Köpeklerde mama kabı agresyonu

Güncelleme tarihi: Oca 26

Mama kabı agresyonu sergileyen bir köpeğin bu davranışı altında yatan motivasyon nedir? Bu köpeğe nasıl bir yaklaşım sergilenmelidir?


Saldırganlık da denilen agresyon hayvanların hayatında önemli işlevlere sahip olan bir davranış şeklidir. Agresyonların pek çok sebebi vardır. Genellikle genetik ya da ırksal faktörler göz önünde bulundurulsa da agresyonların ırklara spesifik olmadığı bilinmektedir.


Birçok durumda, köpeğin agresif davranışı normal bir davranış modeli olarak kabul edilmiş olsa da uygun olmayan koşullar altında sergilenirse, potansiyel olarak tehlikeli bir davranış problemi haline gelebilir. Agresyon gösteren köpeklerin aslında belirli zamanlarda bu davranışları gösterdikleri geri kalan zamanlarda ise arkadaş canlısı ve uyumlu oldukları görülmüştür.


Köpeklerin mama kabı agresyonları beslenme amaçlı gerçekleştirdikleri sahiplenici bir agresyondur. Burada çevresel faktörler çok önemlidir.Eğer köpeğinizi bir barınaktan sahiplendiyseniz ya da sokaktan bulup sahiplendiyseniz agresyon göstermesi daha olasıdır çünkü aç kalan ya da sınırlı bir alanda kalabalık olarak yaşayan köpeklerde hayatta kalma iç güdüsü olarak yiyeceğe değer verme ve koruma isteği artar. Bu yüzden köpeğiniz evdeyken de bu durumlar sonucu mamasını korumak adına hırlayabilir, ani ve beklenmedik tepkiler sergileyebilir, sürekli saldırma pozisyonu alabilir ve en ciddisi de saldırıp

sahibine ya da etrafındaki diğer canlılara zarar verebilir.
Aynı alanda yaşayan köpeklere bakılacak olunursa aynı anda yemek verilmesi durumunda köpekler arası kavgalar şekillenebilir. Şiddetli mama agresyonu gösteren köpeklerde bu davranış sahipleriyle aynı anda yemek yerken de gözlenebilir. Bunun altında yatan asıl davranış köpeklerin daha üstün olduklarını kabul ettirme iç güdülerinden kaynaklanır. Köpek eğer uygun bir sosyalizasyon dönemi geçirmemiş veyahut kendilerine yeteri kadar alan tanınmamış ise bu davranışları gösterme olasılıkları daha da artmaktadır.


Bunların önüne geçmek için neler yapılabilir?


İlk olarak köpek sahiplerinin köpeklerinin agresyon davranışını düzeltmedeki rollerini anlaşılabilir bir biçimde anlamaları gerekmektedir. Agresyonun tam bir tedavisinin olmadığına fakat hayvanlarının davranışlarını gözetleyip buna göre hareket ettiklerinde bu tarz davranışlarla nadiren karşılaşacaklarını bilmeleri gerekir.


Cezanın bir çözüm olmadığını sadece o anlık bir yatıştırıcı olduğunun ve ileride daha büyük sorunlar yaratacağının bilinmesi önemlidir.Köpeğin genel karakter yapısı incelenmelidir. Tepkisinin yalnızca mamaya karşı olup olamadığı teyit edilmelidir.


Bu agresyonun sebebi mama saatinin belirsizliğinden kaynaklanıyor olabilir. Köpek mamasının ne zaman geleceğini bilmediği için korku ve anksiyete yaşıyor olabilir. Bunun önüne geçmek için köpek için uygun saatler ve uygun saat aralıkları belirleyerek bu saatlerde aksatmadan mamasının verilmesi gerekmektedir. Köpeğinize uygun bir yemek saati planlaması için veteriner hekiminize danışabilirsiniz.

Ev içi etkinliği ve sahibiyle geçirdiği vakitin arttırılması ve ilişkilerinin kuvvetlendirilmesi agresyonu engelleyici hareketlerdendir. Sahibiyle ilişkisinin kuvvetlenmesi ve ona duyduğu güven duygusununun gelişmesi istenilmeyen davranışların önüne geçilmesi için atılması gereken en önemli adımlardandır.Ani cezalar verilmesinden kaçınılmalıdır. Köpeğinizin mama kabına yaklaştığınız zaman eğer havlıyorsa direkt cezalandırmak uygun değildir. Aynı şekilde bu ağzına almaması gereken bir eşyayı aldığı zaman için de geçerlidir. Eğer hayvanınızı o anda cezalandırırsanız bu agresyonu bitirici değil destekleyici bir hareket olacaktır çünkü nesnenin değerini köpeğinize göre arttırmış olursunuz ve köpeğiniz bu hareketleri tekrar tekrar yapmaya devam eder. Bu yüzden cezalandırma yerine değiş tokuş uygulamaları önerilir. Ağzına aldığı nesneye karşılık köpeğinizin daha çok değer verdiği bir eşyayı ya da sevdiği yiyeceği ona vererek ağzındaki nesneyle değiş tokuş yapabilirsiniz.Mama kabı agresyonuyla mücadelede yapılması gereken bir diğer husussa köpeklerin yemeklerini yedikleri yerdir. Eğer köpeğiniz mama kabı agresyonu gösteriyorsa lütfen onunla aynı ortamda yemek yememeye özen gösteriniz. Köpeğinizi kendinizle aynı anda ya da kendinizden önce beslemeyiniz. Çünkü köpekler doğaları gereği bir alfalık mücadelesine girerler. Eğer siz kendinizden önce ona yemek verirseniz ona bu mücadelesinde avantaj sağlarsınız ve sonrasında uygulayacağınız agresyon önleyici davranışları anlamamasına sebebiyet verebilirsiniz.


Tüm bunları gerçekleştirdikten sonra da köpeğiniz hala saldırganlık gösteriyorsa mamasını ellerinizle yedirmeyi deneyiniz. Bunu ilk birkaç gün uygulayınız. Daha sonra mamayı mama kabı içerisine doğru ellerinizle yedirmeye devam ediniz. Buradaki amaç elleriniz köpeğinizin ağzına yakın olması ve mamasının ondan alınmayacağının iyice öğretilmesidir.

Daha sonra mamasını yerken, en sevdiği oyuncağını mama kabına atarak yanına yaklaşmanızın tehdit olmadığını aksine normal bir şey olduğunu ona öğretmektir. Mama kabı boşken de yapmak öğrenmeyi pekiştirecektir.


Bir diğer uygulama da köpeğinizin tüm dikkati kuru mamasındayken, daha lezzetli bir mama ile dikkatinin dağılmasını sağlamaktır. Mesela bir parça et uzatın. Bu hareketiniz karşılığında köpeğiniz mamasından uzaklaştığında kimsenin ardındaki mamasını almayacağını ve sizden bir ödül alabilmesi için yemeyi durdurması gerektiğini öğrenir.Köpeklerde saldırganlık hareketlerinin engellenmesi görüldüğü gibi sabır isteyen bir olaydır. Köpeğinize her zaman sevgi ve şefkatle yaklaşın. Eğer köpeğinizin saldırganlık boyutunun çok büyük ve ciddi olduğunu düşünüyorsanız lütfen profesyonel yardım almaktan kaçınmayınız. Bu konuda uzmanlaşmış veteriner hekimlere veya köpek eğitmenlerine danışabilirsiniz.