Kedi Tuvaletleri

Kedi kumu seçimi kadar kedi kum kabı ya da bir diğer deyişle kedi tuvaletlerinin seçimi de çok önemlidir. Kedi tuvaletleri de kedimizin kumunu kullanıp tuvaletini evin herhangi bir yerine değil de kabına yapmasını sağlayan önemli faktörlerden biridir.


Peki kum kabı seçerken nelere dikkat etmeliyiz, en doğru kedi tuvaletini nasıl seçeriz gelin birlikte inceleyelim.


Boyutu


Kedi tuvaletlerinin kedimiz için uygun boyutlarda olması oldukça önemlidir. Kediler tuvaletleri içerisinde rahatça hareket edebilmeli, kumu rahatça eşebilmelidir. Eğer yeteri kadar büyük olmazsa bu eşeleme hareketini rahatça yapamaz ya da rahatça gezinemediğinden kendini huzursuz hisseder ve bu da kabı kullanmamasına neden olabilir.


Dayanıklılığı


Kum kabı dayanıklı olmalıdır. Kedimiz tuvaletini yaparken ve yaptıktan sonra eşeleme hareketiyle kumları kullanır bu esnada tırnaklarıyla kabı çizer. Kabın bunlara dayanıklı olması önemlidir. Derin çizikler sonucunda ortamda bakteriler ürer. Kabın temizliği yapılmadığı müddetçe üreyen bu bakteriler kedinizin sağlığını riske atar.


Temizliği


Kum kabımız her zaman temiz olmalıdır. Her gün içerisindeki kumu temizlemeliyiz. 15 günde bir ya da ayda bir içerisindeki kum -kullandığımız kum çeşidine göre bu gün uzunlukları farklılık gösterebilmektedir- tamamen değiştirilip kum kabının malzemesine göre onunla kimyasal bir reaksiyon vermeyecek uygun bir temizlik malzemesiyle iyice temizlenip dezenfeksiyonunun sağlanması gerekmektedir. Daha sonrasında güzelce kurulanıp kullanılmalıdır.

Burada tuvalet kabı hazırlanırken kullanılan materyaller önemlidir. Belirttiğimiz gibi oluşan çizikler ve oralarda üreyen bakterilerin dezenfeksiyonu için temizlik önemli bir adımdır. Bakterileri engellemek adına piyasada antibakteriyel plastiklerden üretilen kedi tuvaletlerin göz atabilirsiniz. Bir diğeri de kullanılan malzemelerin temizliği kolay hale getirebilmesi gerekmektedir. Yani topaklaşan kumları, dışkıları üzerine yapıştırmamalı kolayca temizlenebilir olmalıdır.


Çeşitleri


Piyasada pek çok renkte ve seçenekte kum tuvaleti çeşidi mevcuttur. Açık, yarı açık, kapalı, elekli otomatik vb. pek çok kedi tuvaleti çeşitleri arasından kedimiz ve kendimiz için en doğru olan kedi tuvaletini seçmemiz gerekmektedir. Her ne kadar biz hayvan sahiplerinin beğendiği, estetik zevklerle seçtiği güzel kedi tuvaletlerini kedimiz beğenmeyebilir ve kullanmayabilir. Bunun nedeni kum çeşitleri gibi tuvaletlerini de kendilerinin seçmesinden kaynaklanır.


Kapalı kedi tuvaletleri


Kedi sahipleri tarafından özellikle etrafa kum sıçratmaması sebebiyle en çok tercih edilen kedi tuvaletlerindendir. Piyasada uygun fiyatlı pek çok alternatifi bulunan bu tuvaletleri almadan önce aramamız gereken birkaç özelliğe sahip olması gerekmektir.


Kapalı kedi tuvaletlerinin kapıları kolay açılıp kapanabilir olmalıdır. Örneğin kediniz tuvaletin içine girdi ve daha sonra kapı açılamadığı için dışarı çıkamazsa bu onda orada kapana kısılmış hissiyatı yaratabileceğinden bir daha orayı kullanmayı tercih etmemesine sebebiyet verir. Bazı durumlarda kapının açılıp kapanabilme özelliğinden bağımsız şekilde kediler bu kapana kısılmış, sıkıştırılmışlık hissiyatından ötürü bu tuvaleti tercih etmeyebilirler.


Bir diğer arayacağımız özellikse filtrelere sahip olmasıdır. Bilindiği üzere çoğu kedi kumu tozutmaya meyillidir. Kedimiz tuvaletini her kullandığında bir miktar tozu havaya kaldırır. Kapalı kedi tuvaletlerinde bu tozlar içeride hapsolduğundan kedimizin solunum sisteminde sorunlar oluşturabilir. Filtre bu tozun ortamda hapsolmamasına olanak sağlar ve aynı zamanda kötü kokuyu içeride hapsederek dışarıya kötü kokuyu da ulaştırmaz.


Eğer kedinizin herhangi bir solunum yolu sıkıntısı olduğunu biliyorsanız kapalı kedi tuvaletlerini tercih etmenizi önermeyiz.


En çok tercih edilme sebeplerinden birisi kumun dışarıya sıçramamasını sağlamasıdır. Kapalı olmasından dolayı etrafa kum dağılmaz. Fakat yine de kediniz tuvaletten çıkarken patilerine kum yapışmışsa bu kumları dışarıya taşır. Bunun için kedi tuvalet paspaslarından yararlanabilir ve kumun etrafa yayılmasını minimuma indirebilirsiniz.


Kapalı tuvaletlerinin üst kısımlarının rahatlıkla açılabilmesi de oldukça önemlidir. Rahat açılamayan, takılıp çıkarılması problemli olan kapların temizliği sıkıntılıdır. Çünkü tuvaletlerin her gün temizlenmeleri gerekmektedir fakat sorunlu bir tuvaleti temizlemek daha da uğraştırıcı olduğundan bu işi ertelememize sebebiyet verebilir ki bu da kedimizin sağlığı açısından zararlara yol açabilir.


Açık kedi tuvaletleri


Açık kedi tuvaletleri kedilerin sıklıkla tercih ettiği tuvaletlerdendir. Hayvan sahipleri tarafından etrafa fazla kum yaydığı için fazla tercih edilmez. Burada kabın kenar yükseklikleri doğru ölçülerde alınırsa kumun yayıması minimuma indirilebilir.


İdeal yükseklik 12-18 cm arasındadır. Eğer kediniz kumları fazlaca eşeleyen ve etrafa dağıtan bir kediyse daha yüksek olan 20-30 cm’lik kenarlara sahip açık tuvaletleri tercih edebilirsiniz.


Kediniz daha yavruysa tuvalete giriş çıkışını kolaylaştırmak amacıyla bu yüksekliği 7-12 cm tercih etmeniz önerilir.


Açık kedi tuvaletlerinin üstünde açık olduğundan tozları hapsetmez. Astımlı kedilerde rahatlıkla tercih edilebilecek bir tuvalet türüdür.


Eğer kediniz açık tuvaleti kullanmıyorsa mahremiyetine çok daha önem veriyor, tuvaletini yaparken kimse tarafından görülüp rahatsız edilmek istemiyor olabilir. Bunun için tuvaletin konumunu değiştirebilir ya da maddi imkanlarınız el veriyorsa kapalı kedi tuvaletlerini de deneyip hangisini sevdiğine karar verebilirsiniz.


Yarı açık kedi tuvaletleri


Açık kedi tuvaletleriyle aynı mantığa sahip bu kedi tuvaletlerinde kedinin giriş yapacağı kenar yüksekliği, diğer kenar yüksekliklerine oranla daha alçaktır. Diğer 3 kenarın daha yüksek olması sebebiyle de kumun etrafa yayılması minimuma indirilmeye çalışılmıştır. Kısa kenar tarafına kedi tuvalet paspası koyarak kum yayılmasını daha aza indirmeniz mümkün olacaktır.


Elekli kedi tuvaletleri


Elekli kedi tuvaletlerinin piyasada açık ve kapalı olmak üzere çeşitleri mevcuttur. Bu kapları alacağımız zaman da kapalı ya da açık tercih edeceksek normal kaplı ya da açık tuvalet koşullarını gözetmemiz gerekir.


Elekli kedi tuvaletleri temizlik bakımından daha konforludur. Elekli küreğe ihtiyaç duymaksızın bir temizlik sağlayan bu tuvaletleri özellikle pellet ve topaklanabilir kum kullanan kedi sahiplerine öneriyoruz.


Elekli kedi tuvaleti temizliği için buraya tıklayınız!


Otomatik kedi tuvaletleri


Bu tarz tuvaletler her bütçeye uygun değildir. Şu anki piyasaya bakılacak olursa otomatik kedi tuvaletleri yüksek meblağlara satılmaktadır.


Otomatik kedi tuvaletleri klozet gibi çalışır. Elektriklidirler. Yıkanabilir kedi kumu kullanılmaktadır. Üzerlerinde bulunan bir bölmeye su konulur. Kediniz idrarını yaptığında, alt bölmelerinde bulunan granüllerden aşağıya giderek uzaklaştırılır. Dışkılarıysa otomatik olan elekli kürek sayesinde atık haznesine atılır. İçerisindeki su sistemleri sayesinde de kap temizlenir. Düzenli temizlik olduğu için de koku problemi yaşanmaz.


Temizlik açısından kedi sahipleri tarafından tercih edilse bile kediler makinenin sesinden ya da ani çalışan otomatik temizleme küreğinden korktukları için genellikle bu tarz tuvaletleri tercih etmezler.


**Bizim önerimiz kedi tuvaletlerinin hayvan sahipleri tarafından günü gününe temizlenmesidir. Çünkü bu sayede her gün hayvanımızın dışkısını görmüş ve bir nevi muayene etmiş oluruz. Hayvan dışkısına bakarak pek çok hastalığın saptanması mümkündür. Düzenli temizleme sayesinde hayvanımızın anomali bir şekilde dışkıladığını saptayıp herhangi bir sıkıntısı hastalığı varsa erkenden veteriner hekimimize danışıp teşhise gitmek mümkün olur. Bu yüzden temizlik açısından ne kadar cazip olsa da otomatik kedi tuvaletlerini önermemekteyiz.


Konumu


Kedi tuvaletlerinin çeşitleri kadar konumu da oldukça önemlidir. Kediler mahremiyetlerine önem veren canlılardır. Bu nedenle tuvaletlerini yaparken göz önünde bulunmaktan hoşlanmazlar. Tuvaleti konumlandırırken sürekli girip çıktığınız odaları tercih etmemelisiniz. Kendini rahat hissettiği, gürültüden uzak sessiz bir yere konumlandırabilirsiniz.