Kedilerde SaldırganlıkSaldırganlık nedir? Saldırganlık sadece öfke ile gerçekleşen bir eylem midir? Kedilerdeki saldırganlık davranışının sebepleri nelerdir?


Saldırgan bir Felidae (Kedigiller) ailesi üyesinin gerçekleştirdiği eylemler çok fazla olmakla beraber en sıklıkla karşılaştıklarımız; karşısındaki canlıyı tehdit eden bir tavır takınması (Örneğin: Tıslama), ısırması ve pençelerini kullanmak suretiyle tırmalaması ve öldürmeleridir. Tam burada iki soru karşımıza çıkıyor: Halk arası tabir ile kedinin (Felis silvestris catus) kuzenleri ve atalarından farkı nedir? Yıllardan beri süre gelen süreçte evcilleştirmesi ne tür değişikliklere sebep olmuştur? Bu yazımda bu konulara değinmek istiyorum. O zaman daha fazla uzatmadan başlayalım.Saldırganlık eylemini avlanan bir kedigilde çok net bir şekilde görebiliriz. İçgüdüsel olarak veya besin kaynağı bulmak için yaptığı fiziksel eylemlerin hepsi saldırganlığın tanımına girer. Çoğu saldırganlık durumu aslında içgüdüsel olarak gelişir ama bunun dışında birkaç sebep daha vardır. Bu sebepler hayvanın hissettiği duygulardır (Örneğin: Korku, kaygı, öfke, mutluluk). Saldırganlığın en sıkıntılı türü öfke duygusu ile yapılan davranışlardır. Öfkenin açığa çıkmasının sebeplerini kategorileştirirsek en sık karşılaştığımız durum hareket etme ve istenilen şeye karşı iletişimi ve erişimi engelleyen huzursuzluk dürtüsüdür. Kısacası saldırganlık eylemi öfkeden daha geniş bir spektruma sahiptir.


Evet, artık öfkenin saldırganlığa yol açan tek sebep olmadığını öğrendiğimize göre kedilerin yıllardan beri süre gelen zamanda ne kadar evcilleştirilerek; kuzenleri ve atalarından saldırganlık konusunda ne kadar ayrıldığını inceleyebiliriz.