İlk Patili Film Yıldızı: Rover

Hayatımızda her anlamda yer tutan evcil dostlarımız sinemada da önemli aktörler olarak var olmaya devam ediyor. Hem dünya sinemasında hem yerli dizilerde hem de milyonlara ulaşan reklam yapımlarının hepsinde sıklıkla evcil hayvanlara rastlamak mümkün. Elbette her şey gibi bunun da bir ilki vardı.1885 yılında gerekli çekim aygıtlarının icadından sonra dünya, hayatın objektiften geçmiş hali olan sinemayı çok sevdi. İlk kez bir konu işleyen film, 1894 yılı gibi sinemanın başlangıcından çok kısa bir süre sonra çekildi. Ancak bu konularda hayvanlar sahne geçişi için kullanılan rastgele görüntülerde ya da Charlie Chaplin’ i, Laurel’ i kovalayan - takip eden basit figüranlar olarak kullanılıyordu. Ama Sanayi Devrimi ile imkanların geliştiği Avrupa’ da hayvanları dost olarak görme ve onları besleme olanağı artmıştı, hayvanseverler de her konuyu işleme yeteneğine sahip olan bu sanatta, hayvanları daha fazla ve gerçekçi bir biçimde görmek istiyordu.

İnsanların bu denli hayatına girmiş canlıların, bu gelişken sanatta; duygularıyla, davranışlarıyla, insanlarla olan derin bağlarıyla ve her yönüyle gösterilmesi gerektiğini ilk fark edenler ise Hepworth yapım şirketi ailesi oldu. "Rescued by Rover" filminin yapımına başlandı. Filmin Türkçe konuşulan bir yerde vizyona girip girmediği ile ilgili bir kaynak yok bu yüzden Türkçe vizyon ismi yok ancak yazıda bu başyapıttan Rover Kurtardı adıyla bahsedeceğim.Rover Kurtardı


İlk hayvan film yıldızını başrol olarak kullanan bu filmin tek ilki bu değil, aynı zamanda genel olarak ücretli oyuncuların kullanıldığı ve hayvanların davranış ve psikolojilerinin göz önüne serildiği ilk film olma unvanını da taşıyor. Film siyah-beyaz, sessiz, kısa metraj olarak tasarlandı beyaz perdeye aktarıldı. Film gösterime girdiği Birleşik Krallık' ta ve ABD’ de gişe rekoru kırdı. O kadar çok kopyası çıkarıldı ki filmin negatifleri yıprandı ve yönetmen filmi iki kez Rover adlı dostumuzla ve bazı oyuncuları değiştirerek yeniden çekti. Filmin bu başarısı dünya sinemasında örnek gösterildi ve hayvanların ana tema olarak bulunduğu birçok yeni film çekildi ancak bunların hepsi Rover Kurtardı gibi, hayvanları olduğu gibi ve her yönüyle gösteren filmler değildi.Film Ne Anlatıyor?


Başrol oyuncumuz gerçek adı Blair olan bir Border Collie ırkı köpekti. Filmde dönemin gelişmekte olan İngiliz şehir yapısına bakarken bir yandan da gelişmekte olan bu yapıya köpeklerin hızla alışmış olduğunu görmekteyiz. Diğer yandan Border Collie ırkının özelliklerini Rover ile görüyoruz; çocuklarla ve insanlarla iyi anlaşma, çoban köpeği güdüleriyle farklı arazilerde rahat hareket edebilme yeteneği ve filmin de ana konusu kayıpları bulma yeteneği. Filmin sonunda Rover bir süper kahraman gibi başarılı olunca köşesine çekilmez; başarısını insanlarla beraber hoplayıp zıplayarak kutlar. Film, hayvanların sevinç ve üzüntülerimizin ortağı olduğu mesajıyla sonlanır.


Filmi Youtube üzerinden izleyebilirsiniz: https://www.youtube.com/watch?v=wniR5M4ogoM24 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör