Köpeklerin Yememesi Gereken Yiyecekler

Güncelleme tarihi: Oca 26

Köpekler için çikolata zararlı mı? Köpekler peynir yiyebilirler mi? Köpekler için zararlı olan gıdalar nelerdir? Bu yazımızda sizlerce çok sorulan bu konuyu bir de biz inceledik.


İnsanlar olarak tükettiğimiz gıdalar, evcil hayvanlarımız için zararlı hatta zehirli derecede olabilir. Köpeğinize normal maması dışında başka bir ev yemeği vermeniz durumunda köpeğinizde beklenmedik sağlık sorunlarıyla karşılaşabilirsiniz, bu yüzden her şeyden önce veteriner hekiminize danışmakta çok büyük fayda var. Bu yazımızda genel kapsamda köpeklerin yememesi gereken gıdalardan bahsedeceğiz.


1. Çikolata

Çikolatada bulunan teobromin maddesi köpekler için zehirli bir maddedir. Bu maddeyi vücutları metabolize edemez ve vücutlarından atamazlar. Köpeğinizin tükettiği miktara ve çikolatanın türüne bağlı olarak kusma, kalp ritim bozukluğu, ateş yükselmesi, nöbet ve hatta ölüm görülebilir. Çikolata içeren her türlü besini köpeğinizden uzak tutmalı, yine de siz fark etmeden tükettiğini düşünüyorsanız köpeğinizi gözlem altında tutmalı ve veteriner hekiminize danışmalısınız.


2. Avokado

Avokadonun etli kısmından ziyade kabuğu, yaprakları ve çekirdeği köpekler için zararlı olabilecek kısımlardır. Bu kısımlarda bulunan persin maddesi köpeğinizin kusmasına, mide kramplarına ve ishal olmasına neden olabilir.


3. Kızarmış ve Yağlı Yiyecekler

İnsanlar için kızarmış ve yağlı besinler nasıl zararlı ise köpekler için de o derece zararlıdır. Fazla yağlı yiyecekler midede rahatsızlık oluşturabilir. Sürekli yenmesi durumunda tıpkı insanlarda olduğu gibi obeziteye yol açar.


4. Kafein

Köpekler için zehirli değildir, ancak insanlarda yarattığı etkinin benzerini yaratır ve bu derecede etkilere bile hassastırlar. Az miktarda tüketmiş olsalar dâhi köpeklerde hiperaktivite ve titreme gibi belirtiler görülür.


5. Alkol

Alkol köpeklerin vücutlarında metabolize edilemediği için, yine çikolata gibi zehirlenmeye yol açar.
6. Süt ve Peynir

Yetişkin köpekler, sütü parçalayacak enzimlerden yoksun oldukları için süt ve peyniri sindirmekte zorlanırlar. Yüksek miktarlarda verilmesi halinde kusma, ishal ve ishale bağlı su kaybı görülebilir.


7. Soğan ve Sarımsak

Kedilerde olduğu gibi, soğan ve sarımsak kırmızı kan hücrelerini parçalar ve anemiye sebep olabilir. Bu yüzden bu ürünleri içeren yemekleri köpeğinizden uzak tutmak en sağlıklısı olacaktır.


8. Yaş ve Kuru Üzüm

Üzümün kurusu da yaşı da köpekler için toksiktir. Köpekler tarafından tüketilmesi halinde akut böbrek yetmezliğine sebep olabilir.


9. Çerez

Çerezler küçük olmasından kaynaklı soluk borusuna kaçma riski taşıyan gıdalardır, köpeklere verilmemesi gerekir. Ayrıca yüksek yağ içerdiklerinden köpeklerde mide rahatsızlığına yol açabilirler. Özellikler makademia fındığı köpekler için toksiktir. Ölümcül değildir ancak, vücudun uyuşmasına, yürüyememeye, kusmaya sebep olabilir.

102 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör