Köpeğimi nasıl yıkarım?

En son güncellendiği tarih: Oca 26

Köpek yıkanır mı? Köpek nasıl yıkanır? Köpek hangi sıklıkla yıkanır? Köpek şampuanla yıkanır mı? Bu soruların cevaplarını sizler için derledik.
Köpekler doğaları gereği kendi temizliklerini yapabilen hayvanlardır. Fakat bunun yetmediği zamanlarda köpeğinizi elbette yıkayabilirsiniz ama bunun için dikkat etmeniz gereken bazı önemli konular vardır.


Köpekleri yıkama sıklığı köpeğinizin ırkı, yaşı, tüy yapısı ve yaşadığı ortam gibi pek çok etkene bağlıdır. Genel olarak yazın 2-4 haftada bir kışınsa 6-8 haftada bir yıkamanız önerilir. Köpeğinizin sık sık kirlendiğini düşünüyorsanız bu süre zarfını veteriner hekiminize danışarak düzenleyebilirsiniz.


Bazı köpek ırkları suyu severken bazıları da suyu sevmemektedir. Bunun için köpeğinizi küçük yaşlardan itibaren yıkmaya alıştırmanız onun yıkanmaya karşı olan bakışını değiştirecektir. Köpeğiniz 2-3 aylıkken yıkamaya başlayabilirsiniz.


Yavru köpekler yetişkin köpeklere göre daha hassastır. Lütfen köpeğinizin aşılarının tam olduğundan emin olduktan sonra yıkama işlemine başlayınız.


Eğer hayvanınızın aşıları tam değilse hastalıklara açık bir bünyesi olduğundan hasta olması yüksek bir ihtimaldir. Aşılarını yaptırdıktan sonra hayvanınızın yıkanmaya alışması için ayda 1 kere yıkayabilirsiniz.

Köpeklerin yıkaması çok sabır gerektiren bir iştir. Tüm bu aşamalarda köpeğinize karşı çok şefkatli ve sevecen yaklaşımlar seyredin. Ona asla bağırmayın, cezalandırmayın. Ona güvendiğinizi hissettirin ve onun da size güvenmesini sağlayın. Alışması için banyo esnasında çok aşırıya kaçmamak suretiyle ödül mamalarından yararlanın.Köpeklerin yıkama işleminde ilk olarak banyonuzu köpeğiniz için hazırlayın. Kendisini rahatlatacak eşyaları yakınında tutun örneğin sevdiği bir oyuncağı yanında bulundurun. Kullanacağınızın tarağı, havluyu vs. yanınıza alın. Köpeğinizi yıkamadan önce taramanız hem şampuanlama aşamasında kıllarının birbirine karışmasını önler hem de banyo esnasında dökülecek kıl miktarının azalmasına yardımcı olur.


Banyo giderinizin yıkama esnasında kıllardan dolayı tıkanmaması için de önlem almayı unutmayınız. Daha sonrasında suyunuzu ayarlayın. Suyunuz ne çok soğuk ne de çok sıcak olmalıdır. Ilık bir şekilde ayarladığınız suyunuzu direk olarak köpeğinizin kafasından aşağıya dökmeyiniz. Köpeklerin kulakları çok hassastır. Kulaklarına su kaçmaması çok önemlidir. Banyodan önce kulaklarına nazikçe pamuk tıkayabilirsiniz. Yıkamaya yavaşça ayaklardan başlayınız. Masaj yaparak yukarıya doğru işleme devam ediniz. Masaj işlemini elinizle yapabileceğiniz gibi köpekler için üretilmiş olan masaj aletlerini ne kullanabilirsiniz.


Şampuanlama işleminde kesinlikle insanlara özel şampuanlar ya da sabun kullanmayınız.


Köpekler için özel olarak üretilen şampuanları tercih ediniz. Eğer köpeğinizin bir cilt problemi varsa mutlaka veteriner hekiminize danışarak uygun şampuanı seçiniz. Uygun şampuan köpeğinizin cilt pH’sını dengeleyecek ve gerekli olan yağ dengesini sağlayacaktır. Eğer uygun olmayan bir şampuan kullanırsanız köpeğinizde aşırı kıl dökümü ve pek çok deri hastalıkları meydana gelebilir. Şampuanın göz, burun, ağız ve kulaklara girmemesine özen göstererek bu aşamayı da masaj uygulayarak ve aşırı şampuan kullanmadan gerçekleştiriniz.Bir diğer önemli işlemse durulama aşamasıdır. Şampuanladıktan sonra köpeğinizi çok iyi bir şekilde duruladığınızdan emin olun. Eğer yeteri kadar durulanamazsa şampuan kalıntıları derisinde sorunlar çıkarabilir.

Durulamadan sonra sıra köpeğinizi kurutmaya gelir ki hasta olup olmamasının en çok bağlı olduğu aşama budur. Köpeğinizi ilk olarak yumuşak ona uygun büyüklükte bir havlu ile kıllarındaki fazla suyu iyice alınız. Daha sonra iyice kurutmak için kurutma makinesi kullanabilirsiniz. Kurutma makineleri yüksek sesle çalıştıkları için çoğu köpek bu aletlere karşı aşırı tepki vermekte ve korkmaktadır. Bunun önüne geçmek için kurutma makinenizi düşük modda çalıştırarak köpeğinizin tepkilerini gözlemleyin ve korkmadığından emin olduktan sonra yavaş yavaş ısıyı arttırabilirsiniz. Tam kurutma işlemini yaptığınızdan emin olmalısınız. Tam olarak kurumayan bir köpeklerde kalan nemlilikten ötürü bakterilerin üremesine uygun bir ortam yaratırsınız bu da çeşitli hastalıklara yol açar, ya da tam kurumazsa en basitinden gribal bir enfeksiyon kapması daha kolay olur.


Eğer köpeğiniz siz onu kuruttuktan sonra halıya koltuğa vb. bir yerlere sürtünmeye çalışıyor ve silkelenme hareketlerinin sıkça tekrarlıyorsa tam olarak kurutma işlemini yapamadığınızı anlamış olursunuz.Köpeklerinin kulakları çok hassastır bu yüzden kurutma makinesini kulaklarında kullanmayınız.
Sadece kulak iç yüzlerini temizleyip nazikçe bir havlu yardımıyla kurutabilirsiniz. Köpeğinizin kulağına asla kulak çubuğu gibi materyaller sokmayınız. Bu geri dönüşü olmayan işitme kayıplarına varan hasarlara yol açabilmektedir.

Kuruttuktan sonra köpeğinizi sıcak ortamlarda bulundurun. Dışarı çıkaramamaya özen gösterin yani mümkünse yürüyüşlerinden sonra banyosunu yaptırın.

50 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör