Kediler - Köpekler Karanlıkta Görebilir Mi ?

En son güncellendiği tarih: Şub 17

Kediler Karanlıkta Görebilir Mi ?

Kedilerin doğada etçil (karnivor) sınıfında yer alan canlılardır. Etçillerin doğada yaşamlarını devam ettirebilmeleri için avlanmaları gerekir ve etçiller aynı zamanda doğadaki diğer etçiller tarafından av olarak görülebilirler. Kısaca kediler hem av hem de avcıdırlar.


Kediler hem gündüz aktif olan (gündüzcül) hem de gece aktif olan (gececil) canlılardır. Kedilerin iyi bir avcı olması ve gece de avlanabilmesi kedilere evrimsel süreçte çeşitli adaptasyonlar kazandırmıştır. Bunlardan biri de kedilerin gece görüşüne sahip olabilmesidir. Böylece hem daha iyi avlanır hem de avcılardan kolayca kaçabilmektedirler.


Kediler Karanlıkta Nasıl Görür ?

Kedilerin flaşlı fotoğrafı çekildiğinde ya da karanlık ortamlarda gözlerinin yeşil renkte parladığını daha önce fark ettiniz mi ?


Kedilerde gözün parlamasının sebebi, kedilerin göz yuvarlağının arka (kaudal) duvarındaki retina tabakasının arkasında bulunan 'Tapetum lucidum' dur. Latincede Tapetum lucidum 'Parlak Tabaka' anlamına gelmektedir. Tapetum lucidum 'Gece Görüşü' dediğimiz az ışığın bulunduğu ortamlarda (karanlıkta) görmeyi sağlar. Göze gelen ışık, göz bebeğinden geçerek parlak tabakaya ulaşır ve parlak tabaka bir fotoğraf makinesi gibi kontrast ayarı yapar, böylece az ışıktan maksimum görüş oluşturulmaya çalışılır. Ancak gece görüşü ışığın hiç olmadığı ortamlarda gerçekleşmez. Çünkü bu olay, az miktarda ışık bulunan karanlık diye adlandırdığımız ortamlarda, göze gelen ışığın göz bebeğinden geçip parlak tabakaya ulaştığında gelen ışığın yansıtılarak retinaya daha fazla yayılması, böylece daha fazla kontrast sağlayarak karanlıkta görmeyi sağlamasına dayanır.
Köpekler Gece Görür mü ? Gece Görüşü Sadece Köpekler ve Kedilerde mi Var?


Köpeklerde de kedilerdeki gibi tapetum lucidum tabakası bulunur ve bu sayade köpekler karanlıkta görebilir ancak köpeklerin gece görüşleri kediler kadar gelişmiş değildir. Çünkü köpeklerin evcilleştirilmesi kedilerden daha önceye dayanır. Evcilleştirme ile birlikte avcılık özelliklerinin bir kısmını kaybetmeye başlamış ve kazandıkları adaptasyonlar körelmeye başlamıştır.

Gece görüşü yaşama şansını arttıran duyusal bir adaptasyondur, dolayısıyla çoğu gececil, etçil hayvanda bulunabilir. Sadece etçillerde değil atlarda, koyunlarda, keçilerde ve sığırlarda da bulunur. Bunun yanında ışığın az miktarda ulaştığı denizin derinliklerinde bulunan canlılar ve bazı örümcek türleri de kediler gibi az ışıkta görmeye adapte olmuştur.


(Fotoğraf için Vet Sözlük yazarlarına ve onların sevimli dostlarına teşekkür ederim.)

165 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör