"Koltuğu kemirdim ama neden bir sor" Köpeklerde Ayrılık Anksiyetesi


Çoğu köpek sahibinin sıklıkla deneyimlediği en büyük sorunlardan biridir kemirilmiş koltuklar... Eve her döndüğümüzde ortalığı biraz karışmış buluyorsak, çıkarken de minik sevimli ağlayışlarla evden uğurlanıyorsak muhtemelen evcil dostumuz ayrılık anksiyetesi yaşıyor olabilir.


Bu hafta fiziksel rahatsızlıklardan ziyade biraz da dostlarımızın psikolojisine değinelim istedim, çünkü tıpkı insanlarda olduğu gibi hayvanların da duygusal süreçler ve sıkıntılar yaşadığı, depresyona girebildikleri hatta stres kaynaklı hastalıklara yakalanabildikleri bilimsel çalışmalarla da kanıtlanmış durumda. Onlar da tıpkı bizler gibi üzülüyor, seviyor, bağlanıyor, mutlu oluyor ve strese girebiliyorlar. Ve maalesef çoğu insan, hayvanların da bu şekilde duygu durumu bozuklukları yaşayabileceklerini göz ardı ediyorlar.


Bu yazımız bilgilendirme ve farkındalık kazandırma amaçlıdır, böyle bir sorun yaşıyorsanız mutlaka önce hekiminize sonra da uzman bir eğitmene başvurmanızı tavsiye ediyorum. Ve bilin ki; artık gelişen davranış terapileri, alınan önlemler ve nadir de olsa ilaç takviyeleri ile bu tip sorunların çözülebildiğini ve dostunuzu terketmemeniz gerektiğini önemle belirtmek isterim.


Köpekler oldukça sadık ve bağımlı hayvanlardır. Burada bağımlılıktan kastım; sahibini alfa lider olarak görüp onunla hem duygusal hem fiziksel bütünlüğü kolayca benimseyebilmesidir. Doğada yaşayan köpek sürülerini gözlemlediğimizde aynı liderlik hiyerarşisini sürünün en güçlü köpeğinin yönettiğini görebiliriz. Öyle ki belirledikleri alanlara başka bir köpeğin girmesine genellikle izin vermezler. Köpeklerin davranışlarını anlayabilmemiz daha doğrusu anlamlandırabilmemiz için doğada nasıl bir düzen içerisinde yaşadıklarını iyi gözlemlemek faydalı olacaktır. Evcilleştirilmiş türler oldukları halde onları temel iç güdüleri yönetir. Bir köpek sahiplenildiği andan itibaren yaşadığı ortama uyum sağlayabilmek için doğada edindiği ya da doğuştan getirdiği güdülerini yeni yaşam ortamına göre programlar. Bu noktada; yeni alfası, yani sürü lideri sahibi olur. Elbette bazen köpek sahipleri alfa olma potansiyelini (farkında olmadan) yitirebilir; ki bu apayrı bir yazı konusudur. Köpek; sahibi aracılığıyla beslenir, avlanmasına gerek kalmaz, barınma ihtiyacı karşılanır, saklanma ve korunma hamlesine gerek duymaz ve bolca sevilir, böylelikle kendi türü yerine tüm duygusal bağlarını "insanı" ile kurar. Köpeklerdeki bağlılık duygusu bu şekilde gelişir. Elbette doğadaki çetin şartlar artık son bulmuştur ve sahibi ile köpeği arasında tam bir kazan-kazan ilişkisi başlamıştır.


Öte yandan ayrılık anksiyetesi genellikle; terkedilmi