Köpeklerde Düzenli Aşının Önemi

Köpeğime neden aşı yaptırmalıyım? Eğer aşıları düzenli yaptırmazsak ne gibi sorunlarla karşı karşıya kalırız? Peki dostlarımızın aşı takvimleri nasıldır? Gelin şimdi bu sorulara cevap bulalım.


Öncelikli olarak aşı, sağlıklı hayvanlara uygulanan koruyucu bir metottur. Köpeklerin sağlıklı bir şekilde gelişimlerini sürdürmeleri ve çeşitli hastalıklardan korunmaları için düzenli aralıklarla bazı aşıların yapılması gerekmektedir. Köpeklere 6-8 haftalık olduklarında ilk aşıları yapılabilir. İlk önce iç-dış parazit tedavisiyle başlanabilir çünkü parazitler immün sistemde zayıflamaya neden olup hastalıklara davetiye çıkartır.Dış parazit ilaçları köpeği bit, pire, kene gibi dış parazitlere karşı korur, ayrıca köpeklerde cilt problemlerine sebep olan pireler veya ısırıcı bitlerin yarattığı enfestasyon (istila) kontrolünde kullanılır. Damla şeklinde enseye uygulanır, bu ilaçların yaklaşık iki ay koruyuculuğu vardır.


İç parazit aşıları tablet veya enjeksiyon şeklinde uygulanmaktadır. İnsanlardaki iç parazit aşıları ekinokokkozis, kist hidatik’ e karşı koruma sağlar. Köpeklerde ise askaritler, kancalı, kamçılı kurtlar, şeritler’ e karşı ortalama üç ay süre ile koruyuculuk sağlar.


Yaklaşık sekizinci ya da dokuzuncu haftada karma aşı yapılır. Karma aşı, tedavisi güç olan ve yüksek ölümle seyreden bir takım hastalıklara karşı koruma sağlar:

  • Parvoviralenterit (Kanlı ishal), distemper (köpek gençlik hastalığı), parainfluenza viral kökenlidir. Solunum sistemini etkiler.

  • Canine adenovirus tip 2 viral kökenlidir ve karaciğer rahatsızlığına neden olur.

  • Leptospirosis bakteriyel kökenlidir. Kanamalı idrar yapar.


Karma 1 den sonra, yani yaklaşık 11. haftada corona ve bronşin aşıları yapılabilir. Bronşin aşısı Bordetella bronchiseptica bakterisi tarafından oluşturulan ve alt solunum sistemini enfekte eden bir bakteridir. 13. haftada 2. karma ve kuduz aşısı yapılır. 15 haftalıkta 2. corona ve bronşin aşılaması yapılabilir.


Bahsettiğim aşılar olmazsa olmaz aşılardır ama her kliniğin aşı takvimi farklılık gösterebilir. Bu aşıların dışında lyme, mantar, tetanoz gibi aşılarda programa dahil edilebilirler.


'Kedi ve köpeklerde aşı takvimi' nasıl olmalı, öğrenmek için buraya tıklayınız!31 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör