikkat etmeliyiz?


  • Egzersiz için halı veya koltuk üzeri gibi zemini yumuşak olan yerleri tercih edin ve kedinin lazeri kovalarken çarpıp düşürebileceği eşyalar olmadığına emin olun.


  • Egzersiz zamanını fazla uzun tutmayın ve kedinizin yorulup yorulmadığını kontrol edin.


  • Kedinin lazeri yakalayamaması sonucunda oluşacak hayal kırıklığını ve anksiyeteyi gidermek için lazer oyunu sonrasında kovalayabileceği somut hedefler (top, oyuncak vb.) göstererek onları yakalamasını teşvik edin.


  • Kırmızıdan farklı bir renkteki lazeri kullanmayın çünkü kırmızı renkli lazer en zararsız ışınları içerir. Lazer alırken gücü 5 miliwatttan düşük lazerleri tercih edin.


(Bu yazı bir bilgilendirme yazısıdır ve hiçbir tedavi/tavsiye barındırmaz.)