Köpekler için Oyuncak SeçimiKöpekler neden oyun oynamak ister? Köpek oyuncaklarının köpekler için önemi nedir? Köpek oyuncaklarını alırken nelere dikkat etmeliyiz? Köpeklerle oynarken nelere dikkat etmeliyiz? Tüm bu soruları sizler için yanıtladık.


Köpekler sosyal hayvanlardır bu yüzden de sürekli sahipleriyle vakit geçirip oyun oynamak isterler. Aslında basit bir durummuş gibi gözüken oyun oynama eylemi, hem sebepleri hem de sonuçları bakımından oldukça önemlidir.


Köpekler gün içerisinde yedikleri besinlerden enerji elde ederler. Üstelik hormonlar da devreye girince bir enerji birikimi oluşur. Köpekler bu enerjiyi atmak için hareket ederler. Oyun oynama isteği de bu hareketliliğin bir parçasıdır. Tabii ki bizim de bu oyunun içinde olmamızı isterler. Onlarla bir oyun içinde beraber olmak iletişimi daha da kuvvetlendirir. Köpeğinizle kaliteli bir zaman geçirmenizi ve birlikte sosyalleşmenizi sağlayan oyunlar, köpeğinizin enerjisini atıp rahatlamasını sağlar. Özellikle de av köpeği ve çoban köpeği sınıfında yer alan ırklar diğer ırklara göre bu konuda daha sıkıntılıdır. İçgüdüsel olarak çalışma ve iş yapma istekleri olan bu ırklar daha fazla enerjiye sahiptir. Eğer bu enerji atılmazsa sinir, stres, huysuzluk, agresiflik gibi kötü duyguları ve buna bağlı kötü davranışları köpeklerde gözlemleyebiliriz. Böyle durumlarla karşılaşmamak içinse onlara vakit ayırıp oyunlar oynamalıyız.


Köpek oyuncakları ise bu oyunlar sırasında kullanılan yardımcı materyallerdir. Oyuncaklar köpeğinizin oyun oynama isteğini daha eğlenceli ve ilgi çekici hale getirir. Enerji atmanın yanında köpeğinizin zekâ ve fiziksel gelişimine de katkı sağlar. Oyuncaklarla yapılan etkinlikler köpeklerin algısını açar ve reflekslerini geliştirir. Köpeğiniz oyuncaklarla siz yokken de oynar ve canı sıkılmaz.


Kısırlaştırılmış köpeklerde ise metabolizma yavaşlaması sonucu kilo alımı başlar. Diyet mamalar kullansanız dahi bunun yanında köpeğinizin hareket etmesi gerekir. Oyuncaklar ilgi çekici olduğu için köpeğinizin ilgisini çeker ve oyun oynamaya teşvik eder. Tembelleşme görülen köpeklerde de etkili olabilir.