Kedi tırmalaması ile kuduz bulaşır mı?

Kediler kuduz bulaştırır mı? Kedi tırmalaması kuduz aşısı gerektirir mi? Kuduza yakalandığımız nasıl anlaşılır? Kediler kuduz olur mu?


Bu sorular aklınızı meşgul etmesin diye bu yazımızda sizlerle kuduz hastalığı ve bu hastalığın kedilerde varlığı hakkında konuşacağız.


Kuduz; az bilinen adıyla Rabies; Lyssavirusların sebep olduğu bir viral hastalıktır. Bazılarımız kuduz hastalığını sadece köpeklere mahsus sanabilirken, bazılarımız da genel olarak sokak hayvanlarında bu hastalığın olabilme imkanını varsaymaktadır. Halbuki ikisi de doğru değil.

Kuduz; köpekler, kediler, sokak hayvanları da dahil olmak üzere yabani hayvanlarda da görülen bir viral hastalıktır.

Çeşitli coğrafyalara göre bu hastalığın kaynak hayvanları çeşitlilik göstermektedir.

Yaşadığımız ülkemizin coğrafi sınırları içerisinde kuduz rezervuar hayvanları kurtlar ve köpeklerdir. Ancak Güney Amerika’da yarasalar, ABD’ de tilki ve kokarca gibi canlılar da bu virüsü taşımaktadırlar.


Kuduz virüsü enfekte hayvanların salyası ile bulaşmaktadır. Özellikle ısırma vakaları bulaşma açısından büyük bir risktir. Bu genel bilgileri sizlere sunduğumuza göre gelelim aklımıza takılan birkaç konuya;


Kediler de kuduz olabilirler.

Kuduz bir hayvan tarafından hastalık kapmak, o hayvanın sizi ısırmasıyla ya da sizin o hayvanın tükürüğü ile temas etmeniz gerekir. Ancak nadir bir ihtimal olarak görülen ve önemsenmeyen ihtimalleri de hatırlatmakta fayda var. Kedi ya da köpek farketmez; tırmalama sonucu hafif ya da derin kanlı çizikler için de mutlaka en yakın sağlık ocağına ilk müdahale amacıyla başvurmanızı, sonra da hekiminize danışmanızı tavsiye ederiz. Kuduz ile enfekte olmuş hayvanlar, patilerini ve tırnaklarını yalayabileceğinden; tırmalama esnasında size patileriyle ve tırnaklarıyla da hastalığı bulaştırma ihtimalleri çok az da olsa bulunmaktadır. Dolayısıyla evet, eğer kedinin kuduz olduğundan eminseniz; kedi tırmalaması sonucu size de kuduz hastalığı bulaşabilir.


Peki sizi tırmalayan kedinin kuduz olup olmadığını nasıl anlarsınız?

Maalesef bunu dışarıdan gözlemlemek pek mümkün değil. Literatüre göre şüpheli durumlarda sizi zedeleyen ve bulaştırma ihtimali söz konusu olan hayvanlar on gün süren bir karantina kapsamına alınmaktadır. Çünkü hayvanda ‘’saldırganlık, felç, suya hassasiyet, uykusuzluk vb.’’ gibi bir çok belirti hastalığın ilerleyen aşamalarında gözlemlenmektedir. Genellikle de bu durumda aşılamalar yapılır. Yani sizi tırmalayan kedi kuduz ise, sizi tırmaladığında çok tatlı ve sakin gözükse bile ertesi gün enfekte olan kedide nörolojik travmalar, agresyonlar başlayabilir.

En iyisi sağlık konularında risk almayıp tedbir almaya başlamaktır.


Eğer kuduz olduğunuzdan şüpheleniyorsanız; bilmenizi isteriz ki kuduzun insandaki belirtileri, kaşınma, bölgede yanma ve ağrı gözlemlenmesidir.

İlerleyen aşamalarda gırtlak ve yutak spazmları oluşur; suya, ışığa karşı bir hassasiyet – öfke, aşırı tükürük salgısı gözlemlenir. Ancak bu ileri aşama belirtilerin sizde oluşabilmesi için, kuduza sebebiyet veren virüsün vücudunuzda 3 ay kadar bulunması ve sizi enfekte etmeye devam etmesi gerekmektedir. Yani herhangi bir kuduz şüpheli hayvan saldırganlığından sonra ilk işiniz önlem almak olduğunda, bunları düşünmenize bile gerek yok.


Şüpheli bir kedi, bir köpek tarafından ısırıldığınızda ya da tırmalandığınızda; hiçbir şekilde yarayı kapatmayın! Dikiş attırmayın! Bu yöntemler virüsün lehinedir, daha kolay enfekte etmesini sağlar. Yarayı ılık ve sabunlu su ile yıkayın ve alkol veya iyotlu dezenfektanla muamele edin. Kuduz şüpheli yaralanmalarda, asla yaranızı sarmayın, kapatmayın.sokakta yaşayan herhangi bir kedi veya bir köpek tarafından tırmalandığınızda, ısırıldığınızda, o hayvanı karantinaya alıp gözlemleme şansınızın olmadığını varsayarak, kendinizi kuduz şüpheli olarak görmek sağlık için en ideal olanıdır. Bu düşünceyle yola çıkarsak da, tanımadığımız bir sokak kedisinin derin ve kanatıcı etkideki tırmalamaları için kendinizi kuduz şüpheli olarak görmek ve en yakın sağlık ocağına ilk müdahale için başvurmak yararınızadır.

Yara temizleme ve dezenfekte etme işlemleri sonrasında genellikle hekim kontrolünde toplamda üç doz olacak şekilde aşılama yapılmaktadır.


Evlerimizde bize eşlik eden kedilerimizden ve köpeklerimizden, kuduz aşısını esirgemeyelim. Veteriner hekiminizin kontrolü dahilinde mutlaka aşılamaları yapalım. Hem toplum sağlığı, hem de sizin ve hayvanlarınızın sağlığı için aşı; koruyucu bir silahtır. Unutmayın, Kuduz ihbarı mecburi ve zoonoz (hayvanlardan insanlara bulaşan) bir hastalıktır.


Sağlıkla kalın, sağlığınız için risk almayın…

1,008 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör