Japon Balığı Fanusta Yaşar Mı?

Güncelleme tarihi: Şub 15


Balıklarım neden ölüyor? Japon balığının ömrü kısa mıdır? Japon balıklarının genetiğiyle mi oynanmış? Balığıma iyi bakamıyor muyum?


Bu yazımda sizden gelen bu sorular için cevaplar aradım.


Japon balığı (carassius auratus) sazangiller ailesinden (cyprinidae) Güneydoğu Asya ülkelerinde süs amaçlı yetiştirilen havuz balığıdır. Sevimli görüntüsü ve parlak renkleri ile bu balık dünya çapında pek çok insanın sahiplendiği bir evcil hayvandır. Pek çoğumuz bu balıkları küçük bir fanus ve bir kutu yem ile satın almış ve bir aydan kısa bir sürede maalesef öldüklerine şahit olmuşuzdur, kayıtlara geçmiş en uzun ömre sahip Japon balığı ise 43 yaşında ölmüştür. Doğal ömürleri 5-10 yıl arası bu balıklar geniş bir havuzda iyi koşullar altında 30 yıl kadar yaşayabilmektedir.


Japon balıklarının filtre ve hava pompası sistemine sahip, bakteriyel florası oturmuş suya sahip geniş bir akvaryum ya da havuzda bakılmaları tavsiye edilir. Bu balıkların fanusta barınabileceği düşüncesi fanusun 2000 yıl önce Çin'de süs amaçlı yetiştirilen bu balığın yalnızca havuzdan havuza nakli için kullanılmasına dayanmaktadır ve yanlış bir yöntemdir. Her omurgalı hayvan gibi onların da acı, korku, keder gibi duyguları aynı bizim algıladığımız gibi tecrübe ettikleri unutulmamalıdır. Balıkların duygusuz ve aptal olduğu hatta hafızalarının çok kısa olduğu tamamen bir uydurmadır.Akvaryum Nasıl Olmalıdır?


Japon balıklarının uygun filtre sistemi olan balık sayısına göre uygun boyutlarda bir akvaryumda ya da havuzda yaşaması önerilmektedir.

Akvaryum boyutlarının olabildiğince geniş olması önerilir, aslına bakılacak olur ise hayvan dükkanlarında satılan Japon balıkları oldukça genç hayvanlardır ve daha fazla büyüyecekleri unutulmamalıdır. Kaba bir kural olarak balık başına düşen akvaryum hacmi balığın vücut büyüklüğünün 1-2 katı kadar olmalıdır. Örneğin 10 santimetre boyutlarında 2 balık için 20-40 litre hacminde bir akvaryum en idealidir.


En sağlıklı ve kullanışlı akvaryum tiplerinin silikon ile yapıştırılmış cam duvarlardan yapıldığı söylenilebilir.


Japon balıkları diğer pek çok balık türüne göre göreceli olarak gelişmiş zihinsel becerilere sahiptir. Bazı balıklar yem karşılığı birkaç numara bile öğrenebilir. Yem gelişine bağlı şartlandıklarından balıklar sahipleri tanka yaklaştıklarında heyecanlanırlar. Akvaryum içerisine kum, taş gibi doğal materyaller konması balığın doğal davranışları olan saklanma ve eşeleme davranışlarını sergilemesini sağlayarak strese girmesini önler. Japon balıkları sosyal canlılardır, uygun koşullar sağlandığında birden fazla balık sahiplenilmesi balığın psikolojik sağlığını olumlu etkiler.


Akvaryum Suyu Nasıl Olmalıdır?


Öncelikle suyun kalitesi balığın hayatta kalabilmesi için çok önemlidir. Doğada balıkların barındığı tatlı su habitatlarında pek çok farklı tür yararlı bakteri bulunur. Bu bakteriyel flora balık dışkısını, idrarını ve organik atıkları parçalayarak suyu temizler ve balıkları hastalanmaktan korur. Akvaryum suyu içinde bu bakteriyel floranın üretilmesi çok önemlidir aksi taktirde dışkı ve idrardan yayılan amonyak gibi toksinler solungaçlarda hasara ve ölüme yol açabilirler.


Öncelikle musluk suyunun içerisine akvaryum klor giderici adı altında satılan ticari ürünlerden katılarak klor elemine edilmelidir, bu sayede yararlı bakteriler üreyebilir.


Daha sonraki aşamalarda akvaryum bakteri kültürü adı altında satılan ticari ürünler kullanılarak suyun dinlenerek sağlıklı bakteri nüfusuna kavuşması beklenilebilir. Akvaryum suyunun balıklar getirilmeden haftalar hatta aylar önceden ayarlanması iyi olacaktır. Suya bakteri nüfusunu beslemek adına içerisinde balık olmasa bile balık yemi atılmalıdır.


Akvaryum suyunun bir anda tamamının değiştirilmesi önerilmez. Uzman görüşlerine göre akvaryum suyunun %30 kadarı haftada bir yenilenmelidir.

İdeal suyun 18-24°C sıcaklıkta ve 6,5-7,5 pH değerinde olması gerekmektedir.Akvaryum Filtre ve Hava Pompası Sistemi Neden Önemlidir?


Suyun hava ile karışarak oksijenlenmesini sağlar: Sazangiller doğada geniş durgun tatlı sularda veya akarsularda barınırlar, su yosunları ve algler fotosentez ile balıkların ihtiyaç duyduğu oksijeni sağlar. Fanus içerisindeki su miktarı oldukça azdır ve durgun su bulunur bu nedenle su içerisinde çözünmüş oksijen miktarı oldukça düşüktür. Japon balıkları düşük oksijen seviyelerinde su yüzeyinden hava yutarak ekstra oksijen alabiliyor olsa da bu yetenekleri oksijen ihtiyaçlarını karşılamaya tam olarak yetmez. Oksijen oranı düşük sular balığın sağlığı için oldukça zararlıdır.


Dışkı ve idrardan yayılan toksinlerin temizlenmesini sağlar: Japon balıkları sık sık dışkılar ve idrar yapar. Küçük fanuslarda filtre sistemi olmadan yaşamaları halinde balıklar kendi idrar ve dışkılarında bulunan amonyak gibi bazı toksinleri solumak zorunda kalırlar. Toksinler balığın solungaçlarında ciddi hasara ve devamında ölüme yol açabilir. Filtre sistemi bu toksinlerin elemine edilmesine yardımcı olarak balığın ömrünü uzatır. Ayrıca suda üreyen yararlı bakterilerin amonyağı parçalayarak ürettiği nitrit ve nitrat seviyesinin kontrol altında tutulmasını da sağlar.


Kaynakça:


Companion Animal Care and Welfare: The UFAW Companion Animal Handbook James Yeates/Chapter 23 Goldfish (Carassius Auratus)/ Culum Brown, David Wolfenden, and Lynne Sneddon


TETRA Goldfish Care sheet/Sparsholt Collage Hampshire: (https://www.aquaticdesign.co.uk/wp-content/uploads/2016/11/Goldfish-care.pdf)VET453 Akvaryum Balığı Hastalıkları Notları

Prof.Dr. Ahmet Doğanay, Prof.Dr. Hatice Öge, Prof.Dr. Semih Öge, Prof.Dr. H. Oğuz Sarımehmetoğlu, Prof.Dr. Bahadır Gönenç, Araş.Gör.Dr. Ceren Aştı :

(https://acikders.ankara.edu.tr/course/view.php?id=2411)


https://www.youtube.com/watch?v=ifhY_AHbSRA