Kedi Kumu Seçimi

Piyasada pek çok kedi kumu çeşitli ve markası mevcuttur. Bunların arasından sıyrılıp kedimiz için en doğru kumu bulmamız onun ve bizlerin sağlığı açısından oldukça önemlidir.


Kedimiz İçin En Doğru Kedi Kumunu Nasıl Seçmeliyiz?


Kedi kumlarında aranması gereken en önemli özelliklerden birisi emici olmasıdır. Emiciliği yüksek olan kumlar kokuyu daha iyi içine hapseder, temizlenmesi daha kolay olur ve kullanma süresine olumlu yönde etki eden önemli bir faktördür.


Kedinin ayaklarına ve diğer yerlerine yapışmaması da önemlidir. Çoğu kum çeşitinde ister istemez bir yapışma söz konusudur. Bu yapışmalar çok fazla olduğu zaman kum kabından dışarıya, evin içerisine kum taşıma fazla olacaktır. Aynı zamanda pati aralarında kalan kumlar yalanma hareketi esnasında yutulacağından dolayı sağlık sorunlarına yol açabilmektedir.


Çok fazla kimyasal madde içeren kumlar tercih edilmemelidir. Özellikle de ağır kokular içeren parfümlü kumlar kediler tarafından sıklıkça reddedilebilen kumlardır çünkü kedilerin koku duyuları çok hassastır. Reddedilmese bile kumlardaki koku tanelerinin hazırlanış aşaması fazlaca kimyasal olduğu için kedilerin solunum sistemi açısından sağlık sorunlarına yol açabilmektedir.


Solunum sistemini etkileyen bir diğer faktör ise kumun tozutmasıdır. Kumlar hangi çeşit olursa olsun bir miktar tozutma yaparlar. Bu normaldir. Piyasada bunun için tozsuz kedi kumları ya da az tozutan kedi kumları bulmak mümkündür. Tozun az olması önemlidir çünkü kediniz tuvaletini kullanırken yapacağı eşeleme hareketleri sonucunda da bir toz havaya kalkacaktır. Bu tozu soluması onun için sağlıksız bir durumdur. Hatta bazı kedilerin bu tozlara alerjik reaksiyon gösterebileceği ve bunların sonucunda da astım hastalığını tetikleyebileceği unutulmamalıdır.


Hayvan sahipleri tarafından kullanılan ve sıklıkla tercih edilen kumları, bunların kullanımlarını ve temizlenmelerini inceleyelim:


Topaklanmayan Kedi Kumu


Topaklanmayan kumlar genellikle tercih edilmeyen bir kum türüdür. Topaklanmayan kumların emiş gücü genellikle yeterli değildir. Bu yüzden koku problemleri meydana gelebilir. Temizl