Kedilerde Malt Kullanımı

Kediler neden yalanır? Kedim neden kıl yumağı kustu? Kedi çimi nedir? Kedi maltı nedir? Kedi maltı nasıl kullanılır? Merak ettiğiniz bu soruların cevaplarını sizler için hazırladık.Evimizde kedimizle yaşarken kedimizin çoğu zaman bir kenarda oturup tüylerini yaladığını ve bunu yaparken kendinden geçtiğini görmüşüzdür. Özellikle mamalarını yedikten sonra veya patilerine bir şey bulaştığında kediler sıkı sık kendilerini yalarlar. Bu davranışın temel nedeni ise çok titiz olan kedilerin kendilerini temizleme isteğidir.


Kediler suyu pek sevmezler ama yalanma yöntemiyle vücutlarındaki kiri, tozu temizleyebilirler. Anatomik yapıları sayesinde de vücutlarındaki çoğu bölgeyi yalayıp temizleyebilirler. Üstelik dillerindeki zımparayı andıran pürüzlü yapı, bir fırça görevi görerek vücut yüzeyindeki kılların çok daha iyi temizlenmesini sağlar. Fakat bu dil yapısı, kedilerin oldukça kıllı ve bu kılları döküyor olması nedeniyle kediler için bazı sıkıntılar oluşturabiliyor.


Kediler her zaman kıl döker ama bazen bu durum artabilir. Mevsimsel geçişlerinin olduğu zamanlar, yetersiz beslenme, vitamin-mineral yetersizliği, stres, keratin eksikliği gibi durumlar bu artışın nedeni olabilir. İşte sıkıntı tam da bu noktada başlıyor: Kıllarını döken kedimiz yalanma sırasında dilindeki pürüzlü yapı yüzünden istemsiz olarak vücudundaki ölü ve kopmaya yakın kılları diliyle toplar ve yutar.Kedim Kılını Yutarsa Ne Olur? Kedime Zarar Verir mi?


Kediler yalanırken kıllarını yutar ve yutulan kıllar sindirim kanalında ilerlemeye başlar. Yutulan kılları kediler iki şekilde atar: Birincisi sindirim yolunda ilerleyen kılların dışkı ile atılmasıdır; ikincisi kusma şeklinde atmadır.


Kıllar çok fazla yutulduğunda midede topaklanır ve mideyi irite eder. Bu durum kediyi rahatsız eder ve kedinin huzursuzlanmasına neden olur. Doğada kediler bu duruma çözüm olarak ot yerler. Hepimizin etçil olarak bildiği kediler ot yiyerek midelerindeki kılları atmaya çalışırlar. Otlar, kedilerin kusmalarını kolaylaştırır ve rahatlamalarını sağlar. Bazen ise topaklanan kıl yumakları kusma ile atılamaz ve sindirim kanalında ilerlemeye başlar. Mideden bağırsağa geçiş tehlikelidir çünkü bu kıl yumakları bağırsaklarda tıkanıklığa yol açabilir. Tıkanıklık sonucu daha büyük sorunlar ortaya çıkar ve cerrahi müdahale gerekebilir. Bu yüzden oldukça dikkatli olmak gerekir. Peki, kedimizde böyle bir tehlikeyle karşılaşmamak için ne yapabiliriz?


Doğada yaşayan kediler bu sorunu ot yiyerek çözerken; evlerimizde bizimle birlikte yaşayan kedilerin maalesef böyle bir şansı yoktur. Bu eksikliği gidermek için kedilere özel olan evde kullanılabilir kedi çimi mevcuttur. Kedimiz midesini irite eden bir şey olduğunda kusmak isteyecektir. Kedimiz kedi çimini yiyerek çok daha rahat kusabilir. Fakat kedimizin evin içinde bir yere kusması bizi rahatsız edebilir.Kedim Kusmadan Kıl Yutma Sorununu Çözebilir Miyim?


Kedi maltı kedimizin kusmadan kıl yutma sorununun çözülmesine yardımcı olur. Malt kullanımı kedilerde sindirim kanalındaki kılların topaklanmasını engeller bu sayede kıllar topaklanmadan sindirim kanalı boyunca ilerler. Dışkı ile kolay bir şekilde atılır. Malt kullanımı sonucunda, kedimizde kılların topaklanarak bağırsağı tıkama riski kalmaz, aynı zamanda kedimiz kusma ihtiyacı duymaz.


Kedi Maltı Nasıl Kullanılır?


Kedi maltı genelde macun şeklindedir. Tadının güzel olması nedeniyle kediler tarafından oldukça sevilir. Kedi maltı kedimize veteriner hekimimizin söylediği sıklıkta ve miktarda, oral (ağız) yolla verilir. Kediniz, maltı elinizden yemiyorsa maltı kedinizin patisine sürebilirsiniz. Kediniz vücudunu temizlemek isteyecektir bu yüzden patisini hemen yalayacaktır. Bu şekilde kediniz maltı kolaylıkla yiyecektir.


Sonuç olarak küçük bir kıl tanesi deyip geçmemek gerekir. Taneler birleştiği zaman kedimiz için istemeyeceğimiz sonuçlar doğurur.NOT: Kedinizin neden kıl döktüğünü merak ediyorsanız "Kedim çok tüy döküyor, bunun sebebi nedir ?" adlı yazımızı okuyabilirsiniz.

298 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör