Kafesteki Büyük Tehlike: Ayna

İlk defa kuş sahiplenmeye karar verdiniz ve alacağınız yere vardınız. Genellikle size verilen ekipman; bir kafesi, yemliği, suluğu, tüneği, tülü ve bir de ‘aynayı’ kapsar. Bu bahsettiğim ekipmanlar ayrı ayrı birer konu olarak işlenebilecek çok önemli noktalardır. Bu yazımızda kuşlarda ayna kullanımının zararlarından ve çözüm önerilerinden bahsedeceğiz.

Çoğu kuş kendi türü içerisinde etkileşim kurma eğilimindedir. Bu onların temel bir ihtiyacıdır ve çoğu kez özellikle tek alınan kuşlarda bu ihtiyacı giderebilmek adına ayna kullanılmaktadır. Aynada kendi yansımasını gören kuş bunu arkadaşı olarak düşünür ve etkileşim kurmaya çalışır. Nitekim zamanla aynadaki görüntüyle vakit geçirmeyi öğrenen kuş ona bağlanır. Hatta bazı durumlarda daha da ileriye giderek aynadaki yansımayı eşi olarak görebilir.


Kuşunuzun aynaya bu kadar bağlanması sizinle olan iletişimini olumsuz yönde etkileyecektir. Aynaya aşırı bağlanan kuşunuz sizinle iletişime geçmek istemez ve aynaya yapacağınız hamlelerde de eşi olarak düşündüğü aynayı korumak isteyecek davranışlarda bulunur.


Kuşunu ele alıştırmak isteyen kuş sahiplerinin önündeki en büyük engellerden birisi aynadır. Aynayı eşi olarak gören kuş ayna olmadan kafesinden çıkmayı dahi reddedebilir.


Birçok türde eşini besleme isteği vardır. Bu şekilde birbirleriyle olan bağlarını daha da güçlendirirler. Aynayla iletişimi güçlü olan kuş, gördüğü yansımadaki kuşu beslemek isteyebilir ve bu durumda aynaya doğru kusabilir. İleriki durumlarda kuşunuzun zayıflamasına bile sebep olan bu davranış karşıdan alınamayan tepki sebebiyle de kuşunuzun psikolojisini olumsuz yönde etkileyecektir. Bazı durumlarda kuşunuz aynaya kustuklarını tekrar yer ve bunları tekrar kusmak ister. Bu davranışı sürekli gösteren kuşların ağız yollarında tahrişler meydana gelir.


Eşiyle çiftleşmek isteyen kuşunuz aynaya hamleler yapabilir. Bu durumda hem fiziksel olarak hem de psikolojik olarak kuşunuza zarar verecektir. Eşe ulaşamayan kuş strese girebilir.

Bazen ise kuşunuz aynadaki görüntüye karşı agresifleşebilir ve bu durumda aynaya saldırıda bulunabilir. Bu saldırıların şiddeti sebebiyle kuşunuzda travmatik bir durum ortaya çıkabilir. Şiddetli saldırılar sonucu ayna da kırılabilir. Kırılan parçalar vücutta yaralanmalara neden olabilir veya ufak parçaların yutulması sonucu sindirim sistemi zarar görebilir. Saldırı durumu bazen aynanın koyulduğu ilk zamanda bile ortaya çıkar. Bu aynadaki kuşun yabancı bir kuş olarak görülmesinden kaynaklanmaktadır.

Kuşunuzun hareketiyle beraber yeterince sabitlenmemiş ayna yerinden çıkabilir. Bu esnada ayna kuşunuzun üstüne düşebilir. Bazı durumlarda aynanın yerinden çıkmasıyla çırpınmaya başlayan kuşunuzun kanatları ayna veya tellerden dolayı incinebilir hatta ufak türlerde bu durum, kırıklara bile sebebiyet verebilir.


Hiçbir kuş bir yansımayla baş başa bırakılmayı hak etmez. Kuş sahipleniyorsanız kuşunuzun bu ihtiyacını karşılamanız gerekmektedir. Tek bir kuş sahiplendiyseniz çevresinde onunla sürekli iletişimde bulunabileceği arkadaşları bulunması gerekiyor. Bu bazen bir insan bazen başka bir barışçıl kuş türü olabilir ancak en güzeli diğer cinsiyetteki aynı tür kuş olmalıdır. Tepki veremeyen bir ayna veya bir oyuncak asla bu görevi göremez. Barışçıl başka bir türde veya aynı cinsiyetteki başka arkadaşla bile sorunlar ortaya çıkabilir.

Bazen ele alıştırmak için kuşlar tek olarak sahiplenilmektedir. Bu tamamen yanlış bir kanı değildir çünkü sadece sizinle vakit geçiren kuşunuz zamanla size alışacaktır ve tek iletişim kaynağı olarak sizi görecektir. Bu onun size daha fazla bağlanmasını sağlar ve yine aynadaki davranışlarını size gösterebilir. İlerleyen zamanda yine sizi eş olarak görebilir. Sonuç olarak benzer kötü durumları görebiliriz. Tek olarak sahiplendiğiniz kuşlara da ilerleyen süreçte bir eş almanız bu açıdan doğru bir karar olacaktır. Yapılacak en güzel şey ise 2 veya daha fazla kuşu birlikte ele alıştırmanızdır. Bazıları bunun çok zor olduğunu veya imkansız olduğunu söylerler. Bu doğru bir bilgi değildir.


Genellikle yapılan yanlış alıştırma ritüelleri beraber yaşayan kuşlarda korkunun desteklenmesini sağlar. Çünkü sizden korkan kuşu gören arkadaşı da sizden korkması gerektiğini düşünür. Ancak tek yaşayan kuşlarda bu korku (yanlış yöntemlerde bile) diğer korku destekleyici rol model olmadığı için biraz daha tolere edilir. "Tek olan kuşların ele alışması daha kolaydır." denmesinin bir sebebi de buradan kaynaklanmaktadır. Doğru bir yaklaşımla, beraber yaşayan kuşların ele alışması daha kolay olacaktır. (Bu konu daha ayrıntılı bir şekilde başka bir başlık altında işlenecektir.).

Eğer kuşunuz takıntılı derecede aynasına bağlandıysa veteriner hekiminize başvurunuz. Bu noktadan sonra aynanın kafesten uzaklaştırılması veya eş alınması durumu değiştirmeyebilir.

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör