Kedilerde Ateş Nasıl Ölçülür?

Güncelleme tarihi: Nis 3


Kediler kendilerini iyi hissetmedikleri, hasta oldukları veya ateşleri çıktığı zamanlarda dertlerini bize kolayca anlatamazlar. Biz dostlarımızın ateşinin çıktığını veya hasta olduklarını davranışlarına, bazı bulgulara bakarak anlayabiliriz. Bu yazımızda, “Kedilerin ateşi kaç derece olmalı?”, ”Kedilerin ateşi neden çıkar?”, “Kedilerin ateşi nasıl ölçülür?” gibi soruları yanıtlayacağız.

Kedilerin Ateşi Kaç Derece Olmalı?

Yetişkin kedilerin vücut sıcaklığı genellikle 38.1°C – 39.2°C arasındadır, yavru kedilerin vücut sıcaklığı yetişkin kedilere göre daha yüksektir ve genellikle 38.5°C – 39.5°C arasındadır. Bu sıcaklıklar elbette kedilerin cinslerine göre değişiklik gösterebilir.
Kedilerin Ateşi Neden Çıkar?

Kedilerin ateşi çevresel faktörlere bağlı olarak da değişir. Yaş, vücut kütlesi, ortam sıcaklığı, mevsim, metabolizma hızı gibi örnekleri verebiliriz. Kedilerin ateşinin çıktığını anlamanın kolay yollarından birisi burnunun kuru ve sıcak olmasıdır çünkü normal zamanlarda kedilerin burnu nemlidir. Tabii bir tek burnuna bakarak anlamamız ne yazık ki mümkün değildir. Burnu sıcak havadan, koşup kendisini yormasından veya susamış olduğundan da kuru olabilir. Kedilerin ateşi bakteri, mantar, viral hastalıklar, parazit ve metabolizma bozukluklarına bağlı olarak çıkabilir.Kedilerin Ateşi Nasıl Ölçülür?


Kedilerin ateşini ölçmek için nicel ve nitel olarak iki yöntem sunabiliriz. Termometre yardımıyla ya da ateşlendiğine dair uygun semptomları gösterdiğine bakarak anlayabiliriz. Kedilerin ateşini ölçmek için rektal termometre, dijital veya cıvalı termometre kullanabiliriz.

1) Rektal Ölçüm: Rektal ölçüm yapmak en zor yöntemdir bu yüzden ölçüm yaparken yanınızdaki kişiden yardım almak iyi olur. Kedinizi sabit tutması için yanınızdaki kişiye kedinizin kafasını ve vücudunu tutmasını söyleyin. Termometrenin ucuna bir miktar vazelin sürün ve kedinizin kuyruğunu kaldırın. Termometreyi yavaşça kedinizin anüsüne yerleştirin. Termometrenin ucundaki metal kısmın yerleşmesi yeterli olur. Termometre bip sesi verdikten sonra çıkarın. Bu işlemi yaptıktan sonra termometrenizi yıkamayı veya alkolle dezenfekte etmeyi unutmayın.


2) Kulaktan Ölçüm: Bu yöntem rektal ölçümden daha kolaydır. Termometreyi kedinizin kulağının içine yerleştirin ama bunu yaparken dikkat etmelisiniz çünkü kedilerin kulakları bizim kulaklarımızdan çok daha hassastır. Kedinizi ölçümün doğruluğu için sabit tutun ve kedinizin ateşini ölçün.

Termometre kullanmadan anlamak istiyorsak semptomlara bakabiliriz. Kediler ateşleri çıktığı zaman patilerinde terleme, halsizlik, iştahsızlık, hızlı nefes alma, titreme, kusma gibi davranışlarda bulunabilirler.

En iyi çözüm yolu zaman kaybedip kedinizin sağlığını riske atmak yerine kediniz ateşlendiği zaman veteriner hekiminize danışmak ve onu en yakın veteriner kliniğine götürmektir.
Kaynaklar:


https://www.cuteness.com/article/check-cats-temperature-thermometer https://htgetrid.com/en/kak-koshke-pomerit-temperaturu-v-domashnix-usloviyax/

https://tr.dawiscats.com/vucut-kedilerinin-sicakligi-ne-olmalidir/455 görüntüleme0 yorum