Kedilerde ve Köpeklerde COVID- 19

En son güncellendiği tarih: Şub 15

Kedilerden coronavirüs bulaşır mı? Köpeklerden coronavirüs bulaşır mı? Kedimi – köpeğimi coronavirüs’ e karşı nasıl korurum? Kedilere ve köpeklere COVID-19 aşısı gerekir mi?


Bu yazımızda uzun zamandır gündem olan soru başlıklarına yanıt aradık.


1-) Kedilerde ve köpeklerde Coronavirüs


Bu konuda öncelikli olarak bilinmesi gereken şey; coronavirüs’ ün bir virüs ailesinin adı olmasıdır. İsmini mikroskop altındaki görüntüsünden almaktadır. Latince ‘’taç’’ olarak bilinen corona, bu virüslerin tacı andıracak protein halkaları barındırmasından kaynaklı bu adı üstüne almıştır. Kedilerde görünen’’ Feline coronavirus’’, köpeklerde görülen ‘’ Canine coronavirus’’ ile COVID-19 olarak adlandırdığımız ‘’SARS – CoV – 2’’; Coronaviridae ailesinin ortak fertleri olsalar da enfekte ettiği canlılar farklılık göstermektedir.

COVID -19 ile alakalı olarak kedilerin ya da köpeklerin enfekte olması, hastalanması ya da kedi ve köpeklerden insanlara COVID-19 bulaşması ile alakalı bilimsel bir kanıt henüz bulunamadı.


Uzman tavsiyelerini incelersek;


a) COVID -19 pozitif olduğunuz taktirde insanlarla olduğu gibi hayvanlarla da aranıza mesafe koymanız önerilir. Yiyecek paylaşmak, sarılmak ya da öpmek gibi eylemleri kısıtlamak tavsiye edilir.


b) Evcil hayvanlarınızda COVID-19 ile benzer semptomlar gördüğünüzde, herhangi bir telaşa mahal vermeden veteriner hekime danışmanız tavsiye edilir. Öksürük, ateş ve letarji gibi benzer semptomların; kedilerde ve köpeklerde çok daha farklı sebepleri olabilmektedir. Bu hastalıklar ihtimal dahilinde diğer bazı viral hastalıkların habercisi olabilir, tabi bu kanıya veteriner hekiminizin yaptığı testler sonucunda ulaşılabilir.


2-) Kedilerden ve Köpeklerden Coronavirüs bulaşır mı?


Hayvanlardan insanlara bulaşan hastalıklar ‘’zoonotik hastalıklar’’ olarak adlandırılır. Coronavirüs, nadir durumlarda da olsa bilim adamlarının zoonotik olarak adlandırdığı bir ailedir.


Ancak herhangi bir virüsün bizlere bulaşması için; ya taşıyıcı hayvanlar ile temas etmiş olmalı, ya da direkt enfekte olan bir canlı ile temas etmiş olmalıyız. Dolayısıyla herhangi bir bilimsel dayanak ortaya çıkana kadar, kedi ve köpekleri taşıyıcı – enfekte gruplarından saymamız mümkün değil.


3-) Kedimi – Köpeğimi Coronavirüs’ ten nasıl korurum?


Bu soruyu yanıtlamak çok kolay, tabi ki de aşılama! Veteriner hekiminizle birlikte evcil hayvanınıza uygun bir aşılama programını mutlaka oluşturmalısınız ve düzenli takip etmelisiniz. Yine de incelemek isterseniz, kedilerde ve köpeklerde görülen coronavirüs enfeksiyonlarından kısaca bahsetmek isteriz;
· Kedilerde Coronavirüs Enfeksiyonları (FCOV) ikiye ayrılır.

1- Feline enteric coronavirus (FECV)

2- Feline infectious peritonitis (FIPV)


FECV, kedilerde ishal ya da asemptomatik enfeksiyon oluştururlar. FEC virüsleri, çeşitli nedenlerden dolayı FIP enfeksiyonu şekillendirebilmektedir.

Klinik belirtiler olarak karın şişlikleri; göz rahatsızlıkları, diş eti yangıları, karaciğer rahatsızlıkları, sinirsel birtakım sıkıntılar gözlemlenebilir. Bunların teşhisi asla evde, hayvan sahipleri tarafından ayırt edilebilecek düzeyde değildir.

Bu viral hastalıkların özellikle kavgacı kedilerden kaynaklı, yaralanmalar sonucunda bulaştığı düşünülmektedir. Evde ya da dış ortamda bir arada yaşayan kedilerde dışkı yoluyla bulaşmanın gerçekleştiği kesin olarak belirtilememektedir.

Piyasada çeşitli aşılar bulunmaktadır, ancak bu aşılarda kontrendike (tersine sonuç) durumu sıkça gözlendiğinden kullanımı tartışılmaktadır. Teşhis ve tedavi için mutlaka veteriner hekiminize başvurunuz; bu yazımız basit bir bilgilendirme amaçlıdır.


· Köpeklerde Coronavirüs Enfeksiyonları


Köpek coronavirüs dışkı yolu ile bulaşmaktadır. Virüsün alınmasını takiben 1-4 gün içerisinde enterit şekillenir.

Enterit sebebiyle birçok klinik durum şekillenebilir. Köpeğin bağışıklık durumuna göre hafif ya da ağır semptomlar ortaya çıkabilir. Enterit şekillenmesi sonucu dışkının rengi, kokusu kötü bir hal alır. Dehidrasyon, halsizlik ve güçsüzlük görülebilir. Bağırsak tıkanmalarına rastlanılabilir.

CCV aşılar mevcuttur, ancak koruyuculuğu ile ilgili henüz yeterli bir kanıt olmadığından kulanımı, VGG ( Dünya Küçük Hayvan Veteriner Hekimliği Birliği) tarafından tavsiye edilmemektedir. Teşhisi ve tedavi için mutlaka veteriner hekiminize danışınız.


3-) Kedilere ve Köpeklere COVID-19 aşısı gerekir mi?


COVID-19 ;yani SARS- CoV- 2 virüsü aşısı, aynı virüs tarafından enfekte olan canlılar için kullanılır. Bilimsel olarak ortaya bir veri henüz konulmadığından, bu soruya olan cevabımız; hayır.

Kedilerde ve köpeklerde görünen viral hastalıklar için kullanılan aşıları veteriner hekimlerinize danışarak öğrenebilir ve kendi evcil hayvanınıza uygun bir koruma – aşılama programı oluşturabilirsiniz. Unutulmamalı ki minik dostlarımızı aşılamak, onların sağlığı kadar bizlerin de sağlığı için gereklidir.352 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör