Köpeklerin Evcilleştirilmesi

Güncelleme tarihi: Şub 15

Köpekler Neden Evcilleştirildi ?


Eski çağlardan beri insanlarla birlikte yaşayan köpekler günümüzde insanlar tarafından daha çok ruhsal ihtiyaçlar doğrultusunda pet hayvanı olarak beslenmektedir. (arama kurtarma, narkotik, rehabilitasyon köpekleri dışında) İnsanlık tarihine bakacak olursak eski çağlarda makineleşme olmadığını düşündüğümüzde bedensel iş gücünün daha önemli olduğu yorumunu yapılabilir. Bu nedenle eski çağlarda bizden fiziksel olarak hızlı, çevik ve güçlü olan köpekleri iç güdülerinin merkezine kendimizi alarak onları çeşitli amaçlarla(kızak çekme, alan koruması, avlanma) kendi çıkarlarımız doğrultusunda eğiterek/alıştırarak evcilleştirmişizdir. Peki evcil köpekler ne zaman ve doğadaki hangi hayvandan evcilleştirildi ?


-Köpeklerin Kökeni


Köpekler ‘Canidae (Köpekgiller)’ familyasında bulunan ‘Canis familiaris’ taksonomik ada sahip canlılardır.


Darwin’in evrimden bahsetmesiyle birlikte köpeklerin kökeni ile alakalı bir çok fikir ortaya atılmıştır ve bunlardan ilki Darwin’e aittir. Bu fikirler sırasıyla;


-Darwin(1859)Clutton-Brock (1977),Brisbin(1997) köpeklerin ‘Canidae’ familyasında bulunan farklı türdeki canlıların çiftleşmesi sonucu oluştuğunu düşünmüştür.


-Lorenz (1954) köpeklerin atasının‘Canis aurens(Altın Çakal)’ olduğunu düşünmüştür.


-Zeuner (1963),Epstein(1971)Fox, (1973), Manwell ve Baker, (1983) köpeklerin atasının çakallar veya ‘Canis lupus’ olduğu düşünülmüştür.


Bu fikirler doğrultusunda köpeklerin genomik benzerlikleri (DNA) dikkate alınarak köpeğin atasının Canis lupus olduğu fikri yıllarca benimsenmiştir. Ancak tüm bu fikirler sonrasında yeni antropolojik çalışmaların genetik bilimi ile desteklenmesiyle birlikte Taiymr Kurdu ile köpek arasındaki genetik benzerliğin Canis lupus’a göre iki kat daha fazla olduğu saptanmıştır.