Köpeklerde Fiziksel ve Zihinsel Egzersizin Önemi

Düzenli yapılan egzersizin, insanlar için önemini bilmeyen yoktur. Rutin yapılan fiziksel aktiviteler; beden sağlığının korunmasında etkili olduğu gibi, kişinin öz saygısını yükselterek stres, depresyon ve anksiyete gibi psikolojik sorunların da azalmasında önemli bir unsurdur. Bizim hayatımızda bu denli rolü olan egzersizin, can dostlarımız köpeklerimiz için de son derece önemli olduğunu biliyor muydunuz?


Köpeğinizin günlük ya da haftalık fiziksel aktivitesini yapması ve enerjisini atabilmesi oldukça önemlidir. Mutlu ve sağlıklı bir köpeğin vazgeçilmezi yaptığı egzersizdir. Köpek sahiplerinin, köpeklerini yetiştirme sürecinde yaşadığı birçok sorunun temel sebebi; köpeklerini bedensel ve zihinsel olarak yeteri kadar yormamalarından kaynaklanır. Egzersiz, sadece bedensel yorgunluk için değil, zihinsel yorgunluk için de gereklidir. Köpekler, çocuklardan farksızdır. Sürekli bir şeylerle meşgul olmak, keşfetmek isterler. Siz köpeğinizi yeteri kadar yormazsanız, o kendini bir şekilde meşgul etmenin yolunu bulur. Sizin yaramazlık yapıyor ya da eve zarar veriyor diye şikayet ettiğiniz dostunuz sadece iç güdülerine göre hareket ediyordur. Eğer ki evde durmuyorsanız ve iş çıkışında eve geliyorsanız köpeğiniz ile fiziksel aktiviteler yapmalısınız ve akşam da olsa dışarı çıkıp yürüyüş ve koşu yapmalısınız. Her köpek çeşitli aktiviteleri sever, fakat sizler köpeğinize yaptıracağınız egzersizleri bilmiyorsanız mutlaka veteriner hekime danışmalısınız.

Köpeğinize günlük egzersiz yaptıramıyorsanız köpeğinize bu durum psikolojik ve fiziksel olarak olumsuz şekilde etki edecektir.Köpeklerde Egzersiz Hakkında Bilmeniz Gerekenler


  • Egzersiz süresi; köpeğinizin ırkına, yaşına ve sağlık durumuna göre değişkenlik gösterir. Genç ve sağlıklı köpekler daha uzun süreli ve yorucu egzersizleri kaldırabiliyorken; yaşı ilerlemiş ya da kalp, displazi gibi sağlık problemi olan köpekler, daha kısa süreli fiziksel aktivitelere, uzun süreli zihinsel aktivitelere gereksinim duyar. Köpeğinizin yaşına ve sağlık durumuna en uygun egzersiz önerisi için veteriner hekiminize danışabilirsiniz.