Kedim çok tüy döküyor, bunun sebebi nedir ?

Kedinizin tüy dökmesi normal midir, bazı hastalıkların belirtisi olabilir mi, kedinizin fazla tüy dökmemesi için ne yapmalı, bu yazımızda sizler için bu sorular hakkında tüm araştırmalarımızı derledik.


Kediler, hatta insanlar da dahil olmak üzere birçok canlı yeni bir ortama, hava koşullarına, iklim değişikliklerine ve çevreye karşı fizyolojik tepki gösterebilirler, ya da hızı değişken olmak üzere adapte olma özelliği barındırırlar. Özetle kedi dostlarımız; kış – yaz değişikliği gibi doğal değişimlerde rahatlıkla tüy dökebilirler ve bu durum normal karşılanmalıdır, yani kedilerin belirli bir miktar düzenli olarak tüy dökmeleri normaldir. Bir kedi yalanırken, tüylerindeki ve derisindeki parazitleri, kalıntıları, rahatsız edebilecek şeyleri ve ölü tüy kalıntılarını da temizlerler, bunun için dillerindeki pütürleri kullanmaktadırlar. Dil, pütürler sayesinde tüyleri kırabilir ve bu durum tüy dökülmesine neden olabilmektedir. Ayrıca yutulan tüyler midede sindirilemeyeceğinden, tüy yumağı şeklinde kusulabilir. Bu kusma durumu, fizyolojik açıdan anormal gözükse de kedi sağlığı için önemlidir.


Kediler stresli olduklarında, canları sıkıldığında, akla gelebilecek birçok sebepten dolayı yalanırken sıklıkla aynı bölgeleri yaladığında da tüy kırılmalarına bağlı olarak dökülmeler gözlemlenebilir. Bu durum, kedinin ya da sizin fazla bakım sonucu gelişen tüy dökülmesi olarak sınıflandırılabilir.


Hastalıklardan ve kedimizin sağlık durumundan şüphelenmemize yol açacak tüy dökülmeleri, genellikle kolay farkedilir. Normalden fazla tüy dökümü, bilinçli olunduğunda rahatlıkla göz ile ayırt edilebilir. Sonuç olarak aşırı tüy dökülmesi, kedilerde bazı hastalıkların belirtileri olabilir.


Peki hangi hastalıklardan şüphelenebiliriz?

Bu hastalıklar arasında en sık gözlemlenen ve teşhisi de kolay olan hastalık kaynağı, genellikle mantar enfeksiyonlarıdır.

Kedilerde saçkırana bağlı olarak bölgesel tüy dökülmeleri gerçekleşebilir. Saçkırana neden olan mantar enfeksiyonunun ana kaynağı; genellikle microsporum canis adlı bir mantar sporudur. Kediler arasında da bulaşma oranı yüksektir.


Mantar enfeksiyonlarına bağlı tüy dökülmelerinde, tüyler elle tutulduğunda bile rahatlıkla kopabilmektedir, özellikle kedinin vücudunda bazı bölgelerde derinin kızarıklaştığını, pul pul olduğunu ve döküldüğünü gözlemleyebilirsiniz.


Mantar enfeksiyonlarına bağlı hastalıkların tedavileri vardır, ancak kesinlikle bir veteriner hekime danışılmalı, evde tedavi uygulanacaksa bile hekimin gözlemi ve kontrolü altında uygulanmalıdır.

Ayrıca eğer mantar enfeksiyonlarına bağlı bir hastalık mevcutsa, hangi mantar türünün buna sebebiyet verdiğini henüz bilemeyeceğiniz için, bulaşma ihtimalini göz ardı etmeyerek kedinin ve sizin bulunduğunuz ortamların da belirli aralıklarda düzenli olarak temizlenmesi tavsiye edilir.


Herhangi bir mantar enfeksiyonundan şüphelenilmiyorsa, kedinizin iç hastalıklarına bağlı sağlık problemleri olabilir. Yukarıda da belirttiğimiz gibi her halükârda bir veteriner hekime danışılması gerekmektedir.Kedinizin normalden fazla tüy dökmemesi için neler yapılabilir?· Tercih edeceğiniz mamanın besin değerlerini kıyaslayarak tercih edin.

Günlük protein alımının yaklaşık %30’ u, derinin yenilenmesinde ve oluşturulmasında kullanılmaktadır. Mamada yüksek oranda protein olması, ya da proteinin sindiriminin zor olması tüy dökülmesine neden olabilir.

· Kedinizin beslenmesini vitaminlerle destekleyin.

Özellikle A ve E vitaminleri yönünden zengin bir beslenme uygulamak, derinin ve tüylerin daha sağlıklı görünmesini, dökülmelerin azalmasını sağlar.

· Çok sık mama değiştirmeyin.

Yukarıda belirtilen bilgilere de dayalı olarak, birçok mama ürününün besin içerikleri farklı olabilmektedir. Besin oranlarını kedinizin durumuna göre seçmek ve o mamayla düzenli bir besin programı oluşturmak en sağlıklı ve mantıklı olan yoldur. Kedinizin yavru- yetişkin, kısırlaştırılmış- kısırlaştırılmamış olması ve buna benzer ayrımlar, mama tercihinde önemli rol oynamaktadır. En uygun mamayı belirlemek için hekiminize danışabilirsiniz.

· Kedinizi ‘’düzenli’’ tarayın, tüy dökülmesine sebebiyet verebilecek enfeksiyonlardan koruyun.

Düzenli dendiğinde sık sık ibaresi anlaşılmamalıdır, kediler zaten kendi bakımlarını doğal yollarla (yalanarak) gerçekleştirmektedir. Kedinizin kendisini çok temizleyemediğini düşündüğünüz zamanlarda, ya da onunla sosyal aktivite oluşturabilmek maksadıyla kedinizi kendi rutininize göre iki, belki üç günde bir tarayabilirsiniz. Tabi bu gün aralıklarını sadece bir örnek olarak verebiliriz, kendinize ve kedi dostunuza uygun bir zamanlama en idealidir. Düzenli tarama ayrıca, herhangi bir sağlık problemini keşfetmenizde de yardımcı olabilir.

Kedinizin ve sizin bulunduğunuz ortamları temiz tutmaya çalışın, kedinizin dış ortamla sık temas içerisindeyse, sokağa sizin denetleyemediğiniz bir vakitte çıkabiliyorsa bunun önüne geçmeye çalışın, kediniz eve döndüğünde onu rahatsız etmeyecek şekilde kontroller ve temizlikler yapın.

· Kedinizin normalde ne kadar tüy dökebileceğinin farkında olun.

Buna cins ayrımı da dahil. Eğer komşunuzun bir tekir, sizin bir Norveç orman kediniz varsa; sizin kedinizin daha çok tüy döktüğünü öğrendiğinizde telaşa kapılmayın, kedinizin normallerini keşfedin. Tüy dökülmesi, sağlıkla alakalı olduğu gibi, kedinizin kendisine has fizyolojisine ve cins özelliklerine de bağlıdır.


Bu yazımızda elimizden geldiğince bildiklerimizi ve öğrendiklerimizi size aktarmaya çalıştık. Umarım memnun kalmışsınızdır, sağlıklı günlere …

255 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör