Kedilerde ve Köpeklerde Kan Tahlillerinin Yorumlanması

Kedilerde kan tahlili nasıl yapılır? Köpeklerde kan tahlili nasıl yapılır? Kedi kan tahlili sonuçları nasıl yorumlanır? Köpeklerde kan tahlili değerleri nelerdir? Kedilerde/köpeklerde kan tahlili fiyatı ne kadardır?


Bu yazımızda, yukarıdaki soru başlıklarının cevaplarını sizler için derledik.


Sevgili Vet Sözlük takipçileri, öncelikle şunu belirtmeliyiz ki yapılan kan tahlilleri; Veteriner Hekim’ e tedavide izleyeceği yolun rehberi, hayvan sahiplerinin de dostlarımız adına raporu olarak sayılır. Bir veteriner hekim, izleyeceği tedavi yolunu büyük ölçüde kan tahlil sonuçlarına göre şekillendirebilir. Hangi sıkıntıyla karşı karşıya kalındığı konusunda hekim için bir gösterge olabilir. Dolayısıyla aynı bizlerin de kendimiz adına önem verdiğimiz, rutin olarak kontrol ettirdiğimiz kan değerleri, bir o kadar patili dostlarımız için de önem arz etmektedir. Hekimler, kan testlerini herhangi bir vücut sistemine özel hastalıkları ya da sistemik hastalıkları, organ yetmezliklerini, uygulanan diyetin kalitesini, akut ya da kronikleşmiş hastalıkları, enfeksiyonları, kanseri, anemiyi vb. birçok durumu teşhis anlamında adeta bir kılavuz olarak kullanmaktadırlar. Bir hekim kan testi önerdiğinde, bazı hasta sahiplerinin bu durumu ekstra maliyet olarak değerlendirmelerine şahit olmak çok üzücü.


Bu yazımız umarım tahlil sonuçlarının yorumlanmasında kolaylık sağlayacağı kadar, aynı zamanda bilinç katan bir yazı olur.


Detaylara geçmeden önce söyleyelim, Hemogram testi (tam kan sayımı), yani CBC olarak bilinen test, tam kan tahlili olarak da ifade edilir. Kan hücrelerinin türleri ve bunların değerleri hakkında önemli bilgilen veren test olarak da söylenir.


Bu testler yapılırken, dostlarımızın aç ya da tok olması fazla önemli olmasa da hekimler tarafından açlık durumu tavsiye edilir. Bu durum değerlerin daha net ortaya çıkmasını sağlar.


(Fotoğraf için yazarımız Egehan Özfen' e teşekkürler...)


Kan Tahlillerindeki Kısaltmalar Ne Anlama Geliyor?