İngiliz Atlarını Tanıyalım

Bu yazımda atlara merak salmış çoğumuzun adını duyduğu 250-300 yıllık bir geçmişi olan bu ırkın temel özelliklerini sizler için derlemeye çalıştım.


İngiliz atları sıcak kanlı olarak tanımlanan at ırklarından olup genellikle enerjik ve akıllıdır. Sık sık düz koşu, dresaj ve engel atlama sporlarında kullanılırlar.


Fiziksel Özellikler


 • Baş biraz büyük ve uzundur

 • Boyun biraz uzundur.

 • Cidago yüksek, uzun ve belirgindir.

 • Cidago yüksekliği 165-170 cm arasıdır.

 • Genellikle 450-550kg arası ağırlıktadırlar.

 • Antrenman ve beslenmeye bağlı atletik, zarif ve kaslı bir vücut yapısına sahip olurlar.

 • Arka bacaklar femoral bölge (kaval kemiği bölgesi) güçlü ve gelişmiştir.

 • Beden yandan bakıldığında dikdörtgen şeklindedir.

 • Sağrı uzun ve eğilimli olup kuyruk bağlantısı aşağıdadır.

 • Al ve doru donlar çok sık; kır ve yağız donlar ender olarak gözlenir.

 • Yıldız, akıtma, seki gibi nişaneler gözlenebilir.


Fotoğraf için Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi Atlı Spor Topluluğu'na teşekkür ederim.


Yetenekler


Kimi kaynaklara göre en hızlı at ırkı İngiliz atıdır. Bazıları saatte 64 km hız ile koşabilir. Her ne kadar kaslı ve güçlü atlar olsalar da zarif ve çevik hareket edebilirler. Hızlarının yanı sıra dayanıklılıkları ve güçleri ile de ön plana çıkarlar. Bu ırkın özellikle arka bacakları nispeten daha uzun ve çok güçlüdür bu nedenle tekmelenmemek için biraz dikkatli olmak gerekebilir. Ancak ağır işler için uygun değillerdir.


Tarih ve Orijin


17. yüzyıl civarı Britanya'da yetiştirilmeye başlanmıştır. Yarışlarda kullanılmak amaçlı seçici çiftleştirme ve ıslah çalışmaları sonucu elde edilmiş bir ırktır. Elde edilmesinde Arap atlarından da yoğun olarak yararlanılmıştır. Yapay seçilim sonucu güç, hız ve dayanıklılığı yüksek bu ırk elde edilmiştir.


Yetiştiricilik


İklime uyma kabiliyeti yüksek olan İngiliz atları pek çok ülkede yetiştirilir. Her ne kadar yetiştiriliş amaçları düz koşu olsa da dresaj ve engel atlama gibi sporlarda da kullanılırlar. Ayrıca İngiliz atları çoğunlukla melezlemede zarafet ve atletik özellikler elde etmek için kullanılırlar.


Yaygın Sağlık Problemleri


Düz koşu atı olarak kullanılan İngiliz atlarında sıklıkla egzersize duyarlı epistaksis (egzersize duyarlı burun kanaması) görülür. Kalpleri vücutlarına oranla ufak olduğundan ileriki yaşlarda kalp yetmezlikleri ve dolaşım sistemi problemleri ile karşılaşılabileceği unutulmamalıdır. Aynı zamanda bazı İngiliz atlarının toynakları vücutlarına oranla fazla ufak olduğundan ortopedik problemler yaşanabilir.


Genel Tavır ve Eğitim


Enerjik ve heyecanlı tavra sahip olduklarından yeni başlayan biniciler ve eğitmenler için önerilmezler. Oldukça zeki hayvanlardır. Sabırlı, tecrübeli ve özgüvenli bir eğitmen tarafından kolaylıkla eğitilebilmektedirler. Emekli yarış atlarının standart biniş gibi başka amaçlar için tekrar eğitilmeleri zor olabilir. Bu atlar yüksek seslerden ürkerek düz koşu başlamış gibi koşmaya başlayabilirler. Bu nedenle emekli bir yarış atı eğitilirken nazik, sabırlı ve sakin olunmalıdır.


Diğer Önemli Notlar


Tımar esnasında daha dikkatli olunmalıdır, İngiliz atlarının derisi diğer pek çok ata kıyasla daha ince ve narindir. Tımara tepki gösterme, ısırma, hareket etme karşılaşılabilir problemlerdir. Daha yumuşak tımar aletleri kullanılabilir, at tımar esnasında uslu durur ise ödüllendirilmelidir.

Metabolizmaları pek çok ata kıyasla daha hızlı olduğu için verilecek yem miktarı ve istenen vücut kondisyonu ile ilgili mutlaka veteriner hekime danışılmalıdır.


Arap atları hakkındaki yazımızı okumak için buraya tıklayınız.


Tay kırma yazımızı okumak için buraya tıklayınız.


Fotoğraf için Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi Atlı Spor Topluluğuna teşekkür ederim.


KAYNAKÇA:


https://acikders.ankara.edu.tr/course/view.php?id=1013


https://www.thesprucepets.com/meet-the-thoroughbred-1886140


<