Kedilerde gebelik

Kedilerin gebelik süresi ne kadar? Kedimin gebe olduğunu nasıl anlarım? Kediler nasıl doğum yapar? Kediler kaç yavru doğurur? Kedilerin hamilelik süresi değişkenlik gösterir mi? Hamile kedilerde bakım nasıl olmalı?


Bu yazımızda evcil hayvanlarınız için yukarıdaki sorulara yanıt aradık.


1-) Kedilerin gebelik süresi ne kadar?
Kedilerin gebelik süresi değişkenlik göstermekle beraber, anormal bir durum olmadıkça 8-9 haftalık bir süreçtir. Genellikle bu süre 2 ayı geçmez. Kediler bir yıl içerisinde 2 – 3 defa doğum yapabilirler.


Kediler altı ayını doldurduktan sonra cinsel anlamda olgunluğa erişmektedirler. Gebelik istemeyen hayvan sahipleri, altıncı aydan sonrası için kedisine ve hekimine uygun bir planlama ile kısırlaştırma operasyonu düşünebilir.


Hamile kedilerin gebelik dönemlerinde, ilk 2 haftalık süreç içerisinde mide bulantısı, iştahsızlık, halden düşme gibi belirtiler gözlemlenebilir. Meme uçları kızarıklaşır ve belirginleşir. Gebeliğin ilerleyen dönemlerinde, yavru sayısına göre anne kedide karın şişliği gözlemlenir( ortalama 5 hafta sonra) . Doğumdan 5-7 gün önce meme bezleri gelişimi ve süt salgısı başlar.


2-) Kedimin gebe olduğunu nasıl anlarım?


Erken dönemde yukarıda sayılan belirtileri gözlemleyerek varsayımlarda bulunabilirsiniz.


Çok bariz belirtiler (karın şişliği gibi) olmadığı sürece, hekiminizin yapacağı testler olmadan, çıplak gözle kedinizin gebe olduğunu anlayamayabilirsiniz. Özellikle gebeliğin erken aşamalarında bu hiç mümkün değildir. Hekiminiz kan – hormon testleri yaparak ya da röntgen ile karın bölgesini inceleyerek gebelik teşhisi koyabilir ve kedinin hamilelik durumunu öğrenebilir.


Kedinizin evde süre gelen davranışlarındaki değişikler de sizin için birer ipucudur.


3-) Kediler nasıl doğum yapar?Kedilerin doğum öncesi sessizleştiği, karanlık ve sakin bir ortam aradığı, kendince yavrularına uygun bir yuva arandığı gözlemlenir. Ev kedileri bu süreç içerisinde koltuk altı, dolap içi gibi alanları çokça tercih edebilir. Kedinize yardımcı olmak amacıyla ortamı karartabilir, ona ve doğuma uygun bir ortam hazırlığı yapabilirsiniz, bunun için kutular, yastıklar – havlular tercih edebilirsiniz. Kedilerin gebeliğin ilk haftalarında olduğu gibi, doğumdan önceki günlerde de iştah kaybı gözlemlenmesi gayet doğaldır. Kedinizin evde hasta olduğunda, yalnız kalmak istediğinde gittiği, orada olmayı tercih ettiği ortamları tespit etmeniz sizin yararınıza olur. Yardımcı olmak maksadıyla kullanacağınız kutuları, havluları ya da yastıkları bu bölgelere yerleştirebilirsiniz.


Kediler doğum esnasında önce rahatsızlığını temsil eden sesler çıkarır, daha sonra doğum bölgesini yalayarak kontrol eder ve aynı zamanda masaj uygular. Kedinizin daha önce doğum tecrübesi olmadığı varsayıldığında, bu seslerin ve tedirginliğin şiddeti artabilmektedir. Yavru çıktıktan sonra anne kedi, yavruyu yalayarak temizleme işlemine başlar. Yavru kedinin plasentası anne kedi tarafından yenir, bu plasentanın yenmesine engel olmamalısınız; çünkü bu durum kedilerde içgüdüsel bir davranış olarak bilinmektedir. Annenin yavruya temizlik amacıyla uyguladığı dil darbeleri vücudu temizlemekle kalmaz, aynı zamanda yeni doğan yavrunun vücut sistemlerini de harekete geçirir.

Dolayısıyla yavruyu asla anneden uzak tutmayın ve çıplak elle müdahalede bulunmayın. Yavruya başka bir canlı kokusu temas ettiğinde, yavru hastalıklı ya da yetersiz bir izlenim bırakırsa, anne kedi tarafından yenilebilir. Bu davranış da kediler için içgüdüsel olarak yorumlanmaktadır, davranışsal olarak incelediğimizde; anne kedi zaten ona göre ölmeye yatkın olan, ya da yabancılaşan bir kediyi kendi inisiyatifi ile yiyebilir. Bu yaklaşım bizler için alışılmadık bir durum olsa da anne kediler için diğer yavrularına daha iyi bakım şartları sunabilmek adına önem arz ediyor. Tekrar hatırlatmak gerekirse, yeni doğan bir yavru kediye asla çıplak elle temas etmeyin, kokunuzu sindirmeyin.


Bir yavru doğduktan sonra diğer yavrunun gelişi bazen dakikalarca zamanı bulabilir. Yavruların peş peşe gelmesini beklemeyin, aradaki süre farkı saatle ifade edilmediği sürece ortada bir güç doğum söz konusu olmayacaktır.


4-) Kediler kaç yavru doğurur?


Kediler her bir doğumda 2 – 5 arası yavru doğurabilir. Bu durum sokak kedileri ile evcil hayvanlarınız arasında doğal olarak değişiklik göstermektedir. İlk doğumda yavru sayısı genellikle düşük olmaktadır, ayriyeten güç doğumlar gözükebilir. Tek seferde beşi aşan doğum nadir gözlemlenir. Fazla yavru doğması dahilinde yavrulardan birinin – birkaçının bağışıklığı düşük olabilir, giderek zayıflayabilir, anne sütü yetmeyebilir ve bakıcılar tarafından özel ilgi isteyebilir.


5-) Hamile kediler için bakım nasıl olmalı?


Evcil hayvanlarımız, özellikle kediler yoğun sevgi sarılmalarından pek hoşlanmazlar. Hamile kediler için bu durum daha fazla önem taşır. Kedinize hamilelik döneminde daha sakin yaklaşmalı, daha yavaş tempolarla sevmelisiniz.


Birlikte uyuma alışkanlığınız varsa, hamile bir kediyle uyumak biraz riskli sayılabilir, çünkü manevra kabiliyetleri azalır. Uykunuz esnasında herhangi bir ani hareketinizde gerekli ve yeterli tepkiyi veremeyebilirler.


Sizlere bu yazımızla veda etmeden önce, tekrar edilmesi gereken ve ekstra bahsedilmesi gereken çok önemli uyarılarımızı buraya not ediyorum;


· Yeni doğan yavruyu ellemeyin, çok acil bir durum varsa çıplak elle dokunmayın – eldiven kullanın


· Anne kedilerin yavru plasentalarını yemesine izin verin, engel olmayın. Bu doğal bir davranıştır.


· Yavru kedileri 8 haftalık süre dolana kadar asla anne yanından ayırmayın. Risk almamak ve daha iyi bir gelişim sağlamak adına bu süreyi 10-11 haftaya çıkarabilirsiniz.


· Doğum sonrası dönemde, yavrular büyüyüp gelişene kadar mutlaka annenin ve yavruların sağlık durumlarını takip edin. Yavrularda istenmeyen ishal, kabızlık, anal deliğin açılmaması, gözlerin açılmaması gibi durumlarda veteriner hekime danışın. Annenin genel sağlığını takip edin ve bağışıklığını diri tutmasına yardımcı olun.


· Kedinizin rahat bir şekilde doğum yapmasını sağlayın. Ona uygun bir ortam hazırlayın, kedinizin evde kendisini yalnız hissetmek istediği ve rahat ettiği yerleri keşfedin.


· Hamile kedinizin kumunu ara ara kontrol edin, özellikle doğum yaklaştığında bu kontrolleri artırın. Kedinizin evde dışkılamak için kullandığı kum kaplarında yeni doğmuş yavrular görmeyi hiç birimiz istemeyiz. Ayrıca bu kumlar, yeni doğan yavruya yapışıp boğarak ölümüne yol açabilir.


· Yavru kediler büyüyüp gelişene kadar kuru mama yedirmeyin. 4 ila 8 hafta sonrasında yavru kediler, anne kedinin kuru mamalarından tatmak isteyebilirler. Bu süreçte yavrunun doğru zamanda sütten kesilmesini bekleyin.


· Yavruların mama ve su kaplarını farklı konumlara yerleştirin.


· Erkek kedinin aynı ortamda bulunması, durumları biraz daha zorlaştırabilir. Anne kediler hamileyken dahi, erkek kediler çiftleşme arzusuyla tekrardan dolup, gebe kediyi rahatsız edebilir. Bu durumları takip edin.


· Gebe kedinizin veteriner hekim tarafından rutin kontrollerini sağlayın. İstenmeyen sindirim sistemi rahatsızlıkları, güç doğumlar ve olası ölü doğumlar için erken teşhis hayat kurtarır.


· Kedilerine cinsel sağlık konusunda koruyucu rol üstlenin. Tıpkı insanlarda olduğu gibi, kedilerde de cinsel yolla bulaşan viral hastalıklar mevcuttur. Karnesi ya da aşı programı olmayan, bilmediğiniz kedilerle ve sokak kedileriyle evcil hayvanınızın çiftleşmesini engelleyin.


· Kedinizin beslenme diyetini düzenleyin ve devam ettirin.
· Evcil hayvanlarınız arasında aynı zamanda köpek mevcutsa, birbirleriyle çok iyi anlaşsalar bile aralarına biraz mesafe koymak, hamile kedi için kötü olmaz. Ayriyeten belirtmek isteriz ki; gebelik konusuyla sınırlı kalmamak üzere, kedileriniz ve köpekleriniz için ortak mama kullanmayın! Hamile kedinize köpek maması vermeyin, diyetini düzenli tutun.Kedilerde kısırlaştırma konusu hakkında yazılarımızı ileride sizlerle paylaşmayı hedefliyoruz. Bizi takipte kalın! Güncel yazılarımızdan haberdar olmak isterseniz, ana sayfamızdaki abone formunu doldurarak kayıt olun !

264 görüntüleme0 yorum