Kedilerde Diş eti iltihabı '' Gingivitis''

Güncelleme tarihi: Şub 15

Bir kedinin ağzı neden kokar? Kedilerde diş iltihabı neden olur? Kedilerde gingivitis nedir? Nasıl tedavi edilir? Kedimde diş eti iltihabı olduğunu nasıl anlarım?
Bu yazımızda, sizler tarafından merak edilen bu sorulara yanıt aradık.


1-) Bir Kedinin ağzı neden kokar?Bu sorunun cevabı, kedinin diyeti ile bulunabilir. Kediniz için kullanmayı düşündüğünüz her bir mama türü, kedinin ağzında farklı koku bırakabilir. Burada önemli olan, dişte tartarların oluşumunu minimalize edecek bir diyet tercihidir. Kullanılan mamanın içerisindeki besin değerlerine, kullanılan mamanın öğütülebilme değerine, kedinizin dişlerine olan bakımınıza göre ağız kokusu değişir.

Her canlıda olduğu gibi, kedilerin de ağzının kokması gayet normaldir, ancak normal koku ile anormal koku arasındaki farkı iyi anlamak gerekir. Kedilerimizin diş bakımlarına özen göstermeli, kullandıkları mamayı araştırarak tercih etmeliyiz.


2-) Kedilerde gingivitis nedir?


Gingivitis, diş etinin yangısı demektir. Diş etleri mukozalarında yangı, kızarıklık; ağız içi yumuşak dokularda ülserasyon ile karakterize, zayıflatıcı bir diş hastalığı olarak bilinmektedir. Dişlerde tartar birikmesi sonucu iltihaplanmalar gerçekleşir ve şişkinlikler gözlemlenir. Gingivitis bakteriyel kaynaklı olabileceği gibi, viral bir enfeksiyonun belirtisi de olabilmektedir.

Kedilerde diş eti rahatsızlıkları, ihmal edilmemelidir!
Erken teşhis ve tedavi, her halükârda yararınıza olur. Kedinizin beslenme konforu, genel vücut sağlığı ve psikolojik durumu ağız sağlığına bağlıdır. Veteriner hekiminize uygun anamnez verdiğinizde, kedinizin ne ile beslendiğini, yaşam rutinini doğru ve bilinçli bir şekilde aktarabildiğinizde; hekiminizin yapacağı gözlemler ve testler sonucu diş eti yangısının ne kökenli olduğu rahatlıkla bulunabilecektir.

En çok da viral enfeksiyonların belirtisi olan gingivitisi istemeyiz. Bu kapsamda mutlaka kedinizin diyetini stabil tutun, kullandığınız mamayı araştırarak tercih edin, ve kedinizin bağışıklık sistemini dinç tutun.


3-) Kedimde diş eti iltihabı olduğunu nasıl anlarım?


Aşağıdaki maddeler, diş eti iltihabı hastalığı için belirti olabilirler.

· İştah kaybı ve halsizlik


· Salya akışı ve tükürükte kan gözlemlenmesi


· Diş etlerinin renk değiştirmesi, çatlaması ( pembeden kırmızıya dönme)


· Duruma göre değişen hafif ya da şiddetli ağız kokusu


· Ağız içerisinde, damakta ve iç yanaklarda kızarıklık, kan toplanması


· Normalin üzerinde seyredebilen vücut sıcaklığı


· Kedinizin davranışlarında, ağrı hissettiğine dair ipuçları


Bu ve buna benzer işaretler aldığınızda, kesinlikle hekiminize danışmalısınız. Erken teşhis ve tedavi sağlandığında, genellikle kliniklerde dişlere tartar temizlikleri uygulanır, bunun haricinde hekiminizin tavsiye edeceği diyetlerle, kristalin gibi yardımcı maddelerle kedilerinizin diş eti iltihabını yenebilir

ya da ilerlemesinin önüne geçebilirsiniz.
4-) Kedilerde gingivitis nasıl tedavi edilir?


Kedi sahipleri tarafından tedaviye yardımcı olacak ev uygulamaları elbette çok önemlidir. Düzenli kontrol, temizlik ve bakım bu tedavinin olmazsa olmazlarındandır.


Diş eti iltihabı yani gingivitis, yukarıda belirttiğimiz gibi bakteriyel ya da viral enfeksiyonlardan kaynaklı oluşabileceği için tespit edildikten sonra ertelemeden veteriner hekim eşliğinde tedaviye başlanması gerekir.Hekiminiz, hastalığın kaynağını tespit ettikten sonra, hastalığın kaynağına uygun bir tedavi yöntemi belirleyecektir. Orta ve ileri aşamalarda temizliğin yanında antibiyotik tedavisi kullanabilirler. Viral enfeksiyon kaynaklı gingivitis teşhisi konulduğunda, antibiyotiklerin pek bir yararı dokunmayacağından; kedinize bağışık güçlendirici işlemler önerebilirler. Her iki tanımda da kedi sahiplerinin evde bakım, doğru diyet ve temizlik uygulamaları çok önemlidir.


Kedilerde diş eti iltihabı enfeksiyonuna neden olabilecek viral hastalıklar;


- FeLV (Feline lösemi virüsü)

- FIV (Feline immun yetmezlik virüsü)

- FCV (Feline calicivirus)


Önemli not: Bazı ırklarda genetik yatkınlık gözükebilir.


Kedilerinizin dişlerini, kliniklerde kullanılan profesyonel cihazlar eşliğinde temizlendiği gibi temizleyemeseniz de, kaliteli mama tercih ederek, kedinizin bünyesine uygun ve düzenli diyet uygulayarak, eğer kedinizde diş fırçasına alışkanlık varsa, ya da elinize karşı herhangi bir hassasiyeti yoksa dişlerini fırçayla - ellerinizle yıkayabilir, temizleyebilirsiniz. Hekiminiz ağız gargarası ve plaka önleyici ürünleri evde kullanmanız için tavsiye edebilir.