Kedilerde ve köpeklerde aşı takvimi

En son güncellendiği tarih: Şub 21

Kedi ve köpeklerin aşılama takvimi nasıldır? Hangi aşılar zorunludur? Kedi köpek aşıları nasıl yaptırılır? Kedimi ve köpeğimi neden aşılamalıyım? Gelin tüm bu soruları cevaplayalım.


Aşılar neden önemlidir?


Aşılar patili dostlarımızı önemli viral ve mikrobiyal hastalıklara karşı korurlar. Aşıların koruduğu hastalıkların hemen hemen hepsi ölümcül ya da tedavisi zor ve maddi-manevi açıdan sizi yıpratacak durumlardır. Aynı zamanda yasal olarak da kuduz aşısını yaptırmalısınız, aksi taktirde yurtiçi-yurtdışı yolculuklarda dostunuzu yanınıza alamazsınız (ülkelere göre yapılması gereken aşılar değişkenlik gösterebilir). Tüm bunları göz önüne aldığımızda anlıyoruz ki yapılacak en iyi şey aşılama takvimine uygun bir biçimde hekiminizle görüşerek dostumuzun aşısını yaptırmak.


Dünya Küçük Hayvan Veteriner Hekimleri Derneği (WSAVA), Aşı Rehberi’nde:

Core(Mutlaka yapılması gereken) aşılar:


Köpekler için; CDV, CPV-2, CAV, RABİES(KUDUZ )

Kediler için; FELİNE PARVOVİRÜS, FELİNE HERPES VİRÜS TİP1, FELİNE CALİCİVİRÜS, RABİES(KUDUZ)


Aşı öncesi dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?


Aşılar genel bir ifadeyle zayıflatılmış, öldürülmüş ya da patojenitesi olmayan hastalık etken içeriğinin vücuda verilip vücudun o etkenin zayıf haline daha kolay bir immun yanıt gösterip hastalığa karşı bağışıklık geliştirmesi prensibine dayanır.


Dostunuzun bağışıklığında bir bozukluk olması durumunda aşı ya işlevsiz kalacaktır ya da beklenenden daha büyük bir yan etki oluşturarak dostunuzun sağlığını riske atacaktır. Bunun için yapılacak şey onu ev ortamında iyi gözlemleyip farklı durumları ve varsa kullandığı ilaçlarını hekiminize tam olarak anlatmaktır. Hekimiz ilk aşılara başlamadan önce kan testi isteyip dostunuzun genel kan tablosunu değerlendirecektir.


NOT:


Aşı takvimlerindeki süreye; hayvanın genel durumu, DSÖ ve WSAVA' nın güncel tavsiyelerine ve Türkiye Cumhuriyeti Tarım ve Orman Bakanlığı'nın kanunlarına göre sadece veteriner hekiminiz karar verebilir. Aşağıdaki Örnek takvim siz değerli patili dost sahiplerine SADECE BİLGİ VERMEK İÇİN hazırlanmıştır.


KÖPEKLERİN AŞI TAKVİMİ
45 GÜNLÜK---------------- iç-dış antiparaziter uygulamalar


60 GÜNLÜK---------------- iç antiparaziter uygulama tekrarı ve Karma aşının 1. Dozu


75 Günlük ------------------ karma aşının 2. Dozu ve Corona aşısı


90 günlük------------------ karma aşının 3. Dozu ve Corona aşısının 2. Dozu


105 günlük----------------- Bordotella aşısı ve kuduz aşısı


120 günlük----------------- Bordotella aşısının 2. Dozu

180 günlük----------------- Lyme aşısı ( sıcak iklim bölgelerinde)


Bundan sonra aşılar yıllık tekrara döner.KEDİLERİN AŞI TAKVİMİ45 GÜNLÜK----------------- iç ve dış antiparaziter uygulamaları


60 GÜNLÜK----------------- iç antiparaziter uygulama tekrarı ve karma aşının 1. Dozu


75 ila 90 GÜNLÜK---------- Karma aşının 2. Dozu


90 ila 110 günlük------------ FELV( Lösemi)


105-130 günlük-------------- FELV ikinci dozu


120-150 günlük-------------- 6 aylıktan itibaren kuduz aşısı tek dozİç ve dış antiparaziterler aşı değildir, parazitlere ve onun patojenlerine karşı koruyucu ve öldürücü etki gösterirler lakin aşı takvimi için önem taşıdıklarından takvimde yer verilmiştir.WSAVA TARAFINDAN HAZIRLANAN SON REHBERDE: CANİNE CORONAVİRÜS VE FELİNE İNFECTİOSUS PERİTONİTİS ÖNERİLMEYEN AŞILAR SINIFINDA YER ALMIŞTIR, BU AŞILAR HAKKINDA HEKİMİNİZDEN DAHA DETAYLI BİLGİ İSTEYEBİLİRSİNİZ.

361 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör