Kuşlarda Rinosinüzit

Nazal boşluğun ve infraorbital sinüslerin yangısına rinosinüzit denir.


Kuşlarda Anatomisi ve Fizyolojisi


Kuşların üst solunum yolları burun delikleri, nazal vestibül, nazal konkalar, çift infraorbital sinüsler ve koanadan oluşur.


Burun delikleri (nostril) papağanlarda üst gaganın dorsalinde bulunur ve cere ile çevrelenmiş olabilir. Birçok papağan dışı türlerde burun delikleri üst gaganın dorso-lateralinde bulunur. Bazı türlerde burun delikleri oval, keratinize bir yapı ile kaplanmıştır. Bu yapıya nazal operkulum adı verilir ve yabancı maddelerin girişinin önlenmesini sağlar. Bu yapının nazal eksudat ya da yabancı bir cisim olarak algılanmaması gerekir. Suya dalan kuş türlerinde bu yapı suyun burun deliklerinden içeri girmesini engeller.Sağ ve sol nazal boşluklar nazal septum tarafından ikiye ayrılmıştır. Bu septum çoğu türde iki boşluğun birbirleriyle direkt bağlı olacağı şekilde tamamlanmamış halde bulunur. Nazal boşluklar konkalara (rostral, medial, kaudal) ayrılmıştır. Konkalar nazal boşluk içine kavisli çıkıntılar yapan kıkırdak yapısının üzerini kaplayan solunum epitelinden oluşan yapılara denilmektedir.Bunlar türbülan hava akımı oluşturarak solunan partiküllerin tutulmasını ve solunan havanın alt hava yollarına girmeden önce ısıtılmasını ve nemlendirilmesini sağlar.


Mukosilier epitel, rostral ve orta burun konkalarını kaplar ve mukus kaudalı koanaya doğru yönlendiren mukosiliyer aparatı oluşturur. Koku epiteli, kaudal nazal konkalar üzerindedir. Son olarak nazal boşluklar üzerinde parmak gibi papilla çıkıntıları olan koanayla ağız boşluğuna bağlanırlar.