Kediler - köpekler üşür mü?

Güncelleme tarihi: Oca 26

Soğuk havalar sadece insanlar için değil, hayvanlar için de zorlu geçmektedir. Çoğumuz onların tüyleri sayesinde ısındıklarını düşünürüz. Sahiden böyle mi?Kedi ve köpekler sokaklarda yaşamaya alışkın hayvanlar gibi gözükseler de aslına bakarsak onlar da bizim gibi üşürler. Köylere ve kırsal kesimlere baktığımız zaman oralarda çok fazla kedilerin ve köpeklerin olduğunu görürüz. Onlar temelden soğuk havalara alışıklardır, onları kar yağarken bile dışarıda hava güzelcesine yürüyorken görebiliriz çünkü soğuk havalara dirençli bünyeye sahiptirler.


Evde beslediğimiz kedilerden ve köpeklerden daha sağlıklı ve dinç gözükürler ama bu demek olmuyor ki onlar üşümezler ve hasta olmazlar. Soğuk havalar yüzünden hayatını kaybedenlerin sayısı da azımsanamayacak kadar çoktur. Tüyleri onları bir dereceye kadar sıcak tutabilir ve tüylerin katmanlarına göre üşüme eşikleri değişebilir. Ayrıca kendilerini sıcak tutmalarını bir tek tüylerine bağlayamayız. Beslenme, yaşadıkları iklim şartları gibi faktörleri de dahil edebiliriz. Örneğin Norveç orman kedisi, Sibirya kedisi, Maine Coon ; Husky ve Newoundland köpek ırkı gibi kedi köpek ırklarının tüyleri daha sıkı ve kalındır çünkü soğuk havalarda yaşadıkları için adaptasyon göstermektedirler hatta sıcak havaları sevmezler.


Kedilere dokunduğumuz zaman vücutlarının sıcak olduğunu ve üşümediklerini düşünebiliriz fakat onların vücut sıcaklıkları biz insanlardan daha yüksektir. Kediler doğdukları zaman ısı reseptörleriyle dünyaya gelirler çünkü gözleri açık şekilde doğmazlar ve bu reseptörler sayesinde annelerinin sıcaklığını hissederek onun yanına giderler. Yavru büyüdükçe bu içgüdüsel hale gelir. Bu yüzdendir ki kediler sıcağı çok severler ama çok soğuk havalara maruz kaldıklarında vücut sıcaklıkarı düşebilir ve hipotermi geçirme riski yaşayabilirler. Peki dostlarımızın üşüdüklerini nasıl anlayabiliriz?


Köpeklerin üşüme belirtileri arasında titreme, uykulu görünme, yavaş nefes alıp verme, yavaş hareket etme, yuvarlak şekilde uyuma, burun kuruluğu gibi olguları sayabiliriz. Kedilerin üşüme belirtileri arasında titreme, sırtı kamburlaştırma, burun ve kulakların soğuk olması, sıcak yerlere gitme gibi olguları sayabiliriz. Onları sıcak tutmak zor değil. Nasıl mı?
Sokakta kalan hayvanlar için küçük kulübeler veya barınaklar yapmak, onların yiyecek ve su ihtiyaçlarını karşılamak daha iyi şartlarda yaşamlarına devam etmelerini ve üşümemelerini sağlayabilir. Ben dostlarımız için hemen hemen her mahalleye kedi köpek kulübeleri yapılması ve beslenmelerine özen gösterilmesi taraftarıyım. Yazımı Charlie Chaplin’in sözüyle bitirmek istiyorum: “Her kim aç bir hayvanı beslerse aynı zamanda ruhunu besler.”


477 görüntüleme0 yorum