Kedi sahiplenme

Güncelleme tarihi: Oca 26

Nasıl kedi sahiplenirim? Kedi sahiplenme yöntemleri nelerdir? Kedi nasıl eve alıştırılır? Ücretsiz kedi sahiplenme - ücretli kedi sahiplenme konularına değindik.


Günümüzde hayvanlarla kurduğumuz dostluk bağının artması ve hayvan bakımıyla ilgili hizmetlerin yaygınlaşması sahiplenme oranlarını da yükseltmiş durumda. Siz de bir kedi sahiplenmek istiyor ancak bir türlü cesaret edemiyor musunuz, gelin hep beraber kafanızdaki sorulara cevap verelim.


1. Kedi nasıl sahiplenilir ?


Öncelikle kedi bakmanın inceliklerini bilmek durumundasınız , bir kedinin 2 ayda bir düzenli iç-dış antiparaziter uygulamaları ve yıllık aşı programları vardır , hem de onun ve sizin iyiliğiniz için 1 yaşına geldiğinde veteriner hekiminize danışarak kısırlaştırma işlemini uygulamayı tercih edebilirsiniz. Kediler kuru ve yaş mama tüketir, kullandığınız mamanın kalitesi onun sağlığını ve mutluluğunu doğrudan etkiler . Kediler reflektif olarak kuma dışkılarını yaparlar. Sağlıklı ve biraz alışkanlık kazandırılmış her kedi böyle yapacaktır. Elbette bütün bunların maddi manevi zorlukları var ancak ömrü boyunca hayatını sizinle paylaşacak patili dostunuz için buna değer diye düşünüyorsanız; haydi başlayalım.


A. Ücretsiz sahiplendirme nedir , nasıl ulaşabilirim?


Ücretsiz sahiplendirme sokakta bulunan , terk edilmiş , eski sahibinin imkansızlıkları yüzünden vs. bir yuvası olmayan kediler için yapılmaktadır. Satın almanın vicdani ve toplum sağlığı boyutu günümüzde sıklıkla eleştirildiği için günümüzde daha çok kedi ücretsiz bir biçimde yuva sahibi olmaktadır, ücretsiz sahiplendirme yapan insanlar bir ilan açıp bunu sosyal medya ve web sitelerinde paylaşmaktadır , sizle görüşüp durumunuzu ve konumunuzu uygun bulursa bir sahiplenme sözleşmesi ile size dostunuzu teslim ederler. Sözleşmenin tam bir yasal dayanağı maalesef yoktur ve malı kasten kaybetme benzeri bir hukuki bir prosedür uygulanır. Yine de belgeyi iyi okumalı ve siz de sahiplendiren kişiden bilgilerini iyi bir şekilde almalısınız, bir sorun çıkarsa ona ulaşmalısınız.


Ücretsiz sahiplendirme ilanı bulabileceğim bazı siteler:


petlebi.com; çoğunlukla güvenilir ama yine de el altından ücret isteyenleri siteye şikayet edebilirsiniz.


petarkadas.com; pek bilgimin olmadığı ama özellikle Ankara ve İzmir için aktif olan bir site.