Kediler Sevgisini Nasıl Gösterir?


Genel olarak köpeklerin sevgisini ve bağlılığını nasıl kolay gösterdiklerini, kedilerin ise genelde mesafeli ve soğuk olduğunu, sadece kendi köşelerinde rahatsız edilmeden durmak istediklerini düşünürüz. Aslında kediler de sevgilerini çeşitli yollarla gösterirler. Kediler doğada hem av hem de avcı konumundadır, bu yüzden sürekli dikkatli olmaları gerekir. Sürekli tetikte olması gerekse bile yanınızda rahat bir şekilde uyuması sizinleyken güvende hissettiği anlamına gelir.Kedi mırlaması, kedilerin en yaygın olarak bilinen sevgilerini gösterme şeklidir. Bu ses, kediler nefes alıp verirken kedilerin ses tellerinin bulunduğu gırtlağın diyaframla beraber hızlı hareketi sonucu oluşur. Bilinenin aksine mırlama her zaman pozitif bir gösterge değildir. Kediler acı çekerken de mırlarlar. Okşandıkları zaman sevinçten mırlamaları bariz bir şekilde anlaşılabilir.


Kedinizin yerde yuvarlanıp size göbeğini göstermesi oldukça içten ve önemli bir pozitif davranıştır. Size tamamen güvendiği ve sizi gördüğüne sevindiğini belirtir ama bu hareketi yapması göbeğini okşamanız gerektiğini göstermez, hatta bunu yaparsanız hoşlanmayabilir. Yine de bu, kedilerimizin bize sevgisini gösterdiği en güzel anlardan birisi.


Tabii ki kedinizin sizinle zaman geçirmeyi istemesi de aranızdaki iletişimin pozitif yönde olduğunun bir göstergesi. Sizin olduğunuz yerde dolaşması, patilerini size temas ettirmesi ya da sadece sizin yanınızda uyuması da bunun örneklerinden.Kedinizin kafasını ve yanaklarını size sürtmesiyle kafasının üstünde ve yanaklarında bulunan, feromon üreten özel salgı bezleriyle sizi kendi alanına işaretler ve kedinize göre, ona ait olduğunuzu gösterir. Bunu yapmasının sebebi de size sevgi ve güven duyduğu içindir.


Kediler iyi anlaştıkları kedileri yalarlar, buna sevdikleri insanlar da dahil! Sizi temizlemesi /tımarlaması, kedilerimizin kendi kokusuyla bizim kokumuzu karıştırmasıyla kendi topluluğuna özgü bir koku karışımı çıkartıyor. Bu da kendi ailesini, kendi insanlarını tanımak ve tanıtmak için önemli ayrıca onları rahatlatan bir işlem.


Yapılan araştırmalar kedinizin size bakıp yavaşça göz kırpmasının aslında daha büyük anlamı olduğunu gösteriyor. Kedi - insan iletişiminde önemli olan bu harekete kedi öpücüğü deniliyor ve bu hareket kedinizin sizden hoşlandığının göstergelerinden birisi. Siz de kedinize aynı yavaş göz kırpma hareketini yaparak bu sevgi gösterisine karşılık verebilirsiniz. Ayrıca bu hareketin, oyun ve yemek sırasında köpeklerde; okşanma sırasında da atlarda ve ineklerde görülmesi pozitif, duygusal bir hareket olduğunu gösteriyor.
Kaynakça


http://bensalemveterinaryhospital.com/how-cats-show-affection/#:~:text=Purring%2C%20trills%2C%20mews%2C%20and,they%20are%20expressing%20their%20affection.


https://www.insider.com/cat-signs-of-affection-2018-8

404 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör