Köpekler için Tehlike: Pisipisi Otu


Yaz aylarının gelmesiyle birlikte köpeklerimizle gezintiler yapmak daha da keyifli hale gelir. Çünkü baharla birlikte ağaçlar ve bitkiler yeşerir. Yeşeren bitkilerin bol olduğu parklar, bahçeler, ormanlar köpeğimizle yürüyüş yapacağımız en güzel yerlerdir. Fakat böyle yerlerde köpeğimizi bekleyen bir tehlike vardır: bu tehlikenin adı pisipisi otudur.

Baharın başlangıcından sonbaharın sonuna kadar bu yabani bitkiyi her yerde görebiliriz. Bu bitkinin en tehlikeli olduğu zaman ise yazın kuruduğu zamandır. Kuruyan pisipisi otlarının aldığı yapı bir oka benzer. Vücuda girdiği zaman tek yönlü olarak ilerler ve bu yön, vücudun içine doğrudur. Vücuda giren pisipisi otu deri altında veya vücut boşluğunda ilerler. Bu ilerleme ağrılı ve acılı bir dönemin başlangıcı olabilir. Pisipisi otlarının vücuda girişi enfeksiyona ve apselere neden olur. Bu durum köpeğimiz için çok acı verici hale gelir. Vücuda giriş yapan pisipisi otu, vücutta yol alarak vücudun başka bir bölgesinden çıkabilir. Kliniklerde böyle vakalar mevcuttur ve yaz döneminde oldukça sık görülür.


Bazı ırklar bu bitkiye karşı daha duyarlıdır. Özellikle uzun kıllara sahip ırklar ve sarkık kulaklı ırklar daha dezavantajlıdır. Uzun kıllara yapışan pisipisi otları kıllar arasında kaybolur ve tek yönlü olarak vücuda doğru ilerler. Kıllardan dolayı görülemeyen pisipisi otu patili dostumuz için tehlike yaratır. Sarkık kulaklılarda ise pisipisi otu kulağa kaçtığı zaman kulakların sarkık büyük olmasından dolayı çıkış yolu kapanır ve bu yüzden pisipisi otu kulak yolundan içeri doğru ilerler. Bu durumdan irrite olan köpekler otu çıkarmak için kafayı sağa sola doğru sallar. Fakat bu, durumu daha da zora sokar çünkü tek yönlü olarak ilerleyen ot kafanın sallanmasıyla içeriye doğru ilerler. Kulakta işitme kaybına neden olur.Pisipisi otları sadece kulaktan ve deriden vücuda giriş yapmaz. Köpeğiniz oyun oynarken yatar yuvarlanır ve tam bu sırada anüs, vajina, penis, burun deliği, ağız içi, parmak arası ve hatta gözden (3. göz kapağı) giriş yapabilir. Bu saydığımız bölgeler riskli ve dikkat edilmesi gereken bölgelerdir.Köpeğimizin vücudunda pisipisi otu olduğunu nasıl anlarız?


Pisipisi otları yukarıda da anlattığımız gibi birçok bölgeden vücuda giriş yapabilir ve bu duruma göre köpeğimiz farklı tepkiler verebilir. Örneğin pisipisi otu kulaktan giriş yaptıysa köpeğimiz sürekli olarak kafasını sağa sola sallar, otu çıkarmaya çalışır. Ayrıca patileriyle sürekli olarak kulağını kaşımaya çalışır.


Pisipisi otu burundaysa köpeğimiz sürekli burnunu kaşır, burunda akıntı olur, hapşırır. Parmak arasındaysa parmak araları kızarır ve şişer. Parmak aralarını yalar ve dişleriyle ısırarak kaşır. Aynı zamanda ayağının üstüne basmak istemeyeceği için topallık görülebilir. Anüs, vajina ve penisten giriş yaptıysa o bölgeler kızarır ve köpeğimiz yine yalamaya çalışır. Pisipisi otu köpeğimizin ağız içinde ise köpeğimizden sürekli bir salya akışı olur, köpeğimiz kusmaya çalışır. Diş etindeyse kızarıklık olur.Pisipisi otundan korunmak için ne yapmak gerekir?


· Pisipisi otunun yoğun olduğu bölgelerden köpeğimizi uzak tutmamız gerekir. Böylece tehlikeden de uzak olunacaktır.


· Köpeğimizle yürüyüşten döndükten sonra köpeğimizin vücudunu iyi bir şekilde kontrol etmemiz gerekir. Özellikle uzun kıllı ve uzun kulaklı ırklar için bu daha detaylı olmalıdır.


· Mümkünse yürüyüşten sonra köpeğimizi taramak iyi olacaktır. Bu sayede kılların arasına giren otlar kolayca bulunabilir.


· Uzun kıllı ırklarda pisipisi otlarının hem daha az yapışmasını hem de vücutta kolayca görülebilmesini sağlamak için makas tıraşı faydalı olacaktır.


· Köpeğiniz kendinize ait bir bahçede dolaşıyorsa kendi bahçenizde pisipisi otlarını engellemek için zirai ilaç kullanabilirsiniz. Bu ilaçlama sırasında ve sonrasında köpeğinize bir zarar gelmemesi için korumaya özen göstermelisiniz.
Köpeğimizin vücudunda pisipisi otu görürsek ne yapmalıyız?


Pisipisi otu köpeğimizin vücuduna batmadıysa hemen köpeğimizin üstünden otu almalıyız, almazsak kıllarının içinde kaybolup vücuduna batabilir. Eğer pisipisi otunu köpeğimizin vücuduna batmış haldeyse veya yukarıda saydığımız tehlikeli bölgelerden giriş yaptığını gördüysek kesinlikle kendimiz müdahale etmemeliyiz çünkü otu çıkarmak isterken yanlış bir uygulama sonucu otun parçalarını vücut içinde bırakabiliriz. Bunun sonucunda ise enfeksiyon ve apse oluşumuna kadar giden kötü bir yola girebiliriz.


Pisipisi otunu köpeğimizin vücudunda görüyorsak veya pisipisi otunun belirtileri köpeğimizde mevcutsa yapılacak en uygun davranış bir veteriner hekime gidip, muayene ve müdahaleyi veteriner hekimden beklemek olacaktır.KAYNAKÇA