Kedilerde gebelik

Kedilerin gebelik süresi ne kadar? Kedimin gebe olduğunu nasıl anlarım? Kediler nasıl doğum yapar? Kediler kaç yavru doğurur? Kedilerin hamilelik süresi değişkenlik gösterir mi? Hamile kedilerde bakım nasıl olmalı?


Bu yazımızda evcil hayvanlarınız için yukarıdaki sorulara yanıt aradık.


1-) Kedilerin gebelik süresi ne kadar?
Kedilerin gebelik süresi değişkenlik göstermekle beraber, anormal bir durum olmadıkça 8-9 haftalık bir süreçtir. Genellikle bu süre 2 ayı geçmez. Kediler bir yıl içerisinde 2 – 3 defa doğum yapabilirler.


Kediler altı ayını doldurduktan sonra cinsel anlamda olgunluğa erişmektedirler. Gebelik istemeyen hayvan sahipleri, altıncı aydan sonrası için kedisine ve hekimine uygun bir planlama ile kısırlaştırma operasyonu düşünebilir.


Hamile kedilerin gebelik dönemlerinde, ilk 2 haftalık süreç içerisinde mide bulantısı, iştahsızlık, halden düşme gibi belirtiler gözlemlenebilir. Meme uçları kızarıklaşır ve belirginleşir. Gebeliğin ilerleyen dönemlerinde, yavru sayısına göre anne kedide karın şişliği gözlemlenir( ortalama 5 hafta sonra) . Doğumdan 5-7 gün önce meme bezleri gelişimi ve süt salgısı başlar.


2-) Kedimin gebe olduğunu nasıl anlarım?


Erken dönemde yukarıda sayılan belirtileri gözlemleyerek varsayımlarda bulunabilirsiniz.


Çok bariz belirtiler (karın şişliği gibi) olmadığı sürece, hekiminizin yapacağı testler olmadan, çıplak gözle kedinizin gebe olduğunu anlayamayabilirsiniz. Öz