Kafesteki Büyük Tehlike: Ayna

İlk defa kuş sahiplenmeye karar verdiniz ve alacağınız yere vardınız. Genellikle size verilen ekipman; bir kafesi, yemliği, suluğu, tüneği, tülü ve bir de ‘aynayı’ kapsar. Bu bahsettiğim ekipmanlar ayrı ayrı birer konu olarak işlenebilecek çok önemli noktalardır. Bu yazımızda kuşlarda ayna kullanımının zararlarından ve çözüm önerilerinden bahsedeceğiz.

Çoğu kuş kendi türü içerisinde etkileşim kurma eğilimindedir. Bu onların temel bir ihtiyacıdır ve çoğu kez özellikle tek alınan kuşlarda bu ihtiyacı giderebilmek adına ayna kullanılmaktadır. Aynada kendi yansımasını gören kuş bunu arkadaşı olarak düşünür ve etkileşim kurmaya çalışır. Nitekim zamanla aynadaki görüntüyle vakit geçirmeyi öğrenen kuş ona bağlanır. Hatta bazı durumlarda daha da ileriye giderek aynadaki yansımayı eşi olarak görebilir.


Kuşunuzun aynaya bu kadar bağlanması sizinle olan iletişimini olumsuz yönde etkileyecektir. Aynaya aşırı bağlanan kuşunuz sizinle iletişime geçmek istemez ve aynaya yapacağınız hamlelerde de eşi olarak düşündüğü aynayı korumak isteyecek davranışlarda bulunur.


Kuşunu ele alıştırmak isteyen kuş sahiplerinin önündeki en büyük engellerden birisi aynadır. Aynayı eşi olarak gören kuş ayna olmadan kafesinden çıkmayı dahi reddedebilir.


Birçok türde eşini besleme isteği vardır. Bu şekilde birbirleriyle olan bağlarını daha da güçlendirirler. Aynayla iletişimi güçlü olan kuş, gördüğü yansımadaki kuşu beslemek isteyebilir ve bu durumda aynaya doğru kusabilir. İleriki durumlarda kuşunuzun zayıflamasına bile sebep olan bu davranış karşıdan alınamayan tepki sebebiyle de kuşunuzun psikolojisini olumsuz yönde etkileyecektir. Bazı durumlarda kuşunuz aynaya kustuklarını tekrar yer ve bunları tekrar kusmak ister. Bu davranışı sürekli gösteren kuşların ağız yollarında tahrişler meydana gelir.


Eşiyle çiftleşmek isteyen kuşunuz aynaya hamleler yapabilir. Bu durumda hem fiziksel olarak hem de psikolojik olarak kuşunuza zarar verecektir. Eşe ulaşamayan kuş strese girebilir.

Bazen ise kuşunuz aynadaki görüntüye karşı agresifleşebilir ve bu du