Kedilere verilmemesi gereken yiyecekler nelerdir?

En son güncellendiği tarih: Oca 26


Kedilere süt verilir mi ? Kedilere yoğurt verilebilir mi? Kediler için zararlı olan gıdalar nelerdir ? Kedilere tatlı verilir mi?


Bu yazımızda, sizler tarafından çok sorulan ve araştırılan bu konuyu biz de incelemek istedik.


Kedilerimizi genellikle veteriner hekiminin tavsiye ettiği kuru veya yaş mamalarla besliyoruz. Ancak evimizde, bizim birer parçamız olan kedilerimiz bazı zamanlar bizlerle aynı gıdaları paylaşmak isteyebilir veya biz onları kendi yiyeceklerimizle beslemek isteyebiliriz. İnsan beslenmesi için uygun olan her besin ne yazık ki küçük dostlarımız için her zaman uygun ve sağlıklı olmayabiliyor, hatta onları zehirleyecek besinler bile mevcut. Bu yazımızda kedilerimize vermememiz gereken, onlara zararlı olan besinlerden bahsedeceğiz.


1. Süt

Yavru kedilerin sütle beslenmesi büyüme ve gelişmeleri için, belli bir yaşa kadar, gerekli ve önemlidir. Ancak sütten kesilmiş kedilerin laktoz intoleransı arttığından, özellikle inek, koyun, keçi sütüyle beslenmeleri sindirim rahatsızlığına sebep olabilir. Bu kedilerde hazımsızlık, ishal ve su kaybı görülebilir. Süt yerine az miktarda yoğurdu sulandırıp verebilirsiniz. Elinizde süt dışında başka bir gıda bulunmuyorsa, sütü aynı oranda suyla seyrelterek de kedinize verebilirsiniz.


2. Soğan ve Sarımsak

Bizim için yemeklere lezzet katan, yemeklerin olmazsa olmazı soğan ve sarımsak, kedilerde kırmızı kan hücrelerinin parçalanmasına ve anemiye yol açabileceği için kedilerinizden bu besinleri ve bunları içeren yemekleri uzak tutmanızda fayda var.


3. Çiğ yumurta

Pişmiş yumurtayı genelde kedilerin severek yediğini biliyoruz. Ancak çiğ yumurta, kedilerde gıda zehirlenmesine yol açabilir. Bununla beraber, yumurta beyazında bulunan avidin proteini, B vitamininin emilimini engeller. Vitaminler de sağlık için önemli derecede gereklidir, ve bu durum kedinizin hastalanmasına yol açabilir.


4. Üzüm

Yaş ve kuru üzümün kediler tarafından tüketildiğinde 24 saat içerisinde halsizlik, kusma, ishal, iştahsızlık, idrar miktarında azalma gibi belirtiler görülebilir. Üzüm, kedilerde böbrek yetmezliğine neden olabilmektedir. Kedinizin yememesi için dikkat edilmesi gereken bir besindir.
5. Çiğ et

Çiğ et tüketimi kedilerde de salmonella veya E.coli zehirlenmesine sebep olabilir. Hastalığın belirtilerinde kusma, ishal ve halsizlik görülebilir.


6. Kılçık ve kemikler

Yemek sofrasında kalan yemekler her ne kadar küçük dostlarınız için ideal yemekler olarak görünse de artıklarda bulunan kemik ve kılçıkların sindirim sisteminden geçerken sivri yapıları nedeniyle organlara zarar verme olasılığı oldukça yüksektir. Bu sebeple, kemik ve kılçıkların ayrılarak kalan yemeklerin verilmesi kedileriniz daha uygun ve sağlıklıdır.


7. Çiğ balık

Balık, kediler için vazgeçilmez bir besindir. Ancak bunların da çiğ olarak tüketilmesi parazit oluşumuna neden olabilir. Aynı zamanda B1 vitaminini yok ederek sinir sistemi sorunlarına yol açabilmektedir.


8. Alkol ve kafein

Alkol ve kafein kediler için tamamiyle zararlıdır. İnsanlarda yarattıkları etkiyi bildiğiniz üzere, kedilerde küçük miktarlarında bile etki yüksek olur ve ciddi hasarlara sebep olabilir.


9. Çikolata

Çikolatada bulunan teobromin adlı madde kediler için zehirli bir maddedir. Çikolatanın renginin koyuluğundan teobromin içeriğinin fazlalığını tahmin edebilirsiniz. Kediler tarafından tüketilmesi halinde, tüketilen miktara ve çikolatanın türüne bağlı olarak, kalp ritminde bozukluk, tireme, nöbet ve hatta ölüm gerçekleşebilir.


10. Ciğer

Gereğinden fazla miktarda ciğer tüketilmesi durumunda kedilerde A vitamini zehirlenmesinden kaynaklı kemik erimesi görülebilmektedir. Bu yüzden sürekli ciğerle beslenmemesini sağlamak, tek tip beslenmeyi engellemek en doğrusudur.


11. Şeker ve şekerli gıdalar

Şekerli gıdalar kediler için zararlıdır. Bu yüzden şekerli ürünlerden vermemek gerekir. Obeziteye, diş problemlerine, ileri aşamalarda görme bozukluklarına sebep olabilir.

3,806 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör