• Şevval Özkavak

Kedilerde Ağız ve Diş Sağlığı

En son güncellendiği tarih: Nis 8

Kedimin ağız ve diş sağlığını nasıl sağlarım? Kedimin dişlerini nasıl fırçalarım? Kedimin diş sağlığı için ne kullanmalıyım? Kedimin ağız ve diş sağlığı hangi faktörlere bağlı? Kedilerde diş taşı nedir? Diş taşı nasıl oluşur? Bu yazımda sizler için bu soruları yanıtlayacağım.


Kedilerin ağız ve diş bakımı göründüğünden daha önemli bir konudur. Çünkü kedilerin ağız ve diş sağlığı iyi olmadığı takdirde beraberinde birçok hastalığı yanında getirebilir.


Kedimin Ağız ve Diş Sağlığı Hangi Faktörlere Bağlı?


Dostumuzun ağız ve diş sağlığı birçok faktöre bağlı olarak iyi veya kötü olabilir. Bunlar:

 • Yaş

 • Genetik

 • Diyet

 • Yaşam tarzı

 • Diğer sağlık koşullarının varlığı, olabilir.


Kedilerde Diş Taşı (Calculus Dentalis-Tartar) Nedir?


Diş taşları, diş bakımının düzenli ve doğru yapılmaması ve sonucunda diş plaklarının sertleşmesiyle, salyadaki kalsiyum karbonat ve fosfat gibi kristaloidlerin dişler üzerinde birikmesi ile meydana gelir. Bu kristaloidler yiyecek kalıntıları ile beraber dişler üzerine ve mukoza epitellerine tutunarak birikir ve diş taşlarını meydana getirir. Peki diş taşı neden oluşur?


 • Diş bakımının yapılmaması yada eksik yapılması

 • Gıda artıkları

 • Şekerli gıdaların verilmesi

 • Yaş artışı

 • Kalitesiz mama kullanımı

 • Dişlerin fırçalanmaması

 • Ağız ve diş sağlığına önem verilmemesi

 • Kedi ve köpeklerin sürekli olarak yumuşak gıdalar ile beslenmesi

 • Veteriner hekim kontrolü yapılmaması, gibi nedenler diş taşı oluşturabilir.Kedimin Ağız ve Diş Sağlığını Nasıl Sağlarım?


Öncelikle kedinizin en az yılda bir kez ağız ve diş muayenesi yapılmalıdır. Olası diş hastalıklarının önüne geçebilmek adına röntgen çekilmelidir. Birçok kedi türünde ağızda plak birikimi (Ağızda yaşayan bakterilerin bir sonucu olarak gelişir.) ve sonucunda periodontal hastalıklar (gingivitis, periodontis, diş taşları) görülebilir. Bu durum sıklıkla resorptif lezyonlara eşlik eder. Resorptif lezyonlar kedigillerde çok yaygındır (Siyam, Habeş, Fars gibi ırklarda daha çok görülebilir.). Önüne geçmek ise kontrollü muayene ve bakımla mümkündür.


Kedilerde Diş Eti İltihabı "Gingivitis "yazımızı okumak için buraya tıklayın!


Kedimin Dişlerini Nasıl Fırçalarım?


Yavru kedide, kalıcı dişlerin çıkması doğum sonrası üçüncü haftada başlar. 3,5 aylık olduktan sonra süt dişlerinin yerini kalıcı dişler almaya başlar. Bu süreç yavru kedilerde 3,5 aylıktan başlayacağı gibi ortalama olarak 10 ay; gelişimi yavaş kedilerde ise 1 yaşına kadar sürebilir. Bu dönemde diş kaşınması meydana gelebilir. Ona ısırabileceği oyuncaklar vermek iyi olacaktır zira sizi ısırarak kaşıntısını geçirmeye çalışabilir. Oyuncaklar sayesinde dişlerini kaşıyabilir.


Yavru kedilerde diş değişimi ve gelişiminde halsizlik, hafif ateş, fazla ağız kokusu meydana gelebilir. Bu durumda veteriner hekiminize danışmalısınız. Yaklaşık altı aylıkken tüm kalıcı dişler yerlerini alır. Yetişkinde otuz, yavruda yirmi altı diş bulunur.


Kedimizin diş sağlığını korumanın en etkili yolu dişlerini düzenli şekilde fırçalamaktır. Diş fırçalamayı küçüklükten alışkanlık haline getirmek hem ona hem de biz ebeveynlerine kolaylık sağlar. Kedimizin dişlerini fırçalamak için parmak diş fırçaları kullanmak bizim için daha kolay olur. Peki, nasıl fırçalayacağız?Öncelikle kedimizi arkadan tutuyoruz ki kaçmasın. Kedimizin diş fırçasını alıyoruz (Biz insanların kullandığı diş fırçasını kullanmıyoruz çünkü kedilerinden diş etleri daha hassas olduğu için onlara zarar verebilir. Kediler için üretilmiş diş fırçalarından kullanıyoruz.) ve veteriner hekimimizin önerdiği diş macununu fırçamıza sürüyoruz. Kediler için üretilen diş macunları onların seveceği tada ve aromaya sahip olduğu için bizim kullandığımız diş macununu kullanmıyoruz. Kedimiz başta macunu tanımak isteyecek ve yalayacaktır buna müsaade gösterelim. Evet, başta zorluk çıkarmak isteyecektir. Ona zaman verelim ve sabırla yaklaşalım.


Fırçadan korkarsa başlangıçta parmağınızla masaj yaparak sürebilirsiniz. Sonraki zamanlarda yavaş yavaş fırça kullanabilirsiniz. Fırçayı kullanırken de masaj yaparcasına fırçalıyoruz. Su içeceği için ağzını yıkamamıza gerek yok. Bu işlemi yaparken kedimizi kaçma ihtimaline karşı arkasından tutuyoruz. Eğer fırça kullanmanıza izin vermezse parmak diş fırçaları kullanılabilir. Fırçaladıktan sonra ona ödül vermeniz bir sonraki fırçalamayı daha kolay hale getirebilir.


Her gün; her gün olmazsa en az 2-3 günde bir bu işlemi tekrarlıyoruz. Kediniz yaş mamayı, ev yemeklerini çok tüketmiyorsa haftada 2-3 kez de yeterli olacaktır.


Kedinizin ağız ve diş sağlığı için ayrıca: Ağız bakım jelleri, tartar önleyici ağız bakım çubukları, kedi ağız bakım suyu ya da kedi gargarası kullanılabilir. Kedi gargarası, kedimizin günlük olarak tükettiği suyun içerisine (1 litre içme suyuna 10 ml hesabı ile.) eklenir. Tabii ki bunları veteriner hekiminizin kontrolünde kullanmalısınız.Umarız dostlarımızın ağız ve diş sağlığı her zaman iyi olur. Önemli gördüğünüz problemleri veteriner hekiminize danışmayı ihmal etmeyin. Sağlıklı günler.