Kedim neden kusuyor ?

Güncelleme tarihi: Şub 15

Kedimin sürekli kusması normal mi? Kediler neden kusar? Kedim kustuğunda ne yapmalıyım?

Bu yazımızda sizlerle kedilerin ne gibi sebeplerden ötürü kusabileceğini ve bizim nasıl yaklaşmamız gerektiği hakkında görüşlerimizi sunduk.


Öncelikle kedinizin neden kustuğunu belirlemeye çalışın. Kediler kendilerine bakım yapmak ve temizlenmek için düzenli olarak yalanırlar, ve bunun sonucunda ağızlarına istemsizce kırık tüylerini alabilirler ve bunlar mideye gidebilir. Zamanla bu tüyler midede birikerek bir topak haline dönüşür ve kediler, bu topağı mide öz suyu ile birlikte çıkarmak isterler. Kedinizin kusmuğunda tüy topağı ve onun dışında mide öz suyu görüyorsanız, bu normal bir kusmadır, tabi ki de kedinizin sağlığı açısından, tüy yumağını kusabilse bile yine de bu durumun olmaması tercih edilir, bunun için hekiminizin tavsiyesiyle malt kullanımına başlayabilirsiniz.Kediler birçok sebepten ötürü kusabilir, akla en çok gelen sebepleri sıralamak gerekirse;


* Herhangi bir ilaç uygulaması dozu fazla geldiğinde

* Sindirim sistemi rahatsızlıkları yaşandığında

* Cisim, oyuncak veya büyük besinler, sofra artıkları ya da kemikler yutulduğunda

* Allerjen etkenlere maruz kalındığında ya da bozuk gıdalar tüketildiğinde

* İç organların hedef olduğu birtakım iltihaplanmalarda

* Parazit istilalarında


ve bunun gibi bazı sebeplerden ötürü kediler kusmak isteyebilir.


Kedilerin midesinde hazımsızlık hissetmeleri esnasında çimen, ot, yeşillik gibi birtakım besinleri çiğnemeye ve yemeye çalıştığını gözlemleyebilirsiniz. Bu durum minik bir ipucu olabilmektedir.