Kediler için Ev Yapımı Mamalar

Kedilere zararlı olan yiyecekleri ‘Kedilere Verilmemesi Gereken Yiyecekler Nelerdir?’ adlı yazımızda konuşmuştuk. Bu yazımızda ise siz değerli okuyucularımızın isteği üzerine hazır mama dışında kedilere verilebilecek besinlerden bahsedeceğiz.


Yazıya başlamadan önce, bu yazının sadece konuyla alakalı genel bilgi sahibi olunması için yazdıldığını, kediniz için gerekli en sağlıklı ve doğru bilgiyi veteriner hekiminizden öğrenebileceğinizi unutmayınız!


Evimizde ya da sokakta beslediğimiz dostlarımıza genelde, bütçeye uygun ve ulaşması kolay olduğu için, kuru mama veya evden artık yiyecekler verilir. Kuru mamaların besleyici nitelikte olanlarını kullanmak önemlidir, diğer tarafta evden artan yiyeceklerin verilmesi her zaman doğru değildir. Biz insanların sindirim sistemi ve besin değeri ihtiyacı, kedilerinkiyle bir değildir. Genel hatlarıyla kedilerin besinlerinde dikkat edilmesi gerekenleri inceleyelim:

Kediler etobur hayvanlardır, protein ihtiyaçları köpeklere kıyasla fazladır. Dolayısıyla öğünlerinin çoğunda kırmızı veya beyaz et tüketirler. Bunun dışında, etin yanında az miktarda bitkisel ürün de yiyebilmektedirler. Kedilerin yiyebildiği bitkisel besinler aşağıdaki gibidir:


— Kuşkonmaz,

— Taze Fasulye,

— Mısır,

— Patates,

— Kabak,

— Pancar,

— Havuç,

— Brokoli,

— Ispanak,

— Zeytin,

— Kavun,

— Kestane,

— Yer Fıstığı,

— Makarna,

— Pirinç,

— Buğday, mısır, karabuğday ekmeği gibi çeşitli ekmekler


Kediler için zararlı olan besinlerin listesine buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz!Kediler için yapılabilecek en kolay ve çeşitli içerikli ev yapımı mama, et veya kemik suyunda haşlanmış sebze olabilir. Kabukları doğranmış patates, havuç, kabak, taze fasulye, brokoli ve biraz da pirinci et veya kemik suyuyla yumuşayana kadar haşlayıp soğuduğunda kedinize verebilirsiniz. Kırmızı et veya tavuk eti kullandıysanız, haşladıktan sonra etleri lime lime ederek yemelerini kolaylaştırabilirsiniz. Kemik kullandıysanız, kemiği yemeyeceklerinden dolayı, yemeğin içinden almanız mantıklı olacaktır.


Yine bir diğer yapımı kolay mama, tavuk veya et suyuna taze fasulye. Bir önceki mama gibi, buna da havuç, kabak, patates gibi sebzelerden ekleyebilirsiniz. Pirinç veya kuru ekmek kullanabilirsiniz. Etleri lime lime etmeyi ve sebzelerin kabuklarını soymayı unutmayınız.


Kediler ıspanak da yer. Kıyma, ıspanak ve pirinç üçlüsü, bizim soframıza tanıdıktır, bunun yağsız, salçasız, soğansız ve baharatsızını evdeki patili dostlarımıza yapabiliriz. Dana kıyma, pirinç ve bunların yarısı kadar ıspanak yeterli olacaktır. Ispanak ve pirinci aynı tencerede kaynatabilirsiniz, ıspanaklar hafif diri kalabilir. Eğer çiğ besleme tercih diyorsanız kıymayı çiğ olarak ekleyebilirsiniz, ancak burada dikkat edilmesi gereken bir nokta var; etin alındığı kaynağın güvenilir olduğunu biliyorsanız çiğ kıyma vermelisiniz. Hastalık ve parazit bakımından veteriner hekimlerce muayene edilmiş, soğuk zincirde muhafaza edilmiş sağlıklı etler, burada bahsettiğimiz güvenilir etlerdir. Kedilerin her ne kadar vahşi yaşamdaki ataları çiğ et tüketse de günümüzde aldığımız etin güvenilir olup olmadığını bilmek, ev yaşamına uyum sağlamış olan kedilerimizin sağlığı için çok önemlidir.


Daha pek çok ev yapımı mama tarifi mevcut, ancak temelde öğünler et ağırlıklı olmalı, çeşit olması amacıyla sebzeler ve tahıllar eklenebilmekte. Sebzelerin kabuklarının tamamen soyulduğundan emin olun. Bu mamaları, soğuduktan sonra iyice karıştırın. Blenderdan geçirip püre haline geçirebilirsiniz.


Kediler ciğere bayılırlar. Çiğ ya da pişmiş olarak verebilirsiniz, ancak öğünlerinde sürekli ve bol miktarda ciğer olması A vitamini birikimine sebep olabilir. Her şeyin fazlası bir tek biz insanlar için değil, patili dostlarımız için de zarar. Yine, ciğer çiğ olarak verilecekse güvenilir bir kaynaktan sağlanması gerekmektedir.


Kedilerin sevdiği bir diğer besin de herkesin bildiği gibi balık. Balığı da tercihinize göre ekleyeceğiniz diğer sebzelerde haşlayabilirsiniz. Patili dostumuza taze balık verirken dikkat edilmesi gereken en önemli şey kılçıklarının tamamen temizlenmesidir. Kılçıklar, kedilerin boğazına ya da sindirim kanalındaki organlara batabilir, zarar verebilir. Bu yüzden haşlama işleminden sonra kılçıklar güzelce temizlenmelidir.


!!! Bazı besinler kedilerde alerji yapabilir (tavuk eti) ve ev yapımı mamalar yumuşak yapılı oldukları için dişlerde parçaların birikmesine sebep olabilir. Bu yüzden yumuşak yapılı mamaların sürekli olarak verilmesi tavsiye edilmemektedir. Genel bağlamda çoğu veteriner hekim, öğünlerde kuru mamanın tercih edilmesinden yanadır. Ev yapımı mamalar, kedinin alması gereken esansiyel aminoasitlerce eksik olabileceğinden hekimler, yaş mamalar gibi, bu mamaların da sürekli verilmemesini tavsiye etmektedir. Kedinizin hangi mamaları ve besinleri tüketmesi gerektiğini, ne kadar ölçülerde ne sıklıkla alması gerektiğini öğrenmek için muhakkak veteriner hekiminize danışınız!

Son olarak değineceğimiz bir konu var; kedilerin ot yemesi. Kedinize bahçeli bir evde ya da bitkilerin bulunduğu bir evde bakıyorsanız arada bir onları ısırıp çiğnediğine şahit olabilirsiniz. Genellikle çimen olan bu ot, onların açlıklarından yedikleri bir şey değildir, midelerini rahatlatmak için yutarlar. Kendilerini temizlerken yuttukları tüyleri kusarak çıkarmak için bir parça çimen yutarlar. Bu durumun açlıkla bir alakası yoktur. Kedilerin, yuttukları tüyleri sindirim sisteminden çıkarmaları için bir-iki yol mevcut; bunlardan biri ot yiyerek kusmak, diğeri de malttır. ‘Kedilerde Malt Kullanımı’ yazısında bu konu daha detaylı ele alınmıştır, yazıya ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz!


(Bu yazı gözlem ve tecrübelerin aktarıldığı bir blog yazısıdır. Daha profesyonel bilgiler için veteriner hekiminize danışınız.)