Köpekler için Oyuncak SeçimiKöpekler neden oyun oynamak ister? Köpek oyuncaklarının köpekler için önemi nedir? Köpek oyuncaklarını alırken nelere dikkat etmeliyiz? Köpeklerle oynarken nelere dikkat etmeliyiz? Tüm bu soruları sizler için yanıtladık.


Köpekler sosyal hayvanlardır bu yüzden de sürekli sahipleriyle vakit geçirip oyun oynamak isterler. Aslında basit bir durummuş gibi gözüken oyun oynama eylemi, hem sebepleri hem de sonuçları bakımından oldukça önemlidir.


Köpekler gün içerisinde yedikleri besinlerden enerji elde ederler. Üstelik hormonlar da devreye girince bir enerji birikimi oluşur. Köpekler bu enerjiyi atmak için hareket ederler. Oyun oynama isteği de bu hareketliliğin bir parçasıdır. Tabii ki bizim de bu oyunun içinde olmamızı isterler. Onlarla bir oyun içinde beraber olmak iletişimi daha da kuvvetlendirir. Köpeğinizle kaliteli bir zaman geçirmenizi ve birlikte sosyalleşmenizi sağlayan oyunlar, köpeğinizin enerjisini atıp rahatlamasını sağlar. Özellikle de av köpeği ve çoban köpeği sınıfında yer alan ırklar diğer ırklara göre bu konuda daha sıkıntılıdır. İçgüdüsel olarak çalışma ve iş yapma istekleri olan bu ırklar daha fazla enerjiye sahiptir. Eğer bu enerji atılmazsa sinir, stres, huysuzluk, agresiflik gibi kötü duyguları ve buna bağlı kötü davranışları köpeklerde gözlemleyebiliriz. Böyle durumlarla karşılaşmamak içinse onlara vakit ayırıp oyunlar oynamalıyız.


Köpek oyuncakları ise bu oyunlar sırasında kullanılan yardımcı materyallerdir. Oyuncaklar köpeğinizin oyun oynama isteğini daha eğlenceli ve ilgi çekici hale getirir. Enerji atmanın yanında köpeğinizin zekâ ve fiziksel gelişimine de katkı sağlar. Oyuncaklarla yapılan etkinlikler köpeklerin algısını açar ve reflekslerini geliştirir. Köpeğiniz oyuncaklarla siz yokken de oynar ve canı sıkılmaz.


Kısırlaştırılmış köpeklerde ise metabolizma yavaşlaması sonucu kilo alımı başlar. Diyet mamalar kullansanız dahi bunun yanında köpeğinizin hareket etmesi gerekir. Oyuncaklar ilgi çekici olduğu için köpeğinizin ilgisini çeker ve oyun oynamaya teşvik eder. Tembelleşme görülen köpeklerde de etkili olabilir.


Köpekler yavruyken diğer canlılar gibi diş çıkarma dönemi yaşar. Bu sırada dişleri kaşınır ve kaşımak için kemirme ihtiyacı duyar. Bu ihtiyacı karşılayan oyuncaklar sayesinde yavrular daha rahat bir dönem geçirecektir. Eğer bu dönemde kemirme oyuncağı kullanmazsanız köpeğiniz evinizde bulunan eşyaları kullanıp onlara zarar verebilir. Bu durum sizlerin pek hoşuna gitmeyebilir. Bunun yanında damak gelişimi ve diş taşı oluşumunu engellemede de oyuncaklar etkilidir.


Peki, oyuncak seçimi nasıl yapılır?


Öncelikle oyuncağın yapımında kullanılan malzeme önemlidir. Toksik maddeler içermemesi gerekir çünkü köpeğiniz oyuncaklarla oynarken oyuncağı ısırır, ağzının içinde sürekli gezdirir. Bu sırada oyuncaktaki zararlı maddeler vücuda alınmış olur. Oyuncak alırken oyuncağın hangi malzemeden yapıldığını etiketine bakarak alınmalı, özellikle kaliteli markalar tercih edilmelidir.


Oyuncağın dayanıklılığı da önemli bir noktadır. Köpekler güçlü çene yapıları sayesinde bir şeyi kolayca parçalayabilirler. Oyun oynama sırasında oyuncağın kolayca parçalanması, kopan parçanın yutulması gibi bazı kötü sonuçlar doğurabilir. Bu nedenle sağlam yapılmış oyuncaklar tercih edilmelidir. Fakat ne kadar sağlam olsa da bazı oyuncaklar köpeklere dayanamayabilir. Eğer böyle duruma gelmiş oyuncaklar varsa hemen o oyuncağı yenilemeniz gerekir.Oyuncak seçimi yaparken köpeğin boyutunu ve yaş aralığını göz önünde bulundurmak gerekir. Köpekler kemirme davranışlarından dolayı oyuncakları sıkça ısırmak isteyecektir. Bu yüzden oyuncaklar çene yapısına uygun olmalıdır. Aynı zamanda yaş grubuna da uygun olmalıdır. Bir oyuncak her yaştaki köpeğin ilgisini çekmeyebilir. Köpeğinizin seveceği oyuncakları tercih etmelisiniz.


Köpeğinizin oyuncakları çeşitli olmalıdır çünkü bir süre sonra köpeğiniz aynı oyuncakla oynamaktan sıkılacaktır ve oynamak istemeyecektir. Oyuncakları çeşitlendirerek bu durumu aşabilirsiniz.


Köpekler toplarla ve frizbilerle oynamayı genellikle severler. Özellikle at-getir eğitimi için bu iki oyuncak kullanışlıdır. Toplar ezilebilir olmalıdır çünkü köpekler topları dişleriyle ezmeyi sever ve at-getir eğitiminde topu geri getirmeleri daha kolay olur. Tabii ki yine parçalanmaması önemli bir detaydır.


Peluş oyuncaklar köpeklerin sevdiği oyuncaklardır. Peluş oyuncaklarla uyumak köpekleri rahatlatır. Kokunuzu pelüş oyuncağa bulaştırırsanız köpeğiniz onu koklayarak rahat hissedebilir. Peluş oyuncaklarda dikkat edilmesi gereken şey ise oyuncağın gözleridir. Bazen peluş oyuncakların gözleri sert plastik maddeden olur. Köpekler oynarken bu cisimleri koparabilir ve yutabilir. Bu konuda dikkatli olmak gerekir.


Kong tarzı oyuncaklar da köpekler için oldukça güzeldir. Bu oyuncakların içine konulan ödül mamaları sayesinde köpeğiniz sürekli oyuncakla ilgilenecek ve bu sayede enerji harcayacaktır. Özellikle fazla kilo sorunu olan köpeklerde bu sorunu ortadan kaldırmak için iyi bir oyuncak türüdür. Oyuncağın içine konan mama köpekler için motivasyon kaynağı olur. Oyuncağın içindeki mamaya ulaşmak için ise oldukça fazla enerji harcarlar. Bu sayede normal kiloya dönebilirler.


Bir diğer sevilen oyuncak türü römorkör oyuncaklardır. Römorkör oyuncaklar bir tarafı top diğer tarafı ip veya iki tarafı da ipten oluşan çekiştirme oyuncaklarıdır. Köpekler bu oyuncakları severler fakat bu oyuncağı oynarken dikkat edilmesi gereken noktalar vardır. Köpeğinizle bu oyunu oynarken sizin oyuncağı çok çekiştirmemeniz gerekir. Bu durum bazen köpeğinizin saldırgan tavırlar ortaya koymasına neden olur. Siz çok çekiştirmeden köpeğinizin oyuncağı bırakmasını bekleyin sonra tekrar oynamaya devam edin. Aynı zamanda bu oyuncağı oynarken çok yukarı kaldırmamaya ve sallamamaya özen göstermelisiniz çünkü bu durum köpeğinizin iskelet ve kas sağlığını etkileyebilir.


Tüm bu konuları dikkate alarak köpeğimizle güzel zamanlar geçirebiliriz. Özellikle de oyuncak alırken veteriner hekiminize de danışmayı unutmayın. Sağlıkla ve mutlulukla kalın.


Son Paylaşımlar

Hepsini Gör