Kedilerde ve Köpeklerde COVID- 19

Güncelleme tarihi: Şub 15

Kedilerden coronavirüs bulaşır mı? Köpeklerden coronavirüs bulaşır mı? Kedimi – köpeğimi coronavirüs’ e karşı nasıl korurum? Kedilere ve köpeklere COVID-19 aşısı gerekir mi?


Bu yazımızda uzun zamandır gündem olan soru başlıklarına yanıt aradık.


1-) Kedilerde ve köpeklerde Coronavirüs


Bu konuda öncelikli olarak bilinmesi gereken şey; coronavirüs’ ün bir virüs ailesinin adı olmasıdır. İsmini mikroskop altındaki görüntüsünden almaktadır. Latince ‘’taç’’ olarak bilinen corona, bu virüslerin tacı andıracak protein halkaları barındırmasından kaynaklı bu adı üstüne almıştır. Kedilerde görünen’’ Feline coronavirus’’, köpeklerde görülen ‘’ Canine coronavirus’’ ile COVID-19 olarak adlandırdığımız ‘’SARS – CoV – 2’’; Coronaviridae ailesinin ortak fertleri olsalar da enfekte ettiği canlılar farklılık göstermektedir.

COVID -19 ile alakalı olarak kedilerin ya da köpeklerin enfekte olması, hastalanması ya da kedi ve köpeklerden insanlara COVID-19 bulaşması ile alakalı bilimsel bir kanıt henüz bulunamadı.


Uzman tavsiyelerini incelersek;


a) COVID -19 pozitif olduğunuz taktirde insanlarla olduğu gibi hayvanlarla da aranıza mesafe koymanız önerilir. Yiyecek paylaşmak, sarılmak ya da öpmek gibi eylemleri kısıtlamak tavsiye edilir.


b) Evcil hayvanlarınızda COVID-19 ile benzer semptomlar gördüğünüzde, herhangi bir telaşa mahal vermeden veteriner hekime danışmanız tavsiye edilir. Öksürük, ateş ve letarji gibi benzer semptomların; kedilerde ve köpeklerde çok daha farklı sebepleri olabilmektedir. Bu hastalıklar ihtimal dahilinde diğer bazı viral hastalıkların habercisi olabilir, tabi bu kanıya veteriner hekiminizin yaptığı testler sonucunda ulaşılabilir.