Kedim Koltukları Tırmalıyor, Ne Yapmalıyım?

Çoğu kedi sahibinin ortak problemlerinden biri aslında kedilerin evdeki mobilyaları tırmalaması. Onlar bunu yaparken esneyip rahatlıyor, biz de mobilyalarımız heba oluyor diye doğal olarak geriliyoruz. Bunun önüne geçmek için uygulanabilecek alternatifler mevcut, bu alternatiflerden bahsetmeden önce kedilerin neden tırmalama davranışında bulunduğuna kısaca bir değinelim:


Kediler doğada avcı olarak yaşarlar ve avlarını pençeleri sayesinde yakalarlar. Pençelerinin sivri olması av sırasında kedilerin yararınadır, bu yüzden doğada tırnaklarını sivriltmek için ağaç gövdelerini kullanırlar. Tırmalamanın, pençeleri sivriltme dışında başka faydaları da vardır: tırnağın üstündeki ölü dokunun atılmasını sağlar, ön kol ve omurga kaslarına egzersiz olmuş olur ve bütün vücudun esnemesine yardımcı olur.


Bildiğimiz üzere kediler iletişimlerini feromon adı verilen özel koku molekülleri ile gerçekleştirir. Feromonları yaymanın da birtakım yolları mevcuttur. Bunlar idrar ile işaretleme, sürtünme ile yüzdeki salgı bezlerinden feromon yayma ve tırmalama ile parmakların arasında bulunan salgı bezlerinden feromon yaymadır. Esneme ve tırmalama esnasında parmak aralarındaki bezlerden feromonlar, dokunulan eşyanın üzerine salınır. Dolayısıyla diğer iki yolda da olduğu gibi, tırmalama ile yayılan feromonlarla da bölge işaretlemesi yapılmış olur.


Kedilerde, tırmalama yapmak istedikleri yüzeyler çeşitlilik gösterir. Sizler de tırmalama sırasında dikkat ederseniz, kimi zaman dikey bir yüzeyi tırmalayıp esnediklerini, kimi zaman da halı gibi yerde yatay duran objeleri tırmaladıklarını fark edebilirsiniz. Halı, koltuk kenarları, deri mobilyalar, tahta mobilyalar, dikey tırmalama tahtası, tırmalama kartonu en çok tırmaladıkları yüzeyler arasındadır.

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi, kedilerde tırmalama davranışı içgüdüsel bir davranıştır. Evde yaşayan kediler için, bu davranışı gösterip enerjilerini atabilecekleri bir ortamın olması esansiyeldir. Dolayısıyla, evde yaşayan kedilerin tırmalama tahtası gibi kedilere özel üretilmiş tırmalama ürünlerine alıştırılması önemlidir.


Kedilerin uygun ürünleri tırmalamasını sağlamak için bazı uygulamalar mevcuttur. Bunlar aşağıdaki gibi sıralanabilir:


  • Kedilerin tırmaladıkları yüzeylerin çeşitlilik gösterdiğini yukarı bahsettik. Bu bağlamda evde, kedinin kendi bölgesi olarak gördüğü alanlarda tırmalama ürünlerinin çeşitliliği sağlanmalıdır. Özellikle birden fazla kedi olan evlerde birkaç tırmalama ürününün olması gerekir.

  • Bu ürünler kedinin dinlenmeyi tercih ettiği, zamanının çoğunluğunu geçirdiği alanlara, daha önce ev eşyalarını tırmaladığı alana yerleştirilmelidir.

  • Yavru kedinin tırmalama ürünlerine alışması için farklı çeşitlerdeki tırmalama ürünlerini yavrunuza sunabilirsiniz. Bu, ileriki yaşlarda onun ev eşyası olmayan farklı çeşitteki tırmalama ürünlerine alışmasını ve bunları kullanmaya devam etmesini sağlayacaktır. Piyasada çok farklı ürünler bulunmakta, yataklı, S şeklinde, çok katlı… Eve yeni gelen kedinin alışkanlıklarını, hareketlerini gözlemlerseniz tercih ettiği tırmalama yüzeyini ve ürününü kolaylıkla sağlayabilirsiniz.  • Kedinizi, tırmalama ürününü kullanması için zorlamaktan kaçının. Tırmalama ürününden oyuncak sarkıtarak ilgisini çekebilir veya bir miktar kedi otuyla cesaret etmesine yardımcı olabilirsiniz.  • Tırmalama ürünlerine alışması sırasında, ürünü kullanması doğrultusunda yaptığını pekiştirmek için ödül maması verebilirsiniz. Bu pozitif destek kedinize, yaptığı şeyin doğru olduğunu ifade edecek ve bu doğru davranışı sergilemeye devam edecektir.


Kedileri tırmalama ürünlerine cesaretlendirmenin yanı sıra, tırmaladıkları ev mobilyalarından vazgeçirmek de istenilen ürüne alıştırmadaki bir diğer önemli noktadır. Bunun için yapılabilecekler aşağıdaki gibi sıralanmıştır:

  • Sizin istemediğiniz bir yüzeyi tırmalıyorsa, alışılagelmiş bağırma veya yüksek ses çıkarma yöntemlerini uygulamayınız. Bunlar kedinizin korkmasına, hatta agresyon göstermesine sebep olabilir ve istediğiniz sonuca ulaşamayabilirsiniz.

  • Tırmalamasını istemediğiniz eşyaları ortamdan kaldırabilir veya kedinizin ulaşmasını engelleyebilirsiniz. Kediniz istenilen tırmalama ürünlerine alışana kadar bu alanı battaniye, plastik örtü veya alüminyum folyo ile kapatabilirsiniz. Siz fark etmeden alana girip ev mobilyalarını tırmalamaya devam edebilir. Bu yüzden yeni alışkanlığını kesin olarak edinene kadar, kedinizin sizin gözetiminiz haricinde girişi engellenmiş veya sınırlandırılmış alana girmesine izin vermemelisiniz.

  • Kedinizin tırnaklarını düzenli olarak kestirmeniz de, ev mobilyalarına olan zararı bir miktar da olsa azaltacaktır.

Bu sırada, yeni alışkanlığı kazanıp eskisini bırakana kadar kediniz de siz de sabırlı olmalısınız. Bir an önce tırmalama ürünlerini kullansın, mobilyaları rahat bıraksın istiyor olabilirsiniz, ancak her şeyden önemlisi kedinizin bu yeni alışkanlığı sağlıklı bir şekilde edinmesi ve eskisinden de sizden korktuğu için değil, yeni ürünlere alıştığı için cayması olmalıdır.


Sevimli dostlarınızla güzel günler geçirmeniz dileğiyle...

291 görüntüleme0 yorum