Kedilerin kumunu kullanmama sebepleri

Güncelleme tarihi: Oca 26

Kediler neden eve idrar yapar?

Kediler neden kum kabı dışındaki yerlere idrar yapar?

Kediler neden idrar püskürtür?


Kedilerin kum kabı dışında başka yerlere idrar yapmasının sebepleri nelerdir? Kediler neden idrar püskürtür? Kedilerin idrar püskürtmesiyle idrar yapması aynı şey midir? Bu yazımızda yukarda sorduğumuz sorulara cevaplar bulmaya çalışacağız.


Öncelikle, idrarı kumu dışında, evin içerisinde başka bir yere yapmakla evin içine idrar püskürtmenin farkını anlamak bizim için faydalı olacaktır:
Normal şartlarda, idrar yapan kediler kumlarında oturur pozisyonda olup yatay zeminde olan kum kabının içine idrarlarını yapacaklardır. İdrarını bu pozisyonda ancak kuma değil de evin içine yapan kedi, yatay düzlemde olan halı, yorgan, kanepe gibi eşyalara idrarını yapabilir.Kedilerin idrarını kuma yapmamasının sebeplerini incelersek:


Tıbbi sorunlardan kaynaklı kum dışında evin içine idrar yapıyor olabilir. Bu durumda hiç vakit kaybetmeden veteriner hekiminizi ziyaret etmek en doğrusu olacaktır. İdrar yolu enfeksiyonu, mesane taşı, mesane iltihabı veya metabolik hastalıklar buna sebep oluyor olabilir. İdrar yaparken ağrı duymasından kaynaklı normal idrar yapma pozisyonundan farklı bir şekilde idrar yapıyor olabilir. Her şeyden önce hekiminize danışmanız ve hekiminizin tedavisine uymanız kedinizin sağlığı için en önemlisidir.


Kumu pis olduğu için kum kabına yapmak istemiyor olabilir. Kumun uzun süredir temizlenmemiş ve dolu olması halinde kuma idrar ve dışkı yapmayı reddedebilir. Bu yüzden her gün düzenli olarak dışkı ve idrarların kum kabından toplanması ve 2-3 haftada bir kumun tamamen değiştirilmesi bu sorunu ortadan kaldırabilir.


• Kum kabındaki kumu sevmemiş olabilir. Kokulu kumlar genel olarak kedilerin pek hoşuna gitmez. Bu yüzden kokusuz kum tercih etmek yararınıza olabilir.


Kum kabı yanlış yerde olabilir. Tuvaletini yaparken kimse rahatsız edilmek istemez, doğal olarak kediniz de istemeyecektir. Bu yüzden kalabalıktan, gürültüden uzak, insanlar için ayak altı olmayacak bir yer seçmek gerekir.


Kum kabı boyutu ya da seçimi yanlış olabilir. Kutu küçük geldiği için idrarı dışarı yapma söz konusu olabilir. Kapalı kum kaplarının içerisinde idrar kokusu yoğun olarak kaldığı için bundan rahatsızlık duyup kapalı kaplara girmek istemeyebilir.


İyi bi gözlemci olmak, kedinizin neye ihtiyacı olduğunu, ne sorunu olduğunu ve neyden rahatsızlık duyduğunu görmenizi sağlar. İdrarı başka yere yapmasının sebepleri tıbbi ve davranışsal sorunlar bağlamında yukardakiler gibidir.


Diğer yandan idrar püskürten kediler, kuyrukları dik ve titrek, sırtları kamburlaşmış ve kulakları hafif geriye yatmış şekilde idrar püskürtürler.

Kediler idrar püskürtmeyi dikey düzlemde olan koltuk veya yatak kenarları, perdeler, kapılar ve eve yeni getirilmiş olan alışveriş torbalarına yapabilirler. Burada amaç, idrarın püskürtüldüğü yere koku sinyallerini bırakarak orayı kendi bölgesi haline getirmektir.


Feromon denen bu özel kimyasal moleküller, farkı yollarla havaya ya da dokunulan yere ulaştırılır. İdrar bu yollardan birisidir, bir başka örnek vermek gerekirse kedilerin ağız kenarlarında bulunan bezler de bu feromonların salgılanmasında büyük rol oynar. Kedinizin ağız kenarlarını sevdirme isteği ve bundan keyif almaları bu durumdan kaynaklıdır.


Kediler, tanımadıkları bölgeye ve kişiye karşı temkinli yaklaşırlar. Evde de tehlike olmadığını düşündüğü ve kendi alanını belirlemek amacıyla sürtündükleri her yere kendi kokularını yani feromonlarını bırakırlar. Bu, kedinin bölgeye ve kişilere alışmasını sağlar, güven duygusunu oluşturur ve pekiştirir. Eve misafir geldiğinde bunu gözlemleyebilirsiniz, kediniz önce misafire karşı temkinli davranacak ancak bir süre sonra tehlike olmadığını fark ettiğinde misafire yaklaşıp sürtünecek ve kendini sevdirecektir. O misafiri artık tanıdığı ve onun da kendi bölgesinde olduğunu ifade eder.


İdrar püskürtmeyle ilgili şunları söyleyebiliriz: idrar püskürtme davranışsal bir olaydır, kedinin bölgeyi tanıması ve güven duyarak yaşayabilmesi için gereklidir.


Evinizin dekorasyonunda değişiklikler yapmanız doğrultusunda, kedinizin bu yeni düzene alışabilmesi ve alanı benimseyebilmesi için ona zaman tanımanız gerekir.


Eşyalara ya da odalara kademeli olarak alıştırmak, ilk başta bir odayı tamamen tanımasını sağlayıp diğer odalar içinde aynısını tekrarlamak kedinizin alana güven duygusunu daha temelden ve derinden oluşturacaktır. Bu yöntem, aksinin yapılması durumda oluşacak güvensizlik ve kaygıyı engelleyecektir.Eve yeni bir bireyin dahil olması halinde, yeni bir bebek, insan ya da evcil hayvan, biraz da kaygıyla beraber idrar püskürtme davranışı görülebilir.

Kediler kısırlaştırılmış olsun ya da olmasın idrar püskürtme durumu her kedide görülebilecek bir olgudur. Feromonlar aynı zamanda, dişi ve erkek bireylerin yerlerini belli etmesini sağlar ve çiftleşmeye bu sayede aracı olur. Dolayısıyla kısırlaştırılmamış kedilerde çiftleşme döneminde idrar püskürtme daha yüksek olasılıkla görülebilir.209 görüntüleme0 yorum