Kedilere verilmemesi gereken yiyecekler nelerdir?

Güncelleme tarihi: Oca 26


Kedilere süt verilir mi ? Kedilere yoğurt verilebilir mi? Kediler için zararlı olan gıdalar nelerdir ? Kedilere tatlı verilir mi?


Bu yazımızda, sizler tarafından çok sorulan ve araştırılan bu konuyu biz de incelemek istedik.


Kedilerimizi genellikle veteriner hekiminin tavsiye ettiği kuru veya yaş mamalarla besliyoruz. Ancak evimizde, bizim birer parçamız olan kedilerimiz bazı zamanlar bizlerle aynı gıdaları paylaşmak isteyebilir veya biz onları kendi yiyeceklerimizle beslemek isteyebiliriz. İnsan beslenmesi için uygun olan her besin ne yazık ki küçük dostlarımız için her zaman uygun ve sağlıklı olmayabiliyor, hatta onları zehirleyecek besinler bile mevcut. Bu yazımızda kedilerimize vermememiz gereken, onlara zararlı olan besinlerden bahsedeceğiz.


1. Süt

Yavru kedilerin sütle beslenmesi büyüme ve gelişmeleri için, belli bir yaşa kadar, gerekli ve önemlidir. Ancak sütten kesilmiş kedilerin laktoz intoleransı arttığından, özellikle inek, koyun, keçi sütüyle beslenmeleri sindirim rahatsızlığına sebep olabilir. Bu kedilerde hazımsızlık, ishal ve su kaybı görülebilir. Süt yerine az miktarda yoğurdu sulandırıp verebilirsiniz. Elinizde süt dışında başka bir gıda bulunmuyorsa, sütü aynı oranda suyla seyrelterek de kedinize verebilirsiniz.


2. Soğan ve Sarımsak

Bizim için yemeklere lezzet katan, yemeklerin olmazsa olmazı soğan ve sarımsak, kedilerde kırmızı kan hücrelerinin parçalanmasına ve anemiye yol açabileceği için kedilerinizden bu besinleri ve bunları içeren yemekleri uzak tutmanızda fayda var.


3. Çiğ yumurta

Pişmiş yumurtayı genelde kedilerin severek yediğini biliyoruz. Ancak çiğ yumurta, kedilerde gıda zehirlenmesine yol açabilir. Bununla beraber, yumurta beyazında bulunan avidin proteini, B vitamininin emilimini engeller. Vitaminler de sağlık için önemli derecede gereklidir, ve bu durum kedinizin hastalanmasına yol açabilir.


4. Üzüm

Yaş ve kuru üzümün kediler tarafından tüketildiğinde 24 saat içerisinde halsizlik, kusma, ishal, iştahsızlık, idrar miktarında azalma gibi belirtiler görülebilir. Üzüm, kedilerde böbrek yetmezliğine neden olabilmektedir. Kedinizin yememesi için dikkat edilmesi gereken bir besindir.