Kafes Kuşlarında bazı önemli hastalık belirtileri

Güncelleme tarihi: Şub 15

Muhabbet kuşlarında hastalık belirtileri nelerdir? Papağanlarda hastalık belirtileri nelerdir? Kuşumun hastalandığını nasıl anlarım?


Bu yazımızda, aklınızda yer eden buna benzer soruları cevapladık.Veteriner Hekime Danışma Süreci


Bu yazı tanı, tehşis ve tedavi bilgileri içermez. Kuşunuzda bu ve benzeri anormallikler gözlediğiniz taktirde vakit kaybetmeden mutlaka veteriner hekiminize danışmanız gerekmektedir.

Kuşlar doğal hayatta yırtıcılara av olmamak için hastalık belirtilerini göstermeme eğilimindedirler. Bu nedenle hastalık belirtileri gösteren bir kuş gerçekten tıbbi yardıma ihtiyaç duyuyor olabilir. Kuşlarda metabolizma çok hızlıdır, aynı şekilde hastalıkların ilerleyişi ve genel durumun bozulması da hızlıdır. Bu nedenle hastalık belirtileri gösteren bir kuş ile karşı karşıya kalındığında acilen bir veteriner hekime danışılması önem taşır. Veteriner hekime danışma sürecinde bir haftalık gecikme kuşun ölümüne yol açabilir.Kuşun kliniğe nakli esnasında cereyan ve soğuktan korunması için kapalı bir araçta nakledilmesi, açık havaya çıkacağı zaman ise kalınlığı hava koşullarına bağlı olarak değişen bir kumaş örtü ile nakil edilmesi mantıklı olacaktır. Nakil işlemi esnasında kuş yağış, yüksek sesler, duman veya benzeri durumlardan uzak tutulmalıdır. Stres yaratabilecek faktörler en aza indirilmeye çalışılmalıdır.


Veteriner hekim muayenehanesine varıldıktan sonra