Kedi Kumu Seçimi

Piyasada pek çok kedi kumu çeşitli ve markası mevcuttur. Bunların arasından sıyrılıp kedimiz için en doğru kumu bulmamız onun ve bizlerin sağlığı açısından oldukça önemlidir.


Kedimiz İçin En Doğru Kedi Kumunu Nasıl Seçmeliyiz?


Kedi kumlarında aranması gereken en önemli özelliklerden birisi emici olmasıdır. Emiciliği yüksek olan kumlar kokuyu daha iyi içine hapseder, temizlenmesi daha kolay olur ve kullanma süresine olumlu yönde etki eden önemli bir faktördür.


Kedinin ayaklarına ve diğer yerlerine yapışmaması da önemlidir. Çoğu kum çeşitinde ister istemez bir yapışma söz konusudur. Bu yapışmalar çok fazla olduğu zaman kum kabından dışarıya, evin içerisine kum taşıma fazla olacaktır. Aynı zamanda pati aralarında kalan kumlar yalanma hareketi esnasında yutulacağından dolayı sağlık sorunlarına yol açabilmektedir.


Çok fazla kimyasal madde içeren kumlar tercih edilmemelidir. Özellikle de ağır kokular içeren parfümlü kumlar kediler tarafından sıklıkça reddedilebilen kumlardır çünkü kedilerin koku duyuları çok hassastır. Reddedilmese bile kumlardaki koku tanelerinin hazırlanış aşaması fazlaca kimyasal olduğu için kedilerin solunum sistemi açısından sağlık sorunlarına yol açabilmektedir.


Solunum sistemini etkileyen bir diğer faktör ise kumun tozutmasıdır. Kumlar hangi çeşit olursa olsun bir miktar tozutma yaparlar. Bu normaldir. Piyasada bunun için tozsuz kedi kumları ya da az tozutan kedi kumları bulmak mümkündür. Tozun az olması önemlidir çünkü kediniz tuvaletini kullanırken yapacağı eşeleme hareketleri sonucunda da bir toz havaya kalkacaktır. Bu tozu soluması onun için sağlıksız bir durumdur. Hatta bazı kedilerin bu tozlara alerjik reaksiyon gösterebileceği ve bunların sonucunda da astım hastalığını tetikleyebileceği unutulmamalıdır.


Hayvan sahipleri tarafından kullanılan ve sıklıkla tercih edilen kumları, bunların kullanımlarını ve temizlenmelerini inceleyelim:


Topaklanmayan Kedi Kumu


Topaklanmayan kumlar genellikle tercih edilmeyen bir kum türüdür. Topaklanmayan kumların emiş gücü genellikle yeterli değildir. Bu yüzden koku problemleri meydana gelebilir. Temizlenmesi topaklanmadığı için zordur. Temizlik aşamasında kum kabında bulunan bütün kumun dökülüp yenilenmesi gerekmektedir. Bu nedenle pek ekonomik bir kum değildir.


Diatomit ve Sepiyolit Kumlar


Sıvı emme özelliği yüksek olan bu kumlar bu özelliğinden dolayı uzun süreli kullanıma uygun kumlardır. Fakat dezavantajları çok fazladır. Öncelikle fazlaca tozutan bu kumlar topaklanmamaları sebebiyle zor temizlenirler. Temizlerken aynı topaklanmayan normal kumlar gibi bütün kumun yenilenmesi gerekmektedir. Bir diğer dezavantajı ise kum tanelerinin boyutlarının büyük olmasıdır.


** Kediler genellikle büyük taneli kedi kumları kullanmayı tercih etmezler. Büyük taneler her ne kadar pati aralarına küçük tanelere göre daha az yapışıp hayvan sahipleri tarafından tercih edilse de kediler büyük tanelerin verdiği hissiyattan hoşlanmazlar. Ayrıca büyük taneli kumlar hazırlanırken kum tanelerinin kesimi düzenli olarak gerçekleştirilmediğinden ötürü büyük taneli kumların kenarları keskin kalır bu da eşeleme hareketi sırasında patilerde çiziklere ve kesiklere sebebiyet verebilir.


Büyük olmaları kesinlikle patilere veya diğer uzuvlara yapışmayacağı anlamına gelmez. Eğer yapışır ve yalanma sırasında yutulursa ciddi sindirim sistemi problemlerine yol açabilir.


Ayrıca büyük kum taneleri emiş gücü bakımından küçüklere nazaran daha zayıftır. İdrar ve dışkıyı yeteri kadar ememezler, kokuyu istenilen gibi absorbe edemezler.


Eğer küçük, ince taneli kumların etrafa yayılmasından şikayetçiyseniz elekli kedi tuvalet önü paspaslarından kullanarak bu sorunu minimalize edebilirsiniz.


Sepiyolit kumlar, diatomik kumlara göre daha emici ve koku tutucudur fakat diğer özellikleri benzerdir. Eğer kedinizi açık bir alanda bakmıyorsanız (örn; bahçe veya balkon) bu tarz kumları kullanmamanız kedinizin sağlığı açısından daha iyi olacaktır.


Bentonit Kumlar


Hayvan sahipleri tarafından en sık tercih edilen kedi kumudur. Bentonit kumlar topaklanan kedi kumudur ve sepiyolit ve diatomit kumlara göre tozutma oranları da daha azdır. Bentonit ince ve küçük kum taneleri içerir. Topaklanma özellikleri sayesinde temizlenmesi oldukça kolaydır. Kumunuzun tane boyutuna uygun olarak aldığınız küreklerle topaklanan kısımları atmak suretiyle kumu temizlemiş olursunuz. Tamamen kumu boşaltmanıza gerek yoktur. Azalan kuma ekleme yaparak devam edebilirsiniz. Bu sayede kumun kullanım ömrü uzamış olur ve ekonomik olarak daha avantajlıdır.


Bentonit kumların piyasada parfümlü parfümsüz pek çok alternatifi vardır. Emici olması nedeniyle kokuyu hapsetmesi bir diğer tercih edilme sebebidir. Aktif karbonlu seçenekleri de mevcut olan bu kumda koku yayılımı ve tozutması olabildiğince engellenmiştir. Ayrıca aktif karbon hipoalerjenik yapısıyla hassas, alerjenik bünyesi olan kediler ve astım hastası olan kediler için oldukça uygundur.


Yukarıda da belirtiğimiz gibi ağır parfüm içerenleri almadığınız sürece kullanımı gayet güvenli ve kolay bir kumdur.


Silika - Kristal Kumu


Silika maddesi ciğerlerde sorunlara yol açtığından günümüzde popülerliğini gittikçe yitiren bir kum türüdür. Silika aslen silisyum ve oksijenin bileşiminden oluşan bir maddedir. Piyasada kristal kedi kumu olarak da bilinir. Kristal kedi kumu koku tutma ve sıvıyı emme bakımından iyi olan kumlardır. Silika kristalleri kendi ağırlıklarının neredeyse yarısı kadar sıvıyı içlerine emebilmektedir. Kum taneleri sıvıyı içine çektikçe renk değiştirir ve rengi sarıya yakın bir renge döner. Temizleme aşamasında bu rengi değişen taneleri çıkarmak yeterli olacaktır. Silika kumu tercih edilecekse kaliteli ve az tozutan silika kumu kullanımı tercih edilmelidir.


Pellet Kum


Gün geçtikçe tercih edilme sıklığı artan bu kum %100 organik ve doğa dostudur, doğada kolayca çözülebilir. Pellet kumlar ağaç bazlı kumlardır. Genellikle çam ve meşe ağaçlarından elde edilirler. Bu kumlar kimyasal madde içermezler. Bundan ötürü yenilmesi durumunda herhangi bir sorunla karşılaşılmaz. Çok az miktarlarda tozutma yaparlar. Böylelikle solunum sıkıntılarına da yol açmazlar. Bu kumların en büyük dezavantajı temizlenmelerinden kaynaklanmaktadır. Temizlenmeleri zordur. Diğer kumlar gibi topaklanma özellikleri ve sıvıyı emme özellikleri fazla değildir. Fakat kokuyu yeterli miktarda absorbe edebilirler. Bu kumlar sıvıyla temas ettikleri zaman ufalanırlar. Temizlenmesi sırasında ufalanmayan pellet tanelerinin ayıklanıp altta kalan ufalanmış peletlerin dökülmesi gerekmektedir. Bu kumu kullanmak için elekli kum kapları ve geniş kürekler kullanılması temizlenmesini bir nebze de olsa kolaylaştırabilir.


Hayvan sahipleri tarafından sıklıkla tercih edilen kumları avantajları ve dezavantajlarıyla inceledik.


Unutmamak gerekir ki kedi kumu aslında kedimizin tercihidir. Kedimiz her kum türünden aynı şekilde hoşlanmayabilir. Hatta bir markanın farklı versiyonlu kumlarından bile hoşlanmayabilir. Kumunda kendini rahat hissetmelidir. Eğer kumunda kendini rahat ve güvende hissetmezse kum kabını reddedebilir, kum dışında başka yerlere tuvaletini yapmaya başlayabilir. Bunun önüne geçmek için sabredip deneme yanılma yöntemiyle kedimize ve bize en uygun olan kumu bulmalıyız.


Ne Kadar Kum Kullanmalıyım? Kum Kabına Ne Kadar Kum Dökmeliyim?


Genellikle hangi kum çeşidi kullanılırsa kullanılsın 5-6 cm yüksekliğinde bir kum kullanılması önerilir. Az kum koymanız yeteri kadar eşeleme hareketi yapamadığından kedinizi rahat hissettirmeyecektir. Çok kum koymanız ise kumunuzun temizliğini zorlaştıracaktır ve fazla kumun ziyan olmasına sebep olacaktır. Ayrıca fazla kum koymanız kedinizin kumları kum kabından evin içine taşımasını arttırabilmektedir.


Kaç Günde Bir Kum Kabını Temizlemeliyim?


Kedi kumu temizliği çok önemlidir. Bilindiği üzere kediler temiz ve kişisel bakımlarına özen gösteren hayvanlardır. Kum kabı temiz olmazsa yine kum kabını reddedebilir. Kum kabını her gün temizlemeye özen göstermeliyiz. Her gün temizlemek kumunuzun kullanım ömrünü arttıracaktır.


Eğer evde birden fazla kediniz varsa birden fazla kum kabı kullanmanızı öneririz. Eğer böyle bir imkanınız yoksa ve bir tane kum kabı kullanıyorsanız kum kabını her gün mümkünse de günde iki defa temizlenmesini tavsiye ediyoruz.


Ayrıca ayda bir kez kullanılan kumun tamamen yenisiyle değiştirilmesi ve kum kabının da güzelce yıkanması önerilir.


Her Temizledikten Sonra Kumu Boşaltmalı Mıyım?


Bu sorunun cevabı kullandığınız kum çeşitine göre değişmektedir. Eğer topaklanmayan kedi kumlarını tercih ediyorsanız her temizlediğiniz seferde kapta bulunan kumu boşaltıp yenilemeniz gerekmektedir. Eğer bentonit ince taneli topaklanan kedi kumu, silika kristal kedi kumu ya da pellet kum kullanıyorsanız kabın içerisindeki idrarlı kum tanelerini ve dışkıları temizledikten sonra kumun geri kalanını boşaltmanıza gerek yoktur. Üzerine ilave ederek kalan kumu kullanmaya devam edebilirsiniz.


Kum Çeşitleri Arasında Geçiş Nasıl Olmalıdır?


Eğer kumunuzdan memnun değilseniz ve değiştirmek istiyorsanız hali hazırda kullandığınız kumu birden kullanmamayı bırakmamanız gerekmektedir. Kullandığınız kuma, kullanmak istediğiniz kumdan yavaş yavaş ilave ederek ve zamanla ilave ettiğiniz miktarı arttırarak, daha doğrusu bu şekilde kedinizi yeni kumuna alıştırarak bu işlemi gerçekleştirmelisiniz.


Kedilerin alışmakta en zorlandığı kedi kumu pellet kum olarak bilinmektedir. Örneğin bentonit ince taneli kedi kumu kullanıyorsanız ve pellet kuma geçiş yapacaksanız bentonit kumunuza pellet kum karıştırarak başlamalısınız.


Tamamen yeni kullanmaya başladığınız kuma geçtiğiniz zaman kediniz alışma sürecini tamamlamamış olabilir. Sabırlı olun ve ona zaman verin. Bu süre zarfında kum kabı dışarısına tuvalet yapma gibi problemlerle karşılaşabilirsiniz. Lütfen kedinizi bu yüzden cezalandırmayın aksi taktirde ters tepip kum kabını tamamen reddetmesine sebebiyet verebilirsiniz.


Kum çeşitleri arasında yaptığınız bu işlemi kum markası değiştirirken de veyahut aynı markanın farklı kokulu vs. kumunu kullanmaya karar verdiğinizde uygulamanız çok daha sağlıklı olacaktır.


Kedinizin tuvalet kabını kullanmama sebebi kumundan kaynaklanabileceği gibi başka pek çok etkenden de kaynaklanabilmektedir. Bunun için "Kedilerin Kumunu Kullanmama Sebepleri" adlı yazımızı okuyabilirsiniz.


325 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör