Kediler yıkanır mı?

Güncelleme tarihi: Oca 26

Kediler nasıl yıkanır? Kedi yıkama yöntemleri nelerdir? Kedileri yıkamak zararlı mıdır? Kedileri yıkamak gerekli mi? Bu yazımızda bu konuları ele aldık.


Kediler dillerinde bulunan özel papillalar sayesinde kendilerini temizleyen canlılardır. Aşırı ihtiyaç duyulmadığı taktirde kedileri yıkamak gerekmez.

Çok gerekli durumlarda, örneğin kediniz dışarıda dolaşan bir kediyse ve eve üzerinde simsiyah küllerle geldiyse elbette ki yıkayabilirsiniz. Fakat kedi yıkama işlemi pek de kolay olmamaktadır ama bu gözünüzü korkutmasın.


Kedinize ve kendinize travmatik bir yıkama işlemi yaptırmak istemiyorsanız yıkama öncesinde, yıkama esnasında ve yıkama sonrasında bazı şeylere dikkat etmelisiniz;


Yıkama öncesinde ve yıkama esnasında rahat olmalısınız.

Kedinizi yıkayacağınız yeri kediniz için özelleştirmelisiniz. Eğer kediniz sudan korkup kaçmaya çalışırsa etrafınızda kedinizi ve sizi tehlikeye atacak eşyaların bulunmamasına özen göstermelisiniz. Kedinizi tutmanız gerekebilir bu yüzden yıkamadan önce tırnaklarını kesmeniz tavsiye edilir. Eğer tırnak kesme işlemi de kediniz için hoş olmayan bir olaysa tırnaklarını kestikten hemen sonra banyoya sokmamanız kedinizin rahatlığı açısından daha iyi olacaktır.


Eğer ilk defa kedinizi yıkıyorsanız bir arkadaşınız yardım isteyebilirsiniz, çünkü her ne kadar kediniz uysal da olsa suyla karşılaşınca nasıl tepki vereceğini bilemeyebiliriz. Yıkamadan önce kedinizin rahat olması ve kendini güvende hissetmesi çok önemlidir. Yıkama işleminin tamamında ne yaparsa yapsın ses tonunuzun sakin ve sevecen olması kedinizi de sakinleştirmeye yardımcı olacaktır.


Kedinizi yıkarken kullanacağınız suyun sıcaklığı ne soğuk ne de sıcak olmalıdır. Soğuğa biraz daha yakın ılık bir su kullanmalısınız. Sürekli bir akan sudan ziyade küvette ya da içini yaklaşık 5 cm suyla doldurduğunuz kedinizin içinde rahat hareket edeceği kova vb. aletler de işinizi görecektir. Fakat kedilerin tepkileri farklı olabilmektedir. Eğer kedinizin kovanın ya da küvetin içindeki suyun içinde olmaktan hoşlanmadığını anladıysanız onu oradan sakince çıkarın ve rahat edebileceği, ayaklarının suda olmadığı bir ortam yaratıp bir de öyle deneyin.


Kedinizin tüylerini yavaşça okşayarak ıslatın suya alışması için ona zaman tanıyın. Şampuanlama aşamasında kediler için özel olarak üretilmiş olan ve ağır parfüm kokmayan şampuanlar tercih edin. Kedilerin derilerinin pH değeri insanlarınkinden farklı olduğu için insan şampuanlarını kullanmaktan kaçının. Elinizde kedi şampuanı yoksa bebek şampuanlarını da kullanabilirsiniz. Şampuanınız yoksa sadece su ile de yıkama işlemi yapabilirsiniz.


Şampuanlama aşamasında çok fazla şampuan kullanmamaya özen gösterin. Şampuanı ağız, göz, burun ve kulak içi bölgelerinden uzak tutmaya çalışın. Durulama işlemini üstün körü geçmeyin. İyice duruladığınızdan emin olun.

Yıkama sonrasında en önemli işlem kurutma işlemidir.


Kedilerin kılları çok ince ve sık olduklarından kurutma işlemleri zordur. Öncelikle yumuşak bir havluyla kedinizi kurulayın. Kulak içlerini de havluyla kuruladığınızdan emin olun. Kulak çubuğu gibi aletleri kedinizin kulağında ASLA kullanmayın. Kulak çubuğunu kedinizin kulağına sokamayın yalnızca havluyla kulak iç yüzünü nazikçe temizleyin.


Kurutma makinesi kullanabilirsiniz fakat kurutma makinelerinin çıkardığı yüksek ses sebebiyle çoğu kedi bu aletten korkmaktadır. Düşük ayarda çalıştırarak kedinizin tepkilerini gözlemleyin. Eğer kediniz korkarsa devam etmeyin. Devam ederseniz yıkanma işlemi hakkında üzerinde travmatik bir etki bırakabilirsiniz. Bunun yerine güzelce havluya sarıp kalorifer gibi sıcak tutacak şeylerin yanına koyabilirsiniz.

Kedi yıkamak sabır gerektiren bir iştir. Lütfen kedinizi yıkarken bu sabrı gösterin hiçbir şekilde onunla kavga etmeyin. Banyo işlemi boyunca ve sonrasında onu sevmeniz, ödüllendirmeniz ve ödül mamaları vermeniz kedinizi rahatlatacak, mutlu edecek ve yıkanma işlemini travma haline getirmesini engelleyecektir.


Sağlıcakla kalın..

281 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör