Kedim çok tüy döküyor, bunun sebebi nedir ?

Kedinizin tüy dökmesi normal midir, bazı hastalıkların belirtisi olabilir mi, kedinizin fazla tüy dökmemesi için ne yapmalı, bu yazımızda sizler için bu sorular hakkında tüm araştırmalarımızı derledik.


Kediler, hatta insanlar da dahil olmak üzere birçok canlı yeni bir ortama, hava koşullarına, iklim değişikliklerine ve çevreye karşı fizyolojik tepki gösterebilirler, ya da hızı değişken olmak üzere adapte olma özelliği barındırırlar. Özetle kedi dostlarımız; kış – yaz değişikliği gibi doğal değişimlerde rahatlıkla tüy dökebilirler ve bu durum normal karşılanmalıdır, yani kedilerin belirli bir miktar düzenli olarak tüy dökmeleri normaldir. Bir kedi yalanırken, tüylerindeki ve derisindeki parazitleri, kalıntıları, rahatsız edebilecek şeyleri ve ölü tüy kalıntılarını da temizlerler, bunun için dillerindeki pütürleri kullanmaktadırlar. Dil, pütürler sayesinde tüyleri kırabilir ve bu durum tüy dökülmesine neden olabilmektedir. Ayrıca yutulan tüyler midede sindirilemeyeceğinden, tüy yumağı şeklinde kusulabilir. Bu kusma durumu, fizyolojik açıdan anormal gözükse de kedi sağlığı için önemlidir.


Kediler stresli olduklarında, canları sıkıldığında, akla gelebilecek birçok sebepten dolayı yalanırken sıklıkla aynı bölgeleri yaladığında da tüy kırılmalarına bağlı olarak dökülmeler gözlemlenebilir. Bu durum, kedinin ya da sizin fazla bakım sonucu gelişen tüy dökülmesi olarak sınıflandırılabilir.


Hastalıklardan ve kedimizin sağlık durumundan şüphelenmemize yol açacak tüy dökülmeleri, genellikle kolay farkedilir. Normalden fazla tüy dökümü, bilinçli olunduğunda rahatlıkla göz ile ayırt edilebilir. Sonuç olarak aşırı tüy dökülmesi, kedilerde bazı hastalıkların belirtileri olabilir.


Peki hangi hastalıklardan şüphelenebiliriz?

Bu hastalıklar arasında en sık gözlemlenen ve teşhisi de kolay olan hastalık kaynağı, genellikle mantar enfeksiyonlarıdır.

Kedilerde saçkırana bağlı olarak bölgesel tüy dökülmeleri gerçekleşebilir. Saçkırana neden olan mantar enfeksiyonunun ana kaynağı; genellikle microsporum canis adlı bir mantar sporudur. Kediler arasında da bulaşma oranı yüksektir.


Mantar enfeksiyonlarına bağlı tüy dökülmelerinde, tüyler elle tutulduğunda bile rahatlıkla kopabilmektedir, özellikle kedinin vücudunda bazı bölgelerde derinin kızarıklaştığını, pul pul olduğunu ve döküldüğünü gözlemleyebilirsiniz.


Mantar enfeksiyonlarına bağlı hastalıkların tedavileri vardır, ancak kesinlikle bir veteriner hekime danışılmalı, evde tedavi uygulanacaksa bile hekimin gözlemi ve kontrolü altında uygulanmalıdır.

Ayrıca eğer mantar enfeksiyonlarına bağlı bir hastalık mevcutsa, hangi mantar türünün buna sebebiyet verdiğini henüz bilemeyeceğiniz için, bulaşma ihtimalini göz ardı etmeyerek kedinin ve sizin