Kedilerde Malt Kullanımı

Kediler neden yalanır? Kedim neden kıl yumağı kustu? Kedi çimi nedir? Kedi maltı nedir? Kedi maltı nasıl kullanılır? Merak ettiğiniz bu soruların cevaplarını sizler için hazırladık.Evimizde kedimizle yaşarken kedimizin çoğu zaman bir kenarda oturup tüylerini yaladığını ve bunu yaparken kendinden geçtiğini görmüşüzdür. Özellikle mamalarını yedikten sonra veya patilerine bir şey bulaştığında kediler sıkı sık kendilerini yalarlar. Bu davranışın temel nedeni ise çok titiz olan kedilerin kendilerini temizleme isteğidir.


Kediler suyu pek sevmezler ama yalanma yöntemiyle vücutlarındaki kiri, tozu temizleyebilirler. Anatomik yapıları sayesinde de vücutlarındaki çoğu bölgeyi yalayıp temizleyebilirler. Üstelik dillerindeki zımparayı andıran pürüzlü yapı, bir fırça görevi görerek vücut yüzeyindeki kılların çok daha iyi temizlenmesini sağlar. Fakat bu dil yapısı, kedilerin oldukça kıllı ve bu kılları döküyor olması nedeniyle kediler için bazı sıkıntılar oluşturabiliyor.


Kediler her zaman kıl döker ama bazen bu durum artabilir. Mevsimsel geçişlerinin olduğu zamanlar, yetersiz beslenme, vitamin-mineral yetersizliği, stres, keratin eksikliği gibi durumlar bu artışın nedeni olabilir. İşte sıkıntı tam da bu noktada başlıyor: Kıllarını döken kedimiz yalanma sırasında dilindeki pürüzlü yapı yüzünden istemsiz olarak vücudundaki ölü ve kopmaya yakın kılları diliyle toplar ve yutar.Kedim Kılını Yutarsa Ne Olur? Kedime Zarar Verir mi?