Kaz Yavrusu Bakımı

Güncelleme tarihi: May 9

Bu sıralar çarşıda gördüğümüz tatlı kaz civcivleri çiftliklerde hala yumurta çıkışlarını devam ettiriyorlar. Yumurtlama sezonu bitmeden birkaç kaz civcivi alıp bahçenizde 2 ayaklı alarmlar yetiştirmeden önce yavru bakımını bilmenizde fayda var. Mevcut bir sürünüz varsa bile çeşitli risklerin detaylarını gözden kaçırmayın. Bu telkinler bağlamında, kaz civcivlerine, yumurtadan çıkışlarından itibaren nasıl bakıldığına dair işinize yarayacak bilgilerle yardımcı olalım:


Kazlarda genellikle şubat-mart aylarında başlayan yumurtlama dönemi, nisan-mayısa kadar -yaklaşık 130 gün- devam eder. Yumurtlamalar ırkına göre uygun koşullarda ocaktan temmuza kadar da sürebilir. Şubat ve mart ayında çıkan civcivleri satmamanızı öneririz. Çünkü bu aylarda çıkan civcivlerden verimli damızlıklar elde edilir. Bu nedenle eğer damızlık yetiştirecekseniz şubat-mart çıkışlı olan kazları, etlik amaçlı düşünüyorsanız da nisandan sonrakileri almanız tavsiye edilir. Bununla beraber dış ortam sıcaklığına adapte olabilecekleri 15 günlükten büyük civcivlerin alınması yetiştiriciye büyük bir kolaylık sağlayacaktır.Dişi kazlar, 8-10 yaşına kadar verimli bir yumurta üreticisidirler. Fakat yumurta verimi ilk yıllarda, sonraki yıllara göre daha fazladır. Irklarına göre sezonluk 150-200 gram ağırlığında 10-70 yumurta verebilirler.Kuluçka Süreci


Gurk olan damızlık bir kazın altına kuluçka için 10 yumurtadan fazlası konulması tavsiye edilmez. Çünkü kuluçkaya konan yumurtalardan elde edilen yavru sayısı ortalama 8 (5-12) adet ve kuluçka randımanı ise %73tür. Kuluçka süresi, ortalama 30 (28-32) gündür. Verimin hangi döneminde olursa olsun damızlık kazlara vitamin ve mineral takviyesi yapmakla kuluçka randımanı artırılabilir.


Uzun bir kuluçka süresi olan kaz yumurtalarında, kuluçka makinelerinin kullanımı yaygın değildir. Eğer üretimi bütün kârıyla yapmak istiyorsanız, kuluçkanın sonuna kadar döllülük kontrolü dışında ara ara canlılık kontrolü yapmanız ve boş, ölü yumurtaları ayırmanız tavsiye edilir. Dölsüz yumurtaların ayıklanması, kabin içi ısı dengesinin korunması ve doğabilecek mikrobiyal etkilerin azaltılması açısından önemlidir. Kontrol, karanlık ortamda yumurta güçlü bir ışığa tutularak ya da elde sallanarak yapılır. Elle sallandığında içi tam olarak suyla dolu olmayan bir kutu gibi ses çıkaran yumurtalar dölsüz olarak nitelendirilmektedir.

Yumurtayı ışığa koyduğumuzda ise ışığı tamamen geçiren yumurta ampul gibi parlıyorsa dölsüzdür. Yaklaşık 1 haftadan sonra belirginleşen damarlanmalar varsa hatta kıpırdanma şeklinde kalp atışı görüyorsanız civciv oluşmaya başlamış demektir. Fakat bariz oluşum görünüyorsa ve hiç kıpırdamıyorsa canlılığını yitirmiş bir yavru olabilir. Döllü yumurtaları soğutmadan tekrar kuluçkaya koymak gerekmektedir. Çok soğumaması için kuluçkanın dışında 20 dakikadan fazla bırakılmamalı, lamba kontrol odasının sıcaklığı da elverişli olmalıdır.


Civciv Bakımı