Köpeklerde Çikolata Zehirlenmesi


Çikolata köpekler için zehirli mi?

Çikolata neden köpekler için toksiktir?

Çikolata yiyen köpeklerde hangi belirtileri görürüz?

Köpeğim çikolata yedi, ölür mü?

Nelere dikkat etmeliyiz?Doğru olabilir mi? Çikolata köpekler için zehirli mi? Bu soruların yanıtı 'evet'tir. Bununla birlikte, köpeğiniz için oluşturduğu tehlike, çikolatanın tipine, köpeğinizin büyüklüğüne ve yediği çikolata miktarına bağlıdır. Çikolatanın köpekler için toksik olan bileşenine teobromin adı verilmektedir.
Teobromin ve Toksisite


Çikolata teobromin içerir, teobromin kimyasal olarak kafeine benzer bir alkoloiddir. Kimyasal olarak saf teobromin analoğu tıpta diüretik ve kalp uyarıcısı olarak kullanılır.


Köpekler teobromini daha yavaş metabolize eder, dolayısıyla çikolata tükettikleri zaman hastalanır ve çok fazla çikolata yemekten ölebilir. Peki ne kadar tüketirlerse toksik hale gelir, bu durum çikolatanın türüne bağlıdır: eritilmiş çikolata, sütlü çikolatadan 10 kat daha fazla, beyaz çikolatadan binlerce kat fazla teobromin içerir. En koyu çikolatada daha yüksek seviyelerde, her gram çikolata için 1 ila 9 mg teobromin vardır. Beyaz çikolata sıfır toksisite riskine sahiptir.


Doğal olarak, köpeğin boyutuna da bağlıdır. Çikolatanın toksisitesi, vücut ağırlığının kilogramı başına yaklaşık 20 mg teobromin ile başlar. 5 kg ağırlığındaki küçük bir köpekte, 100 mg teobromin (yaklaşık 70 g sütlü çikolata veya 20 g bitter çikolata) sorun yaratacaktır.


Teobromin ve kafein ayrıca adrenalin salınımını arttırır, hücre içine ve dışına kalsiyum akışını etkiler. Bu da kas kasılmalarını arttırır.


Birleştirildiğinde, tüm bu biyokimyasal değişiklikler merkezi sinir sistemini ve kalp kasını uyarır. Vücudun geri kalan kısmındaki diğer kas tipleri, düz kaslar olarak adlandırılır, gevşer, bu da solunum problemlerine ve idrarın artmasına neden olabilir.Belirtileri Nedir?

• Mide bulantısı ve kusma • İshal • Karın şişliği • Artan kalp hızı (aritmi neden olabilir) • Huzursuzluk • Heyecan, hiperaktivite, ya da sinirlilik (köpek titriyor olabilir) • Hızlı nefes alıp verme • Fazla su içme ve sık idrar yapma • Kas spazmları • Nöbetler • Felç

Ağır bir durum ise artan kalp ritmi, hipertermi ve solunum problemleri sonucu ÖLÜM tablosu ortaya çıkar.Tanı


Tanı için spesifik birşey yoktur. Hasta sahibinin vereceği bilgiler bu anlamda önemlidir. Yine köpeğin ağzında yer alan çikolata parçaları veya kokusu tanı için yardımcı olabilir. Bazı kan parametreleri ile yaklaşık olarak tahminde bulunulabilir, fakat kesin değildir. Birçok zehirlenme türünde bu tarz belirtiler ortaya çıktığından dolayı ayırt etmek güç olabilir.Tedavi


Tedavi için çeşitli yöntemler vardır. Köpeğin genel durumu ve yediği çikolata miktarı belirleyicidir. Öncelikli olarak hemen müdahale edilmiş ise emilimi engellemek amacı ile kusturma yapılabilir. Genel olarak hayvanın genel durumunu düzeltmeye ve toksik maddelerin bir an önce vücuttan uzaklaştırılmasına yönelik tedavi yapılır.Dikkat Etmeniz Gerekenler


Köpekler de, aynı insan gibi kısa sürede çikolataya bağımlı hale gelebilir. Bağımlılık yaptığını düşünerek hareket edersek köpeğinize çikolatayı hiç vermemenizi öneririz. Çünkü evde siz yokken hatta siz varken bile çikolata arayışına girip fazlaca çikolata yiyip yüksek doz teobramine maruz kalabilir.


Yiyecekleri kilitli tutun: İster yukarıda ister bir dolap içinde olsun, tüm yiyecekler evcil hayvanınızın ulaşamayacağı bir yerde saklanmalıdır. Çoğu köpeğe mutfak yüzeylerinden uzak durmaları öğretilir, ancak yiyecek kapmak için hazır olduğunda kurnaz olabilirler.


Çöplerinizi koruyun: Bir köpek, çöplerinizi karıştırmadan önce tereddüt etmez. Ev veya bahçedeki çöp kutularına erişilemediğinden veya kolayca devrilmeyeceğinden emin olun. Daha inatçı evcil hayvanlar için güvenli bir çöp kutusu seçin.


Konuklara hatırlatın: Evinize gelen tüm ziyaretçiler köpeklere aşina olmayacaktır. Evcil hayvanınız için zararlı olabileceğinin farkında olmadan, yiyecekleri düşünmeden erişebilecekleri bir yerde bırakabilir veya köpeğinizi doğrudan elleriyle besleyebilirler.


Çikolata zehirlenmesinin başlangıcı, çoğunlukla ciddi hiperaktivite ile ortaya çıkmaktadır. Köpeğiniz tek bir çikolata yediyse ya da sizin çikolatanızın son karesini kendine aldıysa endişelenmeyin; çünkü bu miktarda çikolata, ona zarar vermeye yetecek düzeyde teobromin dozu sağlamaz. Ancak küçük bir köpeğiniz varsa ve bir kutu çikolata yediyse, onu derhal veteriner hekime götürmeniz gereklidir.


Veteriner hekim tarafından tavsiye edilirse köpeğinizi kusturmaya çalışabilirsiniz. Bu henüz nörolojik belirtiler yoksa yapılmalıdır. Evcil hayvanınızı kusturmanın potansiyel olarak ölümcül komplikasyonlarının olabileceğini unutmayın. Teobromin zehirlenmesinin normal tedavisi, ağız yoluyla alınmasından itibaren bir-iki saat içinde kusmanın sağlanmasıdır. Köpeğinizin çok miktarda çikolata yemiş olabileceğinden endişeleniyorsanız, duraksamadan veteriner hekiminizi aramalısınız. Zaman, yaşamsal önem taşıyacaktır.