Kedinizin Ne Söylemek İstediğini Anlayın: Kuyruk Hareketleri

Kediler çeşitli yollarla kendi aralarında iletişim kurarlar. Bu iletişim yollarından biri de kuyruğun pozisyonudur. Dolayısıyla kuyruğun pozisyonu hayvanımızın duygu durumunu yansıtır. Ancak kedilerde bir kuyruk pozisyonu farklı, hatta zıt anlamlara gelebileceğinden kedinin vücut dili ve davranışlarıyla beraber değerlendirilmelidir. Haydi hep beraber kedilerde kuyruk pozisyonunu inceleyerek dostlarımızın kendi aralarında ya da bizde ne dediklerini inceleyelim.1- Soru İşareti Şeklinde Kıvrılmış Dik Kuyruk: Kedilerde bu kuyruk pozisyonu kedimizin arkadaş canlısı olduğunda, ilgi beklediğinde olabilir ve oyun oynamak istediğini gösterebilir. Ancak, bazen kuyruğun bu pozisyonu kedinin bir noktaya odaklanıp merak ettiği veya mevcut durumdan emin olmadığı anlamına gelebilir.2- Bükülmemiş Dik Kuyruk: Dik bükülmeyen bir kuyruk kedimizin mutlu olduğu anlamına gelir. Bize ve türdaşlarına karşı güven, heyecan veya memnuniyet gibi pozitif duyguları da temsil edebilir. Kediler arasında bu şekilde gözlenen kuyruk kedilerin arasının iyi olduğunun bir işareti olabilir.3- Bedenden Alçakta ve Havada Asılı Tutulan Kuyruk: Bazı kediler, gevşedikleri zaman kuyruklarının tembelce sarkmasına izin verebilirken yere yakın tutulan kuyruk (Gövden aşağıda ve açılı, bacaklarının arasına tam olarak sıkışmamış.) potansiyel olarak saldırganlığa yol açabilecek savunmacılık, korku veya endişenin de belirtisi olabilir. Bu kuyruk pozisyonuna kavisli bir sırt, düz kulaklar eşlik ediyorsa bu başkalarını uzak durmaları için uyarma anlamına da gelebilir.

Bazı ırklar -Persler ve İskoç kıvrımları da dahil olmak üzere- oyun oynadıklarında bile kuyruklarını aşağıda tutma eğilimindedir.4- Sağdan Sola (Yatay Eksende) Sallanan Kuyruk: Bir kedi tüm kuyruğunu (Sadece ucunun aksine.) yavaşça bir yandan diğer yana hareket ettirdiğinde bu, kedinin bir şeye atlamak için hazırlandığını gösterebilir. Kuyruğun bu pozisyonunun yanında, tipik olarak dik bir duruş, dik bacaklar ve sivri, yukarı doğru bakan kulaklarla birlikte seyreder.5- Bacak Arasına/Vücut Altına Sıkıştırılmış Kuyruk: Bu pozisyondaki bir kuyruk bize kedinin bulunduğu ortamda bir şeyin onu rahatsız ettiğini ve kedide korku, belirsizlik, tedirginlik veya acı duygusu uyandırdığını temsil edebilir. Özellikle bu pozisyondaki kuyruğun yanında yana veya arkaya doğru yönelmiş kulak, genişlemiş göz bebekleri ve yere yakın bir pozisyon alma/yere yatma gözlenmesi kedinin o an tedirgin olduğu anlamına gelebilmektedir.


6- Bir İnsana ya da Başka Bir Kediye Dolanan Kuyruk: Kedi kuyruğunu bir insana ya da başka bir kediye doluyorsa bu sevgi göstergesidir. Kedinin arkadaş canlısı olduğunu, sosyal iletişimi artırmak istediği ve size/başka bir kediye daha çok yaklaşmak istediğini anlamına gelebilir. Bu davranış: Davranış bilimciler için kedilerin insanlarla ya da kendi aralarında sarılması ya da tokalaşması olarak tanımlamaktadır.


7- Yalnızca Ucu Sallanan/Ucu Titreyen Dik Kuyruk: Gökyüzüne doğru dikilmiş bir kuyruğun ucunda görülen hafif bir sallama ya da titreme (İdrarın püskürtülmediği durumlarda.) kedinin sahibini gördüğü için heyecanlandığı ya da kendine güvendiği ve durumdan hoşnut olduğu anlamına gelebilmektedir. Kuyruğunu dik şekilde titreten bir kedi pozitif bir ruh haline sahiptir.


8- Vücuda Bitişik Kıvrılmış Kuyruk: Genelde bu kuyruk pozisyonu oturma/yere yatma ile birlikte gözlenir ve farklı anlamlara gelebildiği için diğer davranışlarla beraber değerlendirilmelidir. Kedi bu kuyruk pozisyonunu dinlenirken ya da uyurken gösterebileceği gibi; tıslama, arkaya yaslanmış/yönelmiş kulaklar, büyümüş göz bebekleri ile birlikte gözlendiğinde ortamdaki stres sonucu korktuğu ve savunma yapmaya hazır bir şekilde stres faktörünü tehdit ettiği anlamına gelmektedir. Bu pozisyon uzun süreli ve sık gözlenirse kedinin kendini iyi hissetmediği ya da ağrısı olduğu anlamına gelebilir. Üşümüş kedilerde yüzey alanını küçültüp soğuğa karşı ısı kaybını en aza indirmek için yapılan bir davranış olarak da gözlemlenebilir.


9- Tamamen Titreyen Kuyruk: Genelde idrar yaparken gözlenen bu kuyruk pozisyonu kedilerde stresle başa çıkma yöntemlerinden olan idrar ile işaretleme davranışında gözlenir. Bu kuyruk pozisyonu kedinin yeni bir çevrede bulunması ya da bulunduğu çevreye yeni bir kedi geldiği zaman gözlenebilir.


10- Yerde Bir Ucu Kıvrılmış Kuyruk: Kediler oyun oynarken, avlanırken ya da rahatsız olduklarında bu pozisyondaki kuyruk gözlenir. Genelde oturma/yatma ile birlikte gözlenir. Kedinin diğer davranışları ve bulunduğu ortam değerlendirildikten sonra yorumlanması daha doğrudur. Oyun oynamıyorlar ya da avlarını takip etmiyorlarsa rahatsız oldukları anlamına gelebilir.11- Yerde Savrulan/Yere Çarpılan Kuyruk: Kedinin sinirlendiği anlamına gelmektedir ve genelde çömelmeyle beraber gözlenir. Bu davranış kedinin sevildiği sırada ortaya çıkıyorsa kedinin sevilmeyi bırakılmasını istediğini anlatan bir davranış olarak yorumlanabilir.


12- Dik, Ucu Kıvrık Kuyruk: Kedinin sosyal iletişime açık ve güvende olduğunu gösterir. Bu pozisyondaki kuyruk kedinin oyun oynamaya/sevilmeye açık olduğunun göstergesi olabilir.13- Kalkık Sağrı ve Kabarmış Bir Vücuda Eşlik Eden Kabarık Kuyruk: Kedinin ani bir korku durumunda tehdit unsuruna karşı kendini büyük göstermek amacıyla tüylerini kabartması sonucu oluşur. Genelde kedinin karşısına başka köpek ya da başka kedinin çıkması sonucu gözlenir ve böyle bir vücut diline sahip kediyi sevmeye çalışılırsanız sizi tehdit gibi algılayabilir ve size agresif davranışlarda bulunabilir.
Kaynakça


Cameron-Beaumont CL. (1997). Visual and tactile communication in the domestic cat (Felis silvestris catus) and undomesticated small felids (Doctoral dissertation, University of Southampton, United Kingdom). ISNI: 0000 0001 3514 9313.